Sponzorováno

Rehabilitace pro operaci lokte 4.9/5 (30)

Obecně o rehabilitaci lokte

Loket je kloubem, který má velkou tendenci k tuhnutí, proto je vhodné s rehabilitací po úrazech či operacích začít co nejdříve. Loketní kloub bývá obzvlášť bolestivý, oteklý, poměrně často s velkým omezením kloubního rozsahu. Většinou je fixován sádrovým obvazem, v některých případech není přiložena sádrová fixace a kloub je fixován pouze šátkovým závěsem nebo ortézou. Už v době fixace je vhodné celou horní končetinu polohovat, tzn. zvedat nad úroveň srdce (asi v úrovni prsních bradavek), aby nedocházelo k otokům a rozšiřování krevních výronů, které nepříznivě působí ve smyslu hojení i bolesti. Loket intenzivně chladíme ledováním – led zabalený do látky (žínky), pozor – nesmí přijít do kontaktu s kůží, aby nedocházelo k omrzlinám. Případné bolesti tlumíme nesteroidními antirevmatiky, jak celkově – léky, tak lokálně – masti, krémy, spreje.

Rehabilitaci – druh, rozsah a sílu je vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, případně operatérem, který zná charakter poranění nejlépe. Rehabilitace po úrazech lokte zahrnuje cvičení celé horní končetiny, včetně ramene, zápěstí a prstů. Žádné cvičení není vhodné provádět přes bolest, neboť vede k reflexním obranným mechanismům organismu, zvýšení bolesti a rozvoji otoku, což může rehabilitaci výrazně prodloužit.

Tlakové masáže lokte

Pokud je poraněný loketní kloub bez fixace, je možné ihned po úrazu začít s tlakovými masážemi, které pomohou s odstraněním otoku z oblasti loketního kloubu. Pomalými krouživými pohyby prsty druhé končetiny masírujeme kůži postiženého loktu, síla masáže by neměla vyvolávat bolesti. K masáži je možné použít malý molitanový míček – viz obrázky.

masáže lokte

masáže lokte

Cvičení svalové síly dvouhlavého svalu pažního

Ve fixaci se snažíme přitáhnout předloktí k paži tak, aby nedošlo k pohybu. Napnutí držíme 10 sekund a následuje uvolnění. Cvičíme 2 x denně v sérii po 3 cvicích – viz obrázek níže.

loket2

Cvičení svalové síly trojhlavého svalu pažního

Ve fixaci poraněný napíná svaly zadní strany paže, jakoby chtěl napnout horní končetinu v loketním kloubu, ale pohyb neprovádí. Napnutí držíme asi 10 sekund, cvičíme 2 x denně v sérii po 3 cvicích. Viz obrázek níže.

loket4

Sponzorováno

Cvičení síly svalů předloktí

Pokud fixace umožňuje ohnutí prstů do dlaně, cvičíme svalovou sílu stisku prstů. Do dlaně vezmeme molitanový míček nebo houbičku na nádobí a stiskneme ji do krajní polohy, aby nedocházelo k vyvolání bolesti. Stisk držíme po dobu 10 sekund. Následuje uvolnění. Cvičíme 3 x denně v sérii po 3 cvicích. Viz obrázek níže.

cviky předloktí

Cvičení ohnutí lokte

Sedneme si ke stolu a loketní kloub opřeme o desku stolu. Vlastní silou se snažíme přitáhnout předloktí dlaní k paži. V krajní poloze cítíme tah, ale ještě ne bolest. Držíme po dobu 10 sekund. Následuje uvolnění. Cvičení provádíme 3 x denně v sérii po 2 cvicích. Viz obrázek níže.

cviceni

Cvičení ohnutí lokte s dopomocí

Postupujeme stejně jako u předchozího cviku, ale druhou rukou se snažíme pomoci ke zvýšení tahu do ohnutí. Tah držíme 10 sekund a následuje uvolnění. Cvičíme 3 x denně v sériích po 2 cvicích.

dopomoc

Cvičení natažení lokte + možnost s dopomocí

Posadíme se u stolu, postiženou končetinu opřeme o desku a předloktí a následně uvolníme. Cvičíme 2 x denně v sérii po 3 cvicích. Možná je i varianta s dopomocí.

nataz1

natažení lokte

Nácvik hodu a úchopu míče

Je-li pohyb v loketním kloubu částečně uvolněn, je možné k uvolnění pohybů, zvětšení svalové síly a koordinaci pohybů, začít se cvičením s míčem. Míč držíme s pokrčenými lokty u těla, natažením házíme míč sousedovi. S nataženými lokty čekáme přihrávku a pokrčíme lokty při úchopu. Nejprve je lépe použít lehčí míč, např. volejbalový, později můžeme použít míč těžší, např. na košíkovou. Cvičíme 2 x denně po domu 5 minut a po týdnu, je-li to možné, a pokud nenastanou obtíže (bolesti, otoky), postupně zátěž zvyšujeme.

Sponzorováno

úchop míče

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva