Sponzorováno

Kelp a zdraví – s těmito mořskými řasami budeme fit 4.9/5 (10)

Kelp dodává štítné žláze jód

Kelp dodává štítné žláze jód

Kelp – je to zvláštní druh mořských řas, které se z moře sbírají z lodí pomocí velkých háků. Horní části řas se odsekávají speciálními noži, zbytek se pak poseká, vyčistí, rozemele a usuší na prášek či lisuje na tablety. Není třeba je vařit, takže většina živin se dostane až do konečného produktu.

Kelp obsahuje hojnost minerálů a stopových prvků, zejména jódu, který často chybí v zemědělských půdách.

Kelp je plný jódu i dalších minerálů

V čerstvém stavu obsahuje kelp kolem 100.000 mcg jódu na 1 libru váhy (445 g), zatímco v sušeném stavu je to asi 10x více. Pokud se prášek z kelpu používá jako koření, dodává 10x více jódu než jodidovaná sůl. Jód normalizuje vylučování thyroidu. Pokud je ve stravě nedostatek jódu, zpomalí se činnost štítné žlázy, což může vést k mnoha poruchám. Pokud je Vaše štítná žláza málo aktivní, mohou vás sužovat problémy, jako je suchá pokožka, náchylnost na rýmy, suché a lámavé vlasy, únava, pomalu rostoucí nehty a mnoho dalších.

Kelp dodává štítné žláze jód, čímž urychluje metabolismus, což má kladný vliv na přeměnu potravy na energii. Tak se zároveň zvýší tělesná teplota a dochází k úbytku váhy. Lidé, kterým je často chladno, nebo ti, kteří jsou citliví na chladné počasí, se mohou cítit lépe, pokud budou brát Kelp.

Kelp může nahradit či doplnit jodidovanou sůl při léčbě a prevenci strumy, což je zvětšení štítné žlázy v důsledku nedostatku jódu v potravě. Řasy z rodu Laminariaceae jsou jediné z množství různých druhů, které obsahují jód.

Složení mořské řasy

Podobně jako ostatní rostliny, kelp obsahuje uhlovodany (cukry a škroby). Cukr v něm obsažený se nazývá manitol, není příliš sladký, má mírně projímavé účinky a hlavně nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Je proto vynikající pro diabetiky. Kelp dále obsahuje menší množství vitamínu A, B a C, bílkovin a tuků.

Je zajímavé, že čerstvý kelp byl kdysi zdrojem vitaminu C pro příslušníky některých eskymáckých kmenů. Zároveň jim však dodával i všechny minerály a stopové prvky z oceánu.

Sponzorováno

Rakovina a obsah jódu ve výživě

Nedávné studie prokázaly souvislost mezi rakovinou prsu a vaječníků a nízkým obsahem jódu ve výživě. Byly porovnávány dvě skupiny japonských žen: jedna skupina, žijící v USA, a druhá skupina, žijící v Japonsku. V USA žijící Japonky měly stejný výskyt rakoviny prsu a vaječníků jako americké ženy, avšak u Japonek, žijících v Japonsku, kde je tradiční strava bohatá na mořské živočichy, ryby a řasy, se projevilo velmi málo případů sledovaných typů rakoviny.

Studie ukázala, že snížený příjem jódu má za následek zvýšení hladiny estradiolu, což je typ estrogenu, který zvyšuje riziko nádorů prsu a dělohy, a naopak došlo ke snížení hladiny estriolu, což je estrogen, který působí jako ochrana.

Přestože je obtížné zjistit množství jódu běžnými laboratorními testy, doporučuje se užívat kelp ve formě doplňků výživy, aby byl zajištěn dostatečný příjem jódu.

Kelp a radioaktivita

Kelp obsahuje látky, které jsou schopné redukovat vstřebávání radioaktivního stroncia-90 zažívacím traktem až na 50-80%. Není žádné tajemství, že naše planeta je čím dál tím více zamořena radioaktivním spadem z pokusných jaderných výbuchů a z odpadu z jaderných elektráren. Tato radioaktivita se k nám dostává vzduchem, vodou a v potravě. Stroncium-90 se hromadí v potravě bohaté na vápník, jako je listová zelenina, mléko a mléčné výrobky, a zároveň se hromadí v lidských kostech, kde narušuje tvorbu kostní dřeně a oslabuje tvorbu červených krvinek.

Kelp obsahuje alginát sodný, který se váže s stroncia-90 ve střevech, zabraňuje tak jeho vstřebávání a napomáhá vyloučení stroncia-90 stolicí. Tak je potlačen jeden z nebezpečných účinků radioaktivity.

Na to, abychom přijali nezbytnou denní dávku jódu, museli bychom zkonzumovat přes 5 kg ovoce a zeleniny nebo 4 kg obilí a ořechů! Pokud není naše strava bohatá na mořské živočichy, můžeme vyřešit problém nedostatku jódu tím, že ho budeme doplňovat Kelp.

VIDEO: Mořské řasy pro chuť i zdraví

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Kelp in Neskowin„. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva