Zánět středního ucha – typická bolest v zimě 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Zánět středního uchaZánět středního ucha se nejčastěji objevuje u dětí mezi 6 měsíci a třemi roky. Většinou jde o komplikaci rýmy či jiného virového zánětu horních cest dýchacích.

Jaké jsou příčiny zánětu středního ucha?

– Anatomická predispozice u malých dětí: Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosní dutinou a hrtanem je položena spíše ve vertikální poloze než v horizontální, takže je ztížen odtok hlenu.
– Oslabení imunity.
– Nadměrná konzumace hlenotvorných potravin: kravské mléko a mléčné výrobky, sladkosti, bílé pečivo. Možná alergie na potraviny.
– Možná kvasinková infekce ve střevech. Na vzniku se podílí přemnožení bakterií, popř. mykoplazmat a virů.
– Kouření v rodině může přispívat k častějším zánětům středního ucha.
– Děti krmené umělou výživou mají větší náchylnost než děti kojené.

Příznaky zánětu ucha

  • Bolest ucha (kojenci a batolata pláčí, dotýkají se ucha a třou ho).
  • Tlak v uchu (přebytečná tekutina tlačí na ušní bubínek)
  • Zhoršení sluchu (většinou dočasné)
  • Zvýšená teplota, horečka
  • Možné doprovodné příznaky: rýma, kašel, bolest v krku, průjem, zvracení

Obecné informace o zánětu středního ucha

Zánětlivé onemocnění, které postihuje oblast středouší a způsobuje zánět sliznice, na které se hromadí hnis nebo hlen, aniž by mohl z malého prostoru odtéct. Jde o velmi bolestivou chorobu, která postihuje především děti. Infekce do ucha proniká z nosu a nosohltanu Eustachovou trubicí, která bývá u dospělých lidí v klidu uzavřena (otevírá se pouze při zívání nebo polykání).

Sponzorováno

Zánět středního ucha provází kromě bolesti také horečka. Okolí napadeného ucha je velmi citlivé a může být nateklé. Nemocný na postižené ucho téměř neslyší. Bolest se stupňuje při polykání, kašli, pláči nebo smíchu. Kromě teploty se někdy objevuje i průjem a zvracení. Hnisaný zánět středního ucha trvá obvykle deset dní a léčí se antibiotiky. Nehnisavý zánět je léčen gázovým proužkem s Burka-alkoholem, který se vkládá přímo do ucha, a léky obsahujícími paracetamol.

Lékaři také doporučují používat termo polštářek naplněný teplou vodou a odsávání hlenu z nosu. Pacient by měl mít při ležení výše položenou hlavu. Při výtoku hnisu je třeba ucho neustále čistit. Neléčený zánět středního ucha může vést k trvalé poruše sluchu, nebo meningitidě.

Léčba zánětu

Antibiotika – po ukončení léčby je nutné upravit střevní mikroflóru podáním probiotických prostředků (Lactobacillus acidophilus)
Analgetika k potlačení bolesti
Chirurgická léčba – myringotomie – propíchnutí ušního bubínku (provádí se při opakujících se zánětech a zhoršování sluchu).

Sponzorováno

Pokyny pro stravování:
Dostatek tekutin (často kojit, starším dětem dávat pít čistou vodu, polévky, bylinné čaje)
Vylučte z jídelníčku mléčné výrobky, bílé pečivo a sladkosti.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva