Sponzorováno

Mastektomie Angeliny Jolie může zachránit životy, doufají lékaři 4.75/5 (8)

Oscarová herečka Angelina Jolie tento týden šokovala veřejnost přiznáním, že si z preventivních důvodů nechala odstranit obě ňadra. Několikatýdenní sérii zákroků se jí přitom podařilo udržet v tajnosti a mohlo to tak zůstat i nadále, ale jak sama řekla, vyprávěním o svém rozhodnutí chtěla povzbudit všechny ženy, aby přemýšlely nad rizikem rakoviny prsu. Ona sama totiž zjistila, že je nositelkou zmutovaného genu BRCA1. Hrozilo jí až 87-procentní riziko vzniku rakoviny prsu a 50-procentní riziko rakoviny vaječníků. Testy podstoupila mimo jiné proto, že její matka téměř desetiletí bojovala s rakovinou a nakonec jí jako jako 56-letá podlehla.

Angelina sklidila pochvalu

Mnozí lékaři i známé osobnosti 37-letou herečku za její rozhodnutí pochválili a například portál BBC připomněl, že může mít na veřejnost minimálně takový vliv, jako před několika lety britská hvězda reality show Jade Goody. Ta v únoru 2009 zjistila, že trpí smrtelnou formou rakoviny děložního čípku. Její smrt v březnu 2009 přiměla obrovské množství žen k tomu, aby se nechaly otestovat na tento druh rakoviny.

Lékař Richard Francis z Breakthrough Breast Cancer doufá, že Angelinina otevřená zpověď o mastektomii bude mít podobný efekt, co se týče rakoviny prsu. „U mladých žen to může zvýšit povědomí o této nemoci, což je velmi důležité. Existuje množství druhů rakoviny prsu a to je něco, čemu se dostatečně nevěnuje pozornost. Často to vnímáme jako jednu nemoc“ uvedl.

Tím upozornil na to, že ženy by se měly inspirovat především hereččiným uvědoměním a nemusí automaticky myslet na radikální řešení, jakým je preventivní mastektomie. To totiž podle něj mohlo být správně v jejím případě, no to samozřejmě nemusí platit u pacientek s jinými druhy rakoviny prsu. Podle jeho slov rozhodně nejde o to, aby se ženy bály, ale měly by si být vědomy rizika a konzultovat to s lékařem. Zpozornět by měly zejména ty, které mají rakovinu prsu v rodině.

Sponzorováno

Angelina inspirovala

Pro magazín The Hollywood Reporter zase svůj názor na hereččinu mastektomii a rozhodnutí veřejně se podělit s touto zkušeností prozradila přední odbornice Beth Karlan, která řídí oddělení gynekologické onkologie ve známé losangeleské Nemocnici Cedars Sinai. Přiznala, že po článku o A. Jolie pro New York Times se jí ozvalo množství pacientek s mutací genu BRCA1, které operaci dosud odkládaly.

„Když viděly článek a to, že operace nezměnila skutečnost, že je to nádherná žena, polidštilo to pro ně tuto zkušenost. Je krásná, talentovaná, má úžasnou rodinu. Všichni se musíme poprat s výzvami v našem životě, zmobilizovat síly a vzít si z toho to nejlepší“ vysvětlila.

Podle jejích slov sice pro ženy s vadným genem existuje několik řešení, které závisí na individuálním případu, ale za nejbezpečnější považuje právě operaci. „Myslím si, že pokud můžeme předcházet rakovině, je to ještě lepší než vyléčit ji. Lidé nemusí projít chemoterapií a ozařováním“ prohlásila.

Chválou nešetřila ani lékařka Kristi Funk, která v Pink Lotus Breast Center herečce odstranila prsy. Doufá totiž, že svou upřímnou zpovědí v New York Times pomůže zachránit množství životů. Mastektomii ze stejných důvodů v minulosti podstoupili například i Sharon Osbourne či Christina Applegate.

Snoubenka herce Brada Pitta začala s procedurami 2. února, přičemž o dva týdny později jí odstranili prsní tkáň i žlázy. „Vzbudíte se s hadičkami a vycpávkami v prsou. Je to jako scéna ze sci-fi filmu, ale několik dní po operaci se můžete vrátit do normálního života“ uvedla. O devět týdnů později podstoupila rekonstrukci prsu. „Výsledek může být krásný“ ujistila. Podle jejích slov děti svou matku vnímají přesně tak jako předtím. „Vědí, že jejich miluji a že udělám cokoliv, abych s nimi mohla být tak dlouho, jak se dá. Osobně se necítím být o nic méně ženská“ shrnula.

VIDEO: Angelina Jolie podstoupila mastektomii (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Mastektomie Angeliny Jolie může zachránit životy, doufají lékaři”

  1. […] genů. V ohrožení touto rakovinou je například i herečka Angelina Jolie. Pro mutaci genu BRCA si dala odstranit prsy, později budou zřejmě následovat i vaječníky, ale lidé s takto poškozeným genem dostanou […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva