Co vše můžete najít v laboratoři? Procházka po laboratoři? Jako ve filmu 4.67/5 (3)Co vše můžete najít v laboratoři?

Co vše můžete najít v laboratoři?

Dramatických scén laboratorních vědců, kteří mají přes obličej štít a horlivě slévají jednotlivé zkumavky do sebe, je televize plná. Nechybí v dramatických akčních trhácích, ani ve velice populárních katastrofických filmech. Jenže zkumavka není to jediné. Udělejte si s námi malou exkurzi po vybavené vědecké laboratoři!

Bílé pláště, ochranné rukavice a brýle, případně štíty představují typický oděv laboratorních pracovníků. A na stolech spoustu nejrůznějších skleněných nádob, hořáků, strojů, mrazáků. Laboratoř je zkrátka zajímavé místo, tak se do ní pojďme podívat.

Laboratorní nádobí

Laboratorní nádobí je základ, bez kterého se žádný vědec neobejde. Mezi nejběžnější nádobí kromě zkumavky patří také kádinka, válcová nádobka na míchání, ohřívání, či odměřování roztoků a také varná baňka. Na odměřování kapalin slouží byrety a rovněž velice přesné pipety, které jsou dnes již automatické a elektronické, tak, aby měřily co nejpřesněji. A ti, kdo doma pálí kořalku, určitě ihned poznají nádobky na destilaci.

Z katastrofických filmů pravděpodobně znáte Petriho misku, nádobí, sloužící ke kultivaci nejrůznějších kultur, které je v dramatu často dějištěm, na kterém rostou nejrůznější mikroorganismy, smrtící bakterie, které ohrozí svět.

Laboratorní přístroje

Důležitou součástí laboratoří jsou také odstředivky, neboli centrifugy, rotační zařízení, které pomocí odstředivé síly od sebe oddělují různě těžké látky v různém skupenství. Centrifugu znají také ti, co pravidelně chodí darovat plasmu nebo krevní destičky na separátor. A také samozřejmě všichni, co používají pračku.

Součástí laboratoře jsou také přístroje, které pomáhají výsledné produkty uskladnit, jako třeba hluboko mrazicí boxy, ve kterých dosáhnete až – 90° C. Zároveň zde najdete přístroje také pro ohřev a uchování teploty, kahany, sušárny či třeba inkubátory. A nechybí samozřejmě také váhy a mikroskopy.

A aby vědec pracující se smrtícím virem neroznesl nákazu tam, kam nepatří, v žádné laboratoři nechybí také sterilizátory, se kterými se vyčistí nádobí a nářadí, tak aby se dalo znovu použít. A aby se neotrávil omamným a jedovatým zápachem? Od toho jsou v laboratoři digestoře.

VIDEO: Laboratoř analytické chemie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva