Prokrastinace – jak s ní bojovat a jak se přimět splnit úkoly bez zbytečného odkládání? 4.71/5 (7)

Jak na prokrastinaci?

Jak na prokrastinaci?

Problém asi není třeba nijak zvlášť popisovat. Jedná se o klasické situace, kdy potřebujeme něco stihnout, naučit se na zkoušku či vyřídit nepříjemný telefonát. Obvykle je to věc, do které se nám vůbec nechce. A jsme schopni několik dní tuto činnost stále odkládat a udělat místo toho celou řadu jiných nepodstatností. Nakonec to nutné provádíme až těsně na poslední chvíli. Celý koloběh vede k tomu, že nestíháme tak, jak bychom si představovali, a jsme pod mnohem větším tlakem.

Co je to vlastně prokrastinace?

Slovo pochází z latiny a velmi výstižně v překladu znamená „patřící zítřku“. Prokrastinaci tedy lze v češtině popsat jako chorobné odkládání úkolů. Nejedná se však o lenost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Člověk trpící prokrastinací je vlastně velmi činorodý, obvykle toho udělá hodně, avšak k tomu nejdůležitějšímu se ne a ne přimět. Naopak lenoch opravdu tráví čas nicneděláním a je v tomto stavu spokojený.

Jak to ospravedlňujeme?

Pokud něco odkládáme na později, obvykle k tomu máme velmi důmyslné výmluvy. Někdo vás bude přesvědčovat, že pod stresem se mu pracuje nejlépe, a tedy úkoly splněné na poslední chvíli jsou vlastně nejkvalitnější. Jiný bude tvrdit, že před náročným úkolem si potřebuje dodat energii tím, že ještě něco vyhledá na internetu nebo si s někým popovídá a vyřeší objednávku vánočních dárků.

Bohužel ani jedno z toho nebude mít příliš blízko k pravdě. Prokrastinující člověk je obvykle velmi nespokojený se svým stavem. Je pod velkým tlakem a stále delší neplnění úkolu mu přináší pouze výčitky, pochyby a pocity nekompetentnosti. Navíc při činnostech, kterými ubíjíme drahocenný čas, akorát dochází ke ztrátě energie. Není to tak, že bychom si odpočali, a připravili se na nejnáročnější úkol, ale plno odhodlání vyčerpáme ještě dříve, než vlastně začneme.

Jak tedy přesvědčit sám sebe?

Boj s prokrastinací je vlastně bojem s vlastní vůlí. Boj asi není vhodné označení, spíše je potřeba nalézt nějaké vhodné techniky, které nám pomohou zvládnout svou vůli, a přimět se dělat to, co je potřeba – právě teď.

1. Stanovení plánu

Někdy se nám v hlavě stále rodí a následně přetváří plán, jak zbývající čas využijeme. Vlastně sebe stále utvrzujeme v tom, že neděláme nic špatného, vše ještě stihneme. Plán si však stanovte jen jeden. Napište si jej, klidně jej udělejte barevný, nakreslete si tam šipky, jak budete postupovat, aby byla vaše cesta k cíli co nejsnazší. Rozplánujte veškerou náročnou činnost nebo úkoly, které za den musíte stihnout. Dál už jen řešte, plán nijak neupravujte a postupujte přesně dle jednotlivých kroků.

2. Začněte s málem

Stanovte si velmi nízkou laťku. Pokud chcete začít něco dělat pravidelně, naplánujte si na každý den jen maličkost. Když ji zvládnete plnit, stane se z ní snadno návyk. Celý úkol si můžete též rozložit na menší části. Snadněji se přimějete k jejich splnění, když budete mít vidinu, že část pro dnešek budete mít hotovou během chvilky, než když budete vědět, že nad tím strávíte zbytek dne.

3. Určete si termíny

Pokud pro nějakou činnost nemáte termín, je velmi pravděpodobné, že ji budete odkládat opravdu dlouhodobě. Stanovte si proto klidně vlastní termín, neměňte jej a berte jako skutečnost, že daný úkol musí být do tohoto času hotový.

4. Práce versus odpočinek

Prokrastinující člověk obvykle neumí oddělit práci od doby, kdy se věnuje čistě své zábavě. Vše má odkládáním smísené, činnosti různě střídá. Vyhraďte si na práci jasný úsek dne (zvlášť pokud pracujete doma či nad vámi prostě nestojí osm hodin denně váš nadřízený) a zbytek času věnujte tomu, co vám dodá potřebnou energii. Je to důležité proto, aby vám nedocházelo palivo pro další náročné úkoly. Budete tak vyrovnanější, snáze se přimějete ke splnění pracovních povinností a pozitivně tím ovlivníte i vaši celkovou úspěšnost v životě.

VIDEO: O prokrastinaci

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva