Sponzorováno

Schrothova kúra – jaké má účinky a kdy se aplikuje? 4.93/5 (14)

Dobře zahřáté a teplé tělo zabalené do studených vlhkých plachet (prostěradel) se obloží teplými polštáři a dekami.

Dobře zahřáté a teplé tělo zabalené do studených vlhkých plachet (prostěradel) se obloží teplými polštáři a dekami.

Johannes Schroth (11.2.1798 – 26.3.1856) žil v rakouské části Slezska a původně pracoval jako vozka (povozník). Zabýval se přirozeným uzdravováním a pomocí vlastních experimentů vyvinul léčbu, která nese jeho jméno. Základem této terapie je kombinace suché stravy a zábalů, při kterých je tělo pacienta zabaleno do studených vlhkých plachet tak, aby vyvolalo pocení. Léčba využívá poznatky o nadměrném množství tekutiny v těle, která snižuje jeho výkon. Schrothova kúra byla moc dobře známá už v minulosti, zejména v domovině objevitele, tedy ve Slezsku. Po druhé světové válce se město Oberstaufen (v alpském pohoří) stalo jakousi „Mekkou“ přívrženců této léčebné metody.

V rámci Schrothovy stravy je víno lékem. Účinek však závisí právě na správném dávkování. Tento nápoj v přesných dávkách slouží k zásobování těla minerály a vitamíny. Kdo má z nějakého důvodu zakázáno pít alkohol z lékařských důvodů, lékař, který dohlíží na celý průběh léčby, předepíše jiný nápoj.

Jak funguje Schrothova léčba (kúra)?

Schrothova léčba způsobuje úbytek hmotnosti a dokonalé čištění těla z zbytečných látek. Léčba by neměla trvat déle než 6 týdnů.

Schrothova strava a jak to funguje

Schrothova strava je založena na regulaci (kontrole) vylučování. Jednostrannost stravy způsobuje, že je tělo a celkový organismus velmi namáhán, a proto musí být prováděna pod dohledem lékaře. Zvláštním pravidlem je střídání pitných a suchých dnů.

Sponzorováno

Zábal při této kúře

Dobře zahřáté a teplé tělo zabalené do studených vlhkých plachet (prostěradel) se obloží teplými polštáři a dekami. Rychlé přehřátí organismu se ještě podpoří dalšími tepelnými formami (teplé gumové nádoby naplněné teplou vodou). Teplota těla tak rychle vystoupá asi o dva stupně, což urychluje metabolismus a lépe odstraňuje zbytky látek a jedů z těla. Rychlý metabolismus způsobuje zvýšenou spotřebu kalorií a snižuje hmotnost pacienta ve spojení se stravou. Vzhledem k různým zdravotním komplikacím, které tento postup může způsobit, se dělá jen pod přímým dohledem lékaře.

Pitné a suché dny

Střídání pitných a suchých dnů má působit na celkové „omlazení“ organismu. Nápoje jsou podávány s minerální vodou, čajem, ovocnými šťávami a nízkokalorickými přírodními bílými víny. Víno v omezené míře podporuje centrální nervový systém.

Stravování

Hlavními složkami stravy jsou suché pečivo a ovesná nebo rýžová kaše. Další složkou je krupice nebo těstoviny a podobně. Jídlo v případě Schrothovy stravy neobsahuje tuky a je také chudé na bílkoviny a soli. Energie se čerpá ze sacharidů. Nedostatek bílkovin ve stravě by měl být kompenzován odbouráním jeho proteinových rezerv.

To vše vede k eliminaci některých metabolických poruch a snížení krevního tlaku. Dokonce i nedietní potraviny mají v tomto případě pozitivní účinek na vysoký krevní tlak. Důsledná dieta (strava bez tuků) navíc příznivě ovlivňuje onemocnění u pacientů s arteriosklerózou.

Kdy se aplikuje Schrothova strava?

Schrothova strava je zvláště vhodná pro poruchy metabolismu. Také když vás trápí dna nebo obezita. Někdy je také předepsána při chronickém zánětu pohrudnice, zánětu průdušek nebo revmatismu. Tato dieta by naopak neměla být aplikována při poruchách srdeční činnosti a oběhových onemocněních, plicní tuberkulóze, diabetes nebo při poruše funkce ledvin.

Před zahájením Schrothovy kúry je nutné zkontrolovat zdravotní stav pacienta. Schrothova léčba nemůže být aplikována doma. Léčba je pro tělo velmi náročná a pokud má být účinná, musí probíhat v přesně stanoveném časovém rozpětí. Musí být aplikována pod přímým dohledem lékaře.

Kde se tato kúra ordinuje v rámci ČR?

Sponzorováno

Schrothova kúra se ordinuje v Jeseníkách, v Německu i Rakousku dodnes. U nás v Jeseníkách v lázních v Lipové.

Co si ještě přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva