Sponzorováno

Správné čištění zubů je cestou k jejich kráse, i zdraví 4.89/5 (9)

Jak na správnou péči o zuby?

Jak na správnou péči o zuby?

O našem těle se dá říci, že funguje celkem spolehlivě a také bezproblémově. Jsou však i některé oblasti, které se mohou zdát jako méně dokonalé, než jiné. Příkladem jsou lidské zuby. Pokud nemají dostatečnou péči, může to vést nejprve k zubnímu kazu, a následně k takovým problémům, že o zub můžeme definitivně přijít. Současná zubní medicína samozřejmě dokáže nabídnout řešení v podobě zubních náhrad, ale jde o postup:

 • Složitý
 • Finančně náročný
 • Ne vždy dokonale vypadající

Proto je lepší volbou prevence. Tím máme na mysli správné čištění zubů. Pokud máte v této oblasti mezery, podívejte se s námi na to, jak mít zuby díky správné péči skutečně dokonalé.

Jaký kartáček je ten pravý?

Nejprve je třeba začít výběrem správného kartáčku. V této oblasti panuje poměrně velké množství různých mýtů, a tak je třeba uvést vše na pravou míru. I když je mediální masáž spojena s nabídkou skutečně hi-tech kartáčků, je třeba objektivně říci, že ideální volbou je naopak kartáček klasický. Tedy takový, který má dostatek štětin, není doplněný žádnými jinými prvky a jeho plocha je zcela rovná. Pokud jde o správné čištění zubů, je tato možnost tou nejlepší.

Stejně tak je třeba připomenout i to, jak je to vlastně s tvrdostí jednotlivých štětin. I když mnozí tvrdí, že právě ty tvrdé štětiny jsou nejlepší, opak je pravdou. Správnou volbou je kartáček měkký, jelikož ten dokáže odstranit plak a další nečistoty mnohem lépe. Samozřejmě byste neměli zapomínat ani na to, aby byl váš kartáček stále v dobré kondici. Jakmile se štětiny začnou viditelně ohýbat, nebo se začnou dokonce třepit, je to správná doba pro výměnu.

Ideální je kartáček doplnit i speciálními variacemi, které jsou určené pro čištění mezizubních prostor. Dnes je možné na trhu volit z několika velikostí. Jejich kombinace doporučujeme, jelikož mezery mezi zuby má každý jiné – a to v rámci jednotlivých zubů. Tyto mezizubní kartáčky jsou nezbytné proto, že ani sebelepší kartáček nemá šanci dostat se všude. Konkrétně tedy právě do těchto míst, kde se plak a nečistoty také usazují. Tím máme základ kvalitní zubní hygieny zmapován.

Můžete si přečíst celý článek o výběru zubního kartáčku.

Délka a frekvence čištění zubů

Tyto zásady vám byly jistě vštěpovány od útlého věku a tak je nemusíme nijak složitě rozebírat. Správnou a doporučovanou délkou čištění je alespoň tříminutový interval, který je zárukou toho, že každé místo ve vaší ústní dutině bude dobře vyčištěno. Dále jistě znáte i to, že zuby je ideální čistit si dvakrát denně. Tedy nejlépe ráno a večer. Dá se však doporučit čistit si je po každém jídle, což ale vzhledem k aktivnímu životu každého z nás není příliš reálné. Dvakrát (ideálně i třikrát denně, třeba po obědě) denně to stačí.

Jak je to s technikou čištění zubů?

Čištění zubů by nikdy nemělo být chaotické a mělo by mít svůj jasný řád. Díky němu máme jistotu toho, že nikdy nezapomeneme na žádnou část, ani na žádný konkrétní zub. Je třeba připomenout, že správné čištění zubů je spojeno s faktem, že zuby čistíme nejenom z přední viditelné strany, ale i ze strany vnitřní, stejně jako je třeba věnovat péči i jejich horním plochám, pomocí kterých jídlo koušeme, nebo žvýkáme. Dnes existuje několik různých doporučovaných postupů. Mezi nejznámější patří:

Sponzorováno

 • Metoda podle Foneho
 • Vertikální kombinovaná metoda
 • Modifikovaná metoda podle Stillmana
 • Bassova metoda
 • Cirkulární čistící metoda

1. Metoda čištění zubů podle Foneho

Skousneme řezáky hranu na hranu a čistíme krouživými pohyby zároveň horní a dolní zuby. Postupujeme ze středu směrem ke stoličkám na levé straně. Poté začneme znovu ze středu a postup opakujeme na pravé straně. Jakmile toto čištění dokončíme, otevřeme ústa a čistíme orální plochy zubů krouživými pohyby. Nakonec horizontálními pohyby čistíme žvýkací plochy zubů.

Tato technika je vhodná především pro děti a pacienty, kteří preferují jednoduchou a velmi snadnou metodu.

2. Vertikální kombinovaná metoda čištění zubů

Nebo-li metoda od červeného k bílému. Zubní kartáček přiložíme k dásni přibližně pod úhlem 45 stupňů tak, že vrcholy štětin směřují na opačnou stranu než korunka zubu. Poté otáčíme dlouhou osou kartáčku a docílíme tak stíravého pohybu od dásně směrem k zubu. Tento pohyb opakujeme 5x a pokračujeme na následující zub. Z orální strany postupujeme stejným způsobem a v oblasti předních zubů si můžeme pomoci tak, že zubní kartáček orientujeme souběžně s dlouhou osou zubu. Čištění zakončíme horizontálními pohyby na žvýkacích plochách zubů.

3. Modifikovaná metoda podle Stillmana

Tato metoda se podobá předchozí metodě s tím rozdílem, že kartáčkem přiloženým na dáseň vibrujeme.

4. Bassova metoda čištění zubů

Zubní kartáček přiložíme pod úhlem 45 stupňů ke krčku zubu a mírným tlakem docílíme toho, že se štětiny kartáčku dostanou do dásňového žlábku, tzn. do prostoru mezi okrajem dásně a zubem. Štětiny by měly být neustále v kontaktu s dásní, zubem a měly by být stále ve žlábku. S takto připraveným kartáčkem provádíme vibrace a masírujeme tak určitý úsek zubů, který je dán délkou hlavy kartáčku. Poté pokračujeme na další úsek. Jednotlivé úseky by se měly mezi sebou překrývat. Tuto metodu můžeme modifikovat vertikálními stíracími pohyby po dokončení vibračních pohybů. Na orální straně postupujeme stejným způsobem a v oblasti předních zubů si můžeme pomoci tak, že zubní kartáček orientujeme souběžně s dlouho osou zubu. Na závěr čistíme horizontálními pohyby žvýkací plochy zubu.

5. Cirkulární čistící metoda

Tato metoda je podobná metodě předchozí s tím rozdílem, že neprovádíme vibrace, ale malé krouživé pohyby přibližně o průměru 2-4 mm.

Lze říci, že u každé z daných metod najdeme několik unikátů, ale i několik společných věcí. Nelze říci, že by některá byla špatná a jiná dobrá. Pokud máme říci naše stanovisko, je v podstatě jedno, jakou zvolíte. Doporučujeme vyzkoušet je všechny a u jedné nebo několika zůstat, a ty kombinovat. Jedině tak zaručíte, že vaše zuby dostanou skutečně takovou péči, kterou si zaslouží. S tím souvisí i to, že na čištění je dobré věnovat dostatek času. Rozhodně by se nemělo jednat o činnost, kterou se budete snažit odfláknout a mít ji co nejrychleji za sebou.

Jak je to se zubní pastou a ústní vodou?

I zde zuří poměrně tvrdý boj jednotlivých výrobců, kteří se nám snaží říci, že právě jejich zubní pasta je tou nejlepší. Různé možnosti na trhu mohou obsahovat řadu látek, které mohou ústní dutině, stejně jako zubům prospívat. Pamatujte však, že zubní pasta je spíše jenom doplňkem. Hlavní klíč k úspěchu je hlavně mechanické odstranění všech nečistot. Pokud by pasta měla skutečně dlouhodobě pomáhat, potom by musela na naše zuby působit nepřetržitě. Během čištění je s nimi v kontaktu jenom pár minut. Na druhou stranu nelze říci, že by její použití bylo na škodu.

Podobně je to i v případě ústní vody. I ta může nabídnout několik pozitivních vlastností, stejně jako potřebnou desinfekci ústní dutiny. Opět jde ale o efekt spíše krátkodobý. Jakmile je voda vyplivnuta, dříve nebo později si ústní dutina obnoví své přirozené prostředí. Pravidelným vyplachováním ústní vodou ale také nic nezkazíte. Nehledě na jistotu svěžího dechu, který vám dodá i kvalitní zubní pasta. I proto doporučujeme používat obojí. Výběr pasty je skoro nepodstatný, vybírejte rozumně dle svých preferencí.

VIDEO: Jak si správně čistit zuby

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Správné čištění zubů je cestou k jejich kráse, i zdraví”

  1. Raduš napsal:

   zuby si čistím pořádně a spíše vertikální kombinovanou metodou a používám i ústní vodu, ale stejně občas trpím na záněty dásní a bolesti zubů.Naštěstí mi v lékárně doporučili přírodní vodičku Dentacol která mi rychle pomůže.

  2. Marie Filipová napsal:

   O dentacolu jsem též slyšela.Nosím ho sebou v kabelce jako první pomoc než se dostanu k zubaři, vždycky mi rychle pomohl!

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva