Sponzorováno

Alergická rinitida, alergická rýma – nepodceňujte ji 4.8/5 (5)

Alergická rinitida, alergická rýmaV současnosti trpí alergickou rýmou, tzv. alergickou rýmou, až čtvrtina světové populace. V ČR přitom postihuje více než milion a půl lidí, což je asi každý pátý obyvatel. Roční nárůst postižených alergickou rýmou činí přibližně 3 procenta. Alergologové a imunologové varují, že asi 50 procent lidí s alergickou rýmou má předpoklad pro rozvoj astmatu. Přesto není toto onemocnění dostatečně kontrolováno a jeho vliv se podceňuje. Existují přitom účinné prostředky pro léčbu alergie a potlačení příznaků.

Co je alergická rýma?

Jde o časté zánětlivé onemocnění, které postihuje horní cesty dýchací. Projevy se častěji vyskytují v některých zemích s vyspělou ekonomikou a městských aglomeracích. Začátkem každého roku nastupuje nová pylová sezóna a s ní i typické nepříjemné příznaky alergické rýmy. Doprovází ji zánět sliznice nosu, který se projevuje jako svědění, kýchání, vodnatý výtok z nosu a otok sliznice. Ten způsobuje ucpávání nosních průchodů. Často se však přidružují i jiné projevy, které jsou zapříčiněny samotným zánětem nebo neošetřování rýmy, například bolesti hlavy, zatékání hlenů, ztráta čichu a oční příznaky. Odborníci zároveň potvrzují, že pylová sezóna jako důsledek celkových změn vnějšího prostředí nastává každý rok dříve. Namísto jara tak alergika může začátek pylové sezóny překvapit už v lednu.

Nebezpečné alergeny

Léčba alergické rýmy musí být komplexní. Při včasné diagnóze se zjistí alergen, který vyvolává onemocnění. Důležité je maximálně vyloučení těchto prvků z prostředí alergika. Během pylové sezóny lze pyl eliminovat častým oplachováním vlasů, nošením brýlí a čepic. Optimální je vyloučení pacienta z kritického prostředí.

Současné globální oteplování způsobuje, že pylová sezóna trvá téměř od února do října. Velké procento pacientů trpí alergickou rýmou téměř nepřetržitě 9 měsíců. Je třeba, aby takto postižení pacienti užívali léčbu dlouhodobě, bez rizika vedlejších účinků. Velmi častý je současný výskyt alergické rýmy s průduškovým astmatem. Alergická rýma se řadí mezi tzv. predastmatické stavy. Vzniku astmatu velmi často předchází několikaletý průběh nedostatečně léčené nebo neléčené alergické rýmy.

Ohrožena kvalita života

Projevy alergické rýmy negativně ovlivňují kvalitu života pacienta. Zhoršují nejen jeho běžné denní aktivity, ale významně narušují kvalitu spánku, která způsobuje únavu během dne, a snižují vnímání. „Oprávněně předpokládáme, že výskyt alergické rýmy se bude zvyšovat iv budoucnu jako důsledek složitých dějů mezi probíhajícími změnami globálního klimatu a genetickou vnímavostí,“ upozorňuje docent z Centra alergolog a imunolog z Onkologického ústavu sv. Alžběty v Bratislavě.

Sponzorováno

Nepříznivá je i skutečnost, že ačkoliv jsou pro léčbu alergické rýmy dostupné léky s rychlým nástupem účinku, obtěžující příznaky, které alergici pociťují, se často léčí neadekvátně, v horších případech je pacienti zcela ignorují. Při zanedbání léčby však onemocnění může postupovat dolů dýchacími cestami a vyvolat dokonce astma. Experti to označují jako tzv. alergický pochod.

Existuje účinná léčba

V současnosti je kladen důraz zejména na efektivní, pohodlnou a bezpečnou léčbu, při které je důležité dodat účinný lék přímo k místům zánětu, ať už v případě alergie nebo astmatu. Významným antihistaminikem je topicky, čili lokálně podávaný azelastin, který se aplikuje přímo do nosu prostřednictvím nosního spreje. Podobně je při léčbě astmatu inhalační léčba nejběžnějším a nejúčinnějším způsobem, jak přivést různé léky přímo do plic.

Topická léčba antihistaminikem má řadu výhod. Mezi současně dostupnými prostředky k léčbě rýmy vykazuje nosní sprej azelastinu (u nás běžně prodejná v lékárnách jako Allergodil nosní sprej 5 ml) velmi rychlý nástup účinku, tedy úlevu od všech příznaků rinitidy, už do 15 minut. Účinek přípravku přitom trvá až 12 hodin, stačí ho tedy používat dvakrát denně, například ráno a večer.

„Organismus toleruje látku velmi dobře, nosní sprej azelastinu proto nabízí pružnost při dávkování. Léčbu lze upravit tak, aby vyhovovala potřebám jednotlivých pacientů“ zdůrazňuje docent z Centra. Léčba alergické i nealergické rinitidy azelastinem, tedy bez steroidů, účinkuje v některých případech dokonce lepší než steroidní prostředky. Navíc, nemá vedlejší účinky, které jsou rizikem při steroidech.

Zdravý organismus si neškodných alergenů nevšímá a alergickou reakci proti nim nevytváří, bojuje pouze proti skutečným nepřátelům, jako jsou například bakterie nebo viry. Alergický organismus je citlivý na alergen a bojuje proti němu stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.

V kombinaci s dodržováním jistých zásad je naděje, že si alergici usnadní život. Hlavní je vyhýbat se alergenům. V domácím prostředí to obnáší vytvořit vhodné mikroklima – snížit prašnost, zajistit optimální vlhkost vzduchu (40–50 %) i teplotu (20–22 °C). Bohužel je nutné zapomenout na domácí mazlíčky, a to nejen psy a kočky, ale i exotické ptactvo a hlodavce. Péřové přikrývky i polštáře by měly nahradit výrobky z dutého vlákna. Zvláštní pozornost věnujte kobercům. Platí pravidlo „nejlepší koberec, žádný koberec“. Pobyt venku je pak zapotřebí přizpůsobit speciálnímu zpravodajství o koncentraci pylů v ovzduší. A pozor, pro pacienty, které trápí alergická rýma, je nesmírně rizikové kouření!

Sponzorováno

Jak zmírňujete vaši alergii vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

A něco málo pro čtení

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva