Sponzorováno

Kokosový olej a jeho TOP benefity – zdravá superpotravina 4.83/5 (23)

Kokosový olej je lehce stravitelný a okamžitý zdroj energie.

Kokosový olej je lehce stravitelný a okamžitý zdroj energie.

Kokosovník ořechoplodý – zdroj kokosu a cenného kokosového oleje. Pěstuje se zejména v palmových hájích na pobřeží Filipín. Plodina se sbírá ručně a zpracovává tradičním způsobem, čímž se zajišťuje jeho kvalita. Syrová dužina se jemně nakrájí, pak se suší a lisuje. A právě kokosový olej z kokosovníku patří mezi nejlepší oleje vůbec. Přečtěte si informace o tom, proč je kokosový olej zařazován mezi superpotraviny.

Proč bychom ho měli zařadit do jídelníčku?

Takto získaný olej se vyznačuje tuhou konzistencí, která se při teplotě 24 stupňů mění na tekutou. Kokosová dužina je velmi bohatá na hořčík, fosfor a vápník. Ze živin je nejvíce zastoupen tuk. Kokos je vhodný jako prevence proti nemocem srdce, rozpouští ledvinové kameny, pomáhá kontrolovat cukr, zvyšuje imunitu, výrobu energie, pomáhá uvádět do oběhu tělesné tuky. Má skutečně širokospektrální využití a mnoho benefitů pro zdraví. Většinu lidí však nezajímá to, zda je surovina skutečnou výživou pro náš mozek a svaly, ale zejména to, zda z dané potraviny nepřibere. A toto je největší benefit tohoto oleje.

Z kokosového oleje nepřiberete

Obsahuje totiž MCT tuky, tzv. Medium Chain Triacylglycerols. Jsou to nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které naše tělo velmi snadno zpracuje na potřebnou energii. Při tom nevzniká žádný toxický efekt, při kterém by se v našem těle něco ukládalo. Myslíme tím samozřejmě kila navíc. Nasycené mastné kyseliny jsou silně obsaženy například i v mateřském mléce a proto se kokosový olej svým složením přibližuje k výživě, která je nám nejpřirozenější. Tyto kyseliny mají odlišnou délku řetězce oproti nasyceným tukům u vepřového sádla nebo margarínů, které mají naopak dlouhý řetězec. Tyto odlišnosti přispívají k příznivým účinkům kokosového oleje. Navíc, je to rostlinný olej, proto neobsahuje cholesterol. Jeho konzumací se zvyšuje HDL, což je „dobrý“ cholesterol a zároveň snižuje hladina LDL – toho „špatného“ a „zlého“ cholesterolu.

Kokosový olej je super pro pokožku!

Extra panenské produkty jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vitamínů A, C a E, které jsou nejlepším přirozeným zdrojem pro hydratování pokožky. Je vhodný pro každodenní péči o suchou pokožku. V létě pleť regeneruje a hydratuje po opalování, v zimě ji chrání před mrazem. Využívá se také při vypadávání vypadávání vlasů a stejně také na masáže těla. Díky těmto vlastnostem má kokosový olej významné místo i v kosmetickém průmyslu.

TIP: Kokosový olej a zdraví

Suma sumárum benefitů kokosového oleje

 • lehce stravitelný a okamžitý zdroj energie
 • podpora imunitního systému
 • působí antibakteriálně a antivirálně
 • vyživuje kůži, vlasy a nehty
 • podporuje správnou fukci štítné žlázy,
 • je tepelně stabilní až do 200 ° C – nepřepaluje se
 • je vhodný na teplou i studenou kuchyni
 • je velmi chutný a existuje i verze bez aroma

TOP benefity kokosového oleje

„Kokosák“ má opravdu hodně zdravotních i jiných benefitů. Podívejme se alespoň na některé z nich:

1. Rychlý a spolehlivý zdroj poctivé energie

Alfou a omegou naší denní energie je efektivní fungování buněk a tedy jejich schopnost produkce energie, která závisí na výkonnosti mitochondrií. Klademe si tedy otázku. Jak dodat rychlou a efektivní energii těmto tělískům? Zkoumáme, testujeme a zjišťujeme … až se dostáváme k MCT tukům (Medium Chain Triglycerides), které jsou nejvíce obsaženy právě v kokosovém oleji. Tyto tuky totiž přímo vyživují naše buňky, navozují rychlejší ústup pocitu hladu ve srovnání s běžnými tuky a poskytují přímý zdroj poctivé ketonové energie pro mozek.

Sponzorováno

2. Kokosový olej vám nejrychleji pomůže překonat závislost na glukóze

Jedním z nejčastějších problémů současné životosprávy je závislost našeho mozku na glukóze. To v překladu znamená, že pokud si například dáte „zdravé“ vločky s ovocem a medem, tak vás za 2-3 hodiny dostane váš mozek s tím, že mu dojde energie. V tom momentě vaše soustředění klesá a začíná se vnitřní dialog, zda si dáte nějaký snack, nebo vydržíte do oběda. Kokosový olej nezatěžuje slinivku a je velmi rychle a snadno stravitelný.

Když však namísto sacharidů, fruktózy a glukózy dodáme tělu inteligentní MCT tuky z kokosového oleje, začnou se dít úplně jiné procesy. Kokosové MCT tuky mají totiž úžasnou vlastnost rychlé metabolizace, přičemž vůbec nezatěžují slinivku (pankreas). Takto se přímo v játrech přeměňují na ketony a získáte z nich rychlou energii skoro jako ze sacharidů.

Závěr pro vás: získáte rychlou, ale i trvající energii, která podporuje váš tukový metabolismus a nezatíží tělo. Z těchto tuků nikdy nepřiberete (pouze pokud byste jich denně jedli půl kila). Právě z MCT tuků se hubne a mozek zároveň získává mnohem větší příležitost tvořit ketony.

3. Základní tuk pro jakoukoli tepelnou úpravu

Kokosový olej je tepelně velmi stabilní do teploty až 200 st. C – nepřepaluje se, neprská a pokud vám překáží kokosová aroma (které buď milujete, nebo nenávidíte), existují i čisté formy bez vůně. Kokosový olej je výborný zejména na rychlou přípravu jídel ve woku, kde využíváme krátkou úpravu zeleniny. Meze se nekladou ani při zpracování vajíček, či přípravě palačinek. Kokosový olej je skvělým řešením pro milovníky smažených jídel.

4. Jako tělová kosmetika pro všestranné použití

Náhrada běžného tělového mléka, či krémů na obličej. Olej se krásně vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Pokud máte sušší nebo citlivou pokožku, problémy s popraskanou kůží, atopickým ekzémem, vyrážkami a alergiemi, není na co čekat. Vyzkoušejte to pravé kokosové a dodejte i vaší pokožce čistou přírodní energii. Je super i jako náhrada toxických opalovacích krémů.

5. Úprava trávení a boj proti bakteriím a kvasinkám

Kokosový olej řeší špatné bakterie a kvasinky. Kvasinková infekce (mykóza) a související poruchy trávení jsou běžným problémem, který si však mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Kokosový olej působí přímo antibakteriálně a navíc dodává tělu energii místo glukózy, na níž jsou kvasinkové potvory přímo závislé. Kokosový olej má vysoký obsah přírodních antioxidantů v podobě vitamínů A, C a E. Takto podpoříte optimální funkce metabolismu, díky kterým se vytváří i ochranná bariéra před choroboplodnými bakteriemi.

Co si dále přečíst o kokosovém oleji?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

VIDEO: Jak se dá použít kokosový olej?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva