Metoda Schrothové – terapie skolióz 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Metoda Schrothové - terapie skoliózKatarina Schroth (1894-1985) byla německá učitelka, která vypracovala cvičební metodu k léčbě skoliózy. Založila si i vlastní kliniku, kde následně působila její dcera Christa Lehnert-Schroth.

Metoda Schrothové je fyzikální terapie při léčbě skoliózy. Je založena na cvičeních přizpůsobených zakřivení páteře každého pacienta.

Metoda využívá speciální dechové cvičení, proto se také někdy nazývá „ortopedickou dechovou terapií“. Paní Schrothová vychází z empirie, podle které se trup skládá ze 3 pravoúhlých bloků. Při skolióze jsou tyto bloky vzájemně posunuty ve frontální rovině (levo-pravé) a nabývají klínovitého tvaru. V saginální rovině (předo-zadní) jsou podle autorky bloky lehce posunuty i při fyziologické kyfóze a také klínovitě pozměněny.

K. Schrothová je známá frází: „Neexistuje hrb, ale jen zkroucená žebra“.

Samotná terapie začíná v oblasti noh-chodidel, pak zbytek noh a pokračuje až k pánvi. Dochází ke korekci zdola nahoru ve 3 základních krocích:

  1. Aktivní protažení
  2. Korekce stranových posunů
  3. Aktivní derotace trupu

Indikace metody Schrothové

  • Skoliózy všech typů
  • m. Scheurmann, m. Bechtěrev
  • vadné držení těla, funkční a degenerativní syndromy páteře

Praxe

Na terapii se pomocí pohledu do zrcadla učíte vnímat vzpřímené držení těla, později i bez kontroly zraku. Toto držení byste měli dodržovat v rámci sezení, stání i při chůzi. Metodika obsahuje i cvičení kardiopulmonální a respirační.

Sponzorováno

Patří sem:

  • cvičení noh v závěsu na žebřinách
  • korekční cvičení (vadné držení těla)
  • izometrické kontrakce udržující korigované postavení trupu
  • nácvik správného způsobu dýchání (korekce nepříznivých vzorců)

V Německu existují centra, kde pacienti absolvují několika týdenní program a pobyt. Denně cvičí až 7 hodin přesného tréningového plánu. Největší účinek léčby je na skolióze až o 20 stupňů podle Cobba.

Léčba skoliózy s větší křivkou je doplněna elektrostimulací, reflexivním způsobem (podle Vojty), protetickými prostředky (korzety) nebo až po chirurgickou korekci. Po propuštění pacienta pokračuje v procvičování doma, kde je doporučeno, aby vykonával cviky asi 10-15 minut denně po celý život.

Existuje nějaké kontraindikace?

V individuálních případech daných věkem dítěte.

Nejen pro terapii skolióz

Schroth terapie je vhodná nejen pro terapii skolióz, ale také pro terapii jiných onemocnění páteře, kde jsou přítomné její deformity jako u osteoporózy, Scheuermannovy nemoci, Bechtěrevovy nemoci, deformit hrudní kosti.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Ukázky cviků metody Schrothové

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva