Sponzorováno

Wakame – druh mořských řas, který čistí krev i střeva 4.86/5 (14)

  • Mořské řasy wakame jsou zdravé a mají mnoho přínosů pro lidské zdraví. Wakame je zdrojem mnoha živin, jako jsou vitamíny C, E a K, minerály, jako je jód, železo, hořčík a vápník, a také obsahuje některé zdravé sloučeniny, jako jsou fukoidany a fykocyaniny.
  • Fukoidany jsou sloučeniny, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky a mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Fykocyaniny jsou pigmenty, které se nacházejí v některých druzích řas a mají také silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
  • Wakame se často používá v asijské kuchyni jako součást polévek a salátů. Pokud se rozhodnete použít wakame, je důležité je správně připravit a vařit, aby byly bezpečné k jídlu. Může také obsahovat vysoké množství jodu, což může být problematické pro některé osoby s určitými zdravotními podmínkami, jako je například nadměrná činnost štítné žlázy. Proto je vhodné konzumovat řasy wakame s mírou a mít na paměti svůj zdravotní stav.

Polévka s wakame má posilující účinek na organismus.

Polévka s wakame má posilující účinek na organismus.

Wakame jsou sušené mořské řasy. Jsou černé barvy. Podobají se řasám conbu. Jsou jemné až špenátové chuti. Wakame se používají především do polévek nebo nudlí a to až krátce před podáváním.

W jako wakame, Z jako zdraví

Jste milovníkem japonské kuchyně? Pak zřejmě znáte řasy wakame. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, vápník, jód, hořčík, zinek. Jako mnohé jiné mořské pochoutky, i ony snižují výskyt rakoviny. Napomáhají při čištění krve a stěn střev.

V tradičním japonském léčitelství se řasy používají k čištění krve: odbourávají cholesterol z tepen, žil a vlásečnic (tuky a hleny při konzumaci masa) a zvyšují jejich pružnost. Také se používají na podporu imunitního systému. Zbavují tělo těžkých kovů, chemických zbytků a radioaktivity. Díky vysokému obsahu minerálů alkalizují krev. Při pravidelném používání zlepšují krevní tlak, alergie, revmatismus i nervové poruchy.

Žádná řasa není bez zápachu, wakame však má na rozdíl od jiných jemné aroma. I proto se ze všech řas nejvíce používá. Dá se velmi dobře kombinovat se zeleninou a je velmi delikátní osmažená s cibulí.

Chutná je namočená a servírovaná s octovou zálivkou jako osvěžující letní salát. V Japonsku je wakame třetí nejlepší řasou.
Jak se vlastně Japonci k řase dostanou? Sbírá se obvykle z člunů, vytahuje se na loď pomocí háků. Na pobřeží se suší a balí do balíků. Jiný způsob je namáčení do vařící vody, pak zase do studené. Nakonec se nechá usušit.

Sponzorováno

Jemné aroma a listový vzhled řasy ji předurčuje k přípravě salátů, vhodná pro začátečníky. Krátce opečená v troubě a rozdrcena na prášek se používá k dochucení jídel z rýže a na přípravu miso polévky. Když se řasa namočí na 30 minut, může se jíst i syrová, nakrájená v salátu. Obsahuje větší množství vitamínů B, C, železo a vápník. Polévka s wakame má posilující účinek na organismus.

RECEPT: Základní miso polévka s řasou Wakame

Suroviny: (4 porce) 4 šálky vody, 4 cm sušené řasy Wakame, 1 polévková lžíce (množství podle chuti upravit) ječného nebo rýžového misa, 1 polévková lžíce jemně pokrájené zelené cibulky, pórku nebo pažitky

Postup: Řasu před použitím namočíme na 5 minut do vody a pak ji nakrájíme na malé kousky. 4 šálky vody přivedeme do varu, přidáme připravenou řasu a vaříme 1 minutu. Pak plamen ztiahneme a přidáme miso rozpuštěné v trošce vody z polévky. Polévku necháme zlehka probublávat na nízkém plameni 3-4 minuty. Podáváme se zelenou cibulkou, pórkem nebo pažitkou.

Doporučené denní množství polévky je 1-2 šálky, přičemž ráno se připravuje polévka slabší a večer výraznější chuti.

I pro růst vlasů

V Japonsku se využívá řasa Wakame i jako prostředek na rychlejší růst vlasů. Dodává pleti i vlasům lesk a zdraví. Japonci ji ve velkém využívají i na navrácení tmavé barvy svým vlasům. Zmírňuje příznaky šedivění vlasů. Využívá se i na čištění krve a posílení krevního oběhu. Wakame můžete zakoupit také v sušené formě a po tepelné úpravě je vhodná pro přípravu salátů či polévek.

Podobně jako řasa kombu má wakame tu vlastnost, že změkčuje vlákna jiných potravin při společném procesu vaření.

Ita wakame

Skládá se z jemných lístků z pečlivě vybrané řasy wakame, které jsou nakrájené a podobně jako nori usušené v listové formě. Může být použita osmažená nebo na zavinutí rýžových koulí, nebo osmažená a rozdrcená jako výborný kondiment.

Mekabu

Tak jsou nazývány listy s póry. Jsou ceněny pro vysoký obsah minerálů. Jejich silné slané aroma a jejich tuhá konzistence dávají polévkám výbornou chuť a schopnost nasycení. Vařené v tekutině nebo fritované nádherně rozkvetou, uplatní se jejich forma podobná květině. Mekabu je také možné dostat v podobě plátků a používá se jako kombu.

TIP: Jak na detoxikaci střev?

VIDEO: Salát z řasy wakame

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Zdroj článku a studie o wakame

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Wakame – druh mořských řas, který čistí krev i střeva”

  1. Marie napsal:

    Dobrý den,dlouhodobě užívám lék na štítnou žlázu LETROX.Asi před třemi lety jsem začala do jídla přidávat mořské řasy,štítná žláza se zmenšila do normálu,ale stále musím lék užívat 1/2 tablety denně.Je vhodné kombinovat lék na štítnou žlázu s mořskou řasou?
    Děkuji Marie

Zanechat komentář ke článku

Zpráva