Sponzorováno

3D a 4D ultrazvuk – co to je a na co jsou dobré? 4.88/5 (8)

3d-ultrazvuk

Co je to 3D ultrazvuk?

Trojrozměrný (3D) ultrazvuk se objevil už před 10 lety jako nová možnost ultrazvukového zobrazení. Prostřednictvím série dvojrozměrných (2D) obrázků je rekonstruován 3D obrázek.

Kdy je vhodné 3D, 4D záznam provádět?

Nejvhodnější je záznam plodu mezi 16. – 26. týdnem těhotenství. Kvalita záznamu je ovlivněna polohou plodu a polohou placenty, množstvím plodové vody a konstituce pacientky.

V období 16. – 20. týdne gravidity se Kroměř viditelnosti celého plodu Trojrozměrné Provádíme i kompletní vyšetření plodu na přítomnost PRIMA zda nepřijímáme znaků vrozených vývojových vad.

V 17. – 23. týdnu těhotenství můžete přímo provést trojrozměrnou projekci plodu se zaměřením na vývojové vady končetin a rozštěpové vady.

V období 20. – 26. týdne těhotenství můžete přímo pozorovat trojrozměrné části plodu a detaily jeho obličej (zaměřen na rozštěpové vady a vady končetin).

Po 26. týdnu je kvalita vyšetření omezeným velikostí plodu a zmenšeného volného prostoru (plodové vody). Kvalita záznamu je individuální.

Sponzorováno

Co je to 4D ultrazvuk?

4D zobrazení představuje nejnovější technologii, při které rychle snímané trojrozměrné obrázky umožňují vyšetření plodu, nebo jeho orgánů plasticky, v reálném čase. Až v poslední době bylo možné vytvořit toto zobrazení pomocí moderních počítačových technologií. Tyto se využívají pro zpracování velkých objemů dat, mimo jiné i na tzv. 4D zobrazení. Specifický způsob zobrazení přidává k trojrozměrnému ještě další dimenzi, kterou je čas.

Výhody 4D ultrazvuku

Pomocí 4D technologie je možné pozorovat anatomii jednotlivých orgánů v reálném čase. Je možné detailně studovat pohyby končetin plodu, mimiku obličeje, srdeční činnost.

Omezení 3D a 4D ultrazvuku

Je nezbytné zdůraznit, že 3D technologie nenahrazuje klasické 2D zobrazení, ale doplňuje jej. V praxi se setkáváme s případy (špatná poloha plodu, menší množství plodové vody, špatné akustické podmínky …), kdy není možné získat kvalitní zobrazení ani pomocí této špičkové technologie. Jaká je délka trvání vyšetření?

Délka trvání vyšetření se neliší od běžného ultrazvukového vyšetření, protože výkon přístroje umožňuje zpracování všech dat v reálném čase. Čas potřebný k vyšetření je mnohem více ovlivněn polohou plodu, zda akustickými podmínkami zobrazení.

VIDEO: Příklad 3D ultrazvuku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva