Sponzorováno

Co možná nevíte o vodě – zajímavosti o této životodárné tekutině 4.91/5 (11)

Co možná nevíte o voděPitná voda je jediný nápoj, pro který nemusíme chodit do obchodu. K tomu, abychom si ho mohli dopřát v pohodlí domova však musí projít dlouhou cestu od vodárenského zdroje přes úpravnu vody, čerpací stanice, vodojemy a vodovodní síť až do naší domácnosti.

Člověk se s vodou setkává od svého narození až do posledního dne svého života, ačkoliv si to ani neuvědomujeme. Považujeme ji za samozřejmost a zpravidla její nevěnujeme velkou pozornost, dokud nám nechybí. Voda je nejběžnější tekutina. Je doslovně všude, i v našem těle. Skutečně, voda je absolutně nutná pro všechny formy života, jaké se kdy vyvinuly na Zemi.

Tvrdost vody

Pod tvrdostí vody rozumíme součet obsahu vápníku a hořčíku ve vodě. Vápník, který tvoří hlavní část tvrdosti vody, nemá žádné negativní účinky na zdraví člověka. Ze zdravotního hlediska dáváme přednost tvrdší vodě. Statisticky bylo zjištěno, že v oblastech, kde pitná voda obsahuje vyšší koncentraci vápníku a hořčíku, se u obyvatelstva vyskytuje méně kardiovaskulárních onemocnění.

Vápník a hořčík jsou potřebné pro zdravý růst a ochranu kostí před odvápněním, snižují nervově-svalovou dráždivost a ovlivňují srážení krve. Voda z vodovodu je tak nejjednodušší každodenní zdroj vápníku a hořčíku pro organismus. Z hygienického hlediska jsou vápník a hořčík netoxické, naopak, jejich přítomnost v pitné vodě je žádoucí.

Voda z kohoutku?

Teče z kohoutku dobrá pitná voda, nebo je to jen nevábná chlorovaná břečka? Ve většině vodovodů bývá voda dost kvalitní a případů překročení přísných norem je jen málo a týkají se spíše menších vodovodů. Víte ale, že většinu látek (škodlivých i užitečných) přijímáme v jídle? Nemá proto moc smysl kupovat si např. nezávadnou vodu bez dusičnanů, a k tomu si dávat uzeniny nebo zeleninu z hnojených polí. Jsou přírodní zdroje pitné vody jako třeba studánky nebo lesní potůčky vždy čisté? To jistě ne, posouzení každého zdroje pitné vody vyžaduje znát minimálně jeho okolí. Nejpřesnější je ale podrobný rozbor vody.

Sponzorováno

Hodnoty pro určování parametrů pitné vody

  • Doporučená hodnota
  • Mezní hodnota (MH) – její překročení nepředstavuje akutní zdravotní riziko. Je nutné provést úpravu!
  • Nejvyšší mezní hodnota (NMH) – nesmí být překročena! Pokud dojde k překročení, nejedná se o pitnou vodu.

Proč je voda tak důležitá?

  • Zemský povrch je tvořen ze 70% vody a 30% souše.
  • Lidská bytost je tvořena z 70% vody a 30% sušiny.
  • Lidská strava by měla být tvořena z 70% vody a 30% sušiny, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Proč? Učme se od přírody. Příroda nám vše ukázala.
  • Ale my lidé chodíme po přírodě se zavřenýma očima……

Člověk a voda

Novorozenec 80% vody a 20% sušina
Člověk 70% vody a 30% sušina
Mozek 80% vody a 20% sušina
Slina 98% vody a 2% sušina
Krev 92% vody a 8% sušina
Kosti 20% vody a 80% sušina

Anomálie vody

Proč led z vody, vždy plave na tekutině samé? Jiné tekutiny zmražené na led, neplavou v tekutině samé, např. led oleje neplave na oleji, ale potopí se, led rtuti neplave na rtuti, led benzinu neplave na benzinu…..

Proč jediná voda když zmrzne, zvětší svůj objem? Ostatní hmoty a tekutiny když zmrznou svůj objem zmenší, např. plasty, kov, látka, olej atd…. Proč má voda tak obrovskou sílu? Když zmrzne, dokáže roztrhat vodovodní potrubí, chladiče u aut, bloky motorů, betonové konstrukce atd…..

Proč voda vaří při 100°C a mrzne při teplotě 0°C (přitom při propočtu mezimolekulárních sil by měla vařit při teplotě -100°C a mrznout by měla při -120°C.

Proč má 1 litr vody hmotnost 1 kg? Když spočítáme hmotnost molekul vody v jednom litru, tak by měla vážit pouze 0,5 kg.

Zodpovědně s odpadní vodou

Uvědomme si dopad své činnosti, pokud do vody, která opouští naši domácnost vyhazujeme, splachujeme odpad, který do kanalizace nepatří. Přes jednotlivé domovní kanalizační přípojky je do veřejné kanalizace možné vypouštět výhradně splaškové vody ze sociálních zařízení, dřezů, koupelen a WC.

Existují tři typy kanalizace:

  • Splašková (na odvádění použité vody z obydlí a služeb především z lidského metabolismu a činností v domácnostech, z koupelen, stravovacích zařízení az jiných podobných zařízení),
  • Dešťová (na odvádění srážek a vody z povrchového odtoku, která vtéká z terénu nebo z vnějších částí budov),
  • Smíšená (jednotná kanalizační síť pro dešťovou a splaškovou odpadní vodu).

Pokud si nejste jisti, na jakou kanalizaci je napojena vaše domácnost, je možné to zjistit z vaší „Smlouvy o dodávce pitné vody a odvádění odpadních vod“.

A dále si přečtěte

VIDEO: Super dokument o vodě

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva