Sponzorováno

Recept na zdravý makový závin (makovec) 4.76/5 (17)

 • Makový závin je vlastně sladké pečivo a jako takový obsahuje dost cukru a kalorií, na to pozor.
 • Naučte se makový závin (a obecně vše, co pečete doma) moc nesladit.

Taky milujete makový závin? Já strašně moc! Vždy, když jdu kolem jedné pekárny u nás ve městě, si makový závin koupím – proto kolem radši nechodím moc často. Ale na makových lahůdkách prostě ujíždím. Proto jsem si řekla, že zkusím udělat zdravý makový závin, abych neměla tolik výčitek :)

Je vlastně makový závin zdravý?

No, řekněme si upřímně, že moc ne.

Makový závin samotný obsahuje několik ingrediencí, a jeho výživová hodnota může být ovlivněna obsahem cukrů, tuků a dalších přísad. Z hlediska zdraví je důležité brát v úvahu několik faktorů:

Mák: Mák je zdrojem bílkovin, vlákniny, minerálů (např. hořčíku) a vitamínů (zejména vitamínu E a skupiny B). Obsahuje také zdravé tuky. Mák má tedy některé pozitivní aspekty z hlediska výživy.

Mák obsahuje pozoruhodné množství vápníku, vlákniny, i vitaminu E.

Cukr a kalorie: Makový závin může obsahovat cukr a kalorie, zejména v nadýchaném těstě a sladké náplni. Nadměrná konzumace takových sladkých potravin s vysokým obsahem cukru a kalorií může být spojena s negativními účinky na zdraví, jako jsou problémy s hmotností a riziko onemocnění spojených s obezitou. Takže v tomto směru je prostě makový závin sladké pečivo a jako takový obsahuje dost cukru a kalorií (já se to však snažím omluvit tím obsahem máku).

Výběr ingrediencí je tak klíčový. Kvalita a typ použitých surovin mohou ovlivnit nutriční hodnotu makového závinu. To si uvědomme. Volba zdravějších variant makového závinu, například s celozrnným těstem a nižším obsahem přidaného cukru, může zlepšit celkovou nutriční hodnotu této dobroty. Takže proto jsem se také snažila udělat makový závin co nejvíce zdravý.

Hodně je to také o tom, kolik makových závinů sníte. Jako u většiny potravin platí, že klíčem k vyváženému stravování je míra a rozmanitost. Můžete si dopřát makový závin občas jako součást vyvážené stravy, ale v nadměrném množství může přílišný příjem kalorií a cukrů přinést negativní účinky. Takže si makový závin dejte spíše výjimečně, ne každý den.

Celkově lze říci, že makový závin může být součástí vyvážené stravy, zejména pokud je konzumován s mírou a v rámci celkově zdravého životního stylu. Pokud máte zvláštní potřeby nebo omezení ve stravě (např. diabetici nebo lidé s alergiemi), je vždy dobré konzultovat s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Sponzorováno

Makový závin z tvarohového těsta

V tomto receptu na makový závin jsem jsem zvolila tvarohové těsto, protože má opravdu super vlastnosti. Je křehké, netrhá se. A maková náplň se do něj skvěle hodí.

Makový závin

Makový závin

 

Množství je na 1 velký závin, cca 10-12 kousků.

Ingredience na makový závin z tvarohového těsta

Na tvarohové těsto budete potřebovat

 • 200 g mouky (za mě je ideální dát půl na půl hladkou makou a jemně mletou celozrnnou špaldovou mouku – je to zdravější)
 • 150 g tvarohu (polotučný, vanička)
 • 130 g másla
 • 1 žloutek – na potření makového závinu

Na makovou náplň budete potřebovat:

 • 200 g mletého máku bez cukru
 • 300 ml vody nebo mléka či smetany (vegani bez mléka)
 • 4 lžíce povidel nebo datlového sirupu (pokud máte rádi)
 • Půl lžičky skořice (dle chuti, já dávám klidně více)
 • Náplň do makového závinu pak můžete ještě dosladit nějakým zdravým sladidlem, třeba čekankovým sirupem.

Postup přípravy makového závinu

 1. Z mouky (směsi hladké a špaldové mouky), tvarohu a másla vypracujte pěkně hladké těsto. Klasicky za pomoci rukou. Těsto pak zabalte do fólie a nechte alespoň hodinu v lednici pěkně odležet.
 2. Nyní si připravíme makovou náplň. Mák zalijte vodou a nechte 3 minuty vařit. Pokud používáte mléko tak ho zahřejte na plotně a přidejte do něj mák. Mléko (nebo i smetanu) ohříváme v kastrole, když se začne mléko (smetana) vařit, vypneme a nalijeme k máku. Pak přidejte povidla, skořici, případně lehce doslaďte. Společně pak ohřejte a míchejte ještě 5 minut, až bude náplň pěkně mazlavá, hezky spojená. Asi sami poznáte, zda je třeba přidat ještě trochu mléka. Náplň nesmí být řídká. Pak dejte náplň do lednice.
 3. Těsto vezměte z ledničky a vyválejte na tenkou placku. Pak pěkně potřete náplní, která musí být studená. Nestačí pokojová teplota. Když bude náplň do makového závinu opravdu vychlazená, nebude pak nijak narušovat vlastnosti těsta.
 4. Zabalte makový závin, okraje spojte, zahněte dospodu a přesuňte na plech. Je ideální pod makový závin dát pečící papír.
 5. Nyní stačí potřít makový závin rozmíchaným žloutkem a péct pěkně dozlatova na 185 stupňů asi 30-35 minut. Každá trouba je trochu jiná, tak závin hlídejte.

Ochutnejte a užívejte si výborný makový závin. Naučte se sladit co nejméně, pak bude makový závin i celkem zdravý.

Sponzorováno

A co vy? Jaký recept na makový závin máte vy?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva