Sponzorováno

Andropauza (syndrom mužského stárnutí) – postihuje období přechodu i muže? 4.86/5 (14)

Andropauza (syndrom mužského stárnutí)Přechod u žen je vděčným tématem mnoha textů, rozhovorů a je to věc, která je v povědomí veřejnosti velmi zřetelně ukotvena. S mužským přechodem je tomu však jinak. Můžete na něj třeba zaslechnout určité posměšné narážky mezi blízkými, avšak obvykle nejsou myšleny příliš vážně. Andropauza neboli mužský přechod je ale realitou a zahrnuje v sobě příznaky, které mohou muže velmi potrápit. Je možné setkat se i s termínem syndrom mužského stárnutí.

Pokles produkce testosteronu

U žen je základní charakteristikou tohoto období vynechávání až úplné zastavení menstruace a s tím spojená nemožnost přivést na svět (dalšího) potomka. U mužů je obtížnější stanovit přesné časové určení andropauzy. Pro obě pohlaví společně je však typické snížení produkce pohlavních hormonů. U mužů klesá produkce testosteronu, avšak nevymizí zcela. Je pro ně zachována možnost zplodit potomka. Prvotní příznaky nižší produkce hormonu se obvykle objeví kolem věku 50 let.

Andropauza a pociťované obtíže

Průběh přechodu může být z velké části ovlivněn genetickými faktory, ale též životním stylem. Na výraznějších obtížích se může odrazit kouření, konzumace alkoholu, nadváha i minimum pohybu.

Pro toto období je stejně jako u žen charakteristická emoční nestabilita, vznětlivost, obtíže se spánkem. Někdo pociťuje též zvýšenou únavu a celkovou ztrátu energie. Část mužů začne nečekaně přibírat na váze, ztrácí svalovou hmotu, ve větší míře jim vypadávají vlasy. Mohou se objevit potíže s klouby a svaly, bolesti hlavy, časté návaly horka, potíže s prostatou, problémy s pamětí a udržením pozornosti. V závislosti na probíhajících změnách se pak zvyšuje riziko vzniku některých chorob, např. srdečně cévních onemocnění.

Sponzorováno

Patrné jsou však i potíže v sexuálním životě – porucha erekce, snížení chuti na sex nebo oslabené vnímání orgasmu. Na tyto obtíže bohužel u mužů často nasedají psychické příznaky. Někdo může pochybovat o vlastní ceně, o přitažlivosti pro opačné pohlaví. Kompenzací může pak být získání znatelně mladší partnerky/milenky nebo naopak naprostá rezignace na udržení vztahu. Velký význam má choulostivost tématu. Pro muže může být obtížné o svých problémech hovořit, často neví, na koho by se při řešení vlastně měli obrátit.

Andropauza a léčba – hormonální substituční terapie

Diagnózu klimakteria je možné jednoznačně vyřknout po zjištění hladiny testosteronu v krvi a dle popisu obtíží. Možností léčby je substituční terapie pomocí dodávání pohlavního hormonu v tabletách nebo v injekční formě. Velkou výhodou je poměrně rychlý nástup účinku a vymizení mnoha nepříjemných obtíží. Tato metoda však není použitelná u všech pacientů. Kontraindikací je např. cukrovka, onemocnění jater či ledvin. Jsou popisovány též negativní vedlejší účinky této léčby (např. zvýšení rizika vzniku jiných vážných onemocnění).

Doplněním léčby je vhodná životospráva s omezením kouření, konzumace alkoholu, dodržováním zásad zdravého stravování. V potravě by měly převažovat tzv. zdravé tuky, měl by zde být dostatek bílkovin. Důležité je eliminovat potraviny s vysokým obsahem cukru, dbát též na příjem minerálů, stopových prvků a vitamínů. Největší vliv bývá přisuzován zinku, selenu, železu, hořčíku, vitamínu D, B6 a C.

Sponzorováno

Může též pomoci dodržování vyhovujícího spánkového režimu. Během kvalitního a dostatečně dlouhého spánku pracuje velmi dobře endokrinní systém a produkce testosteronu se může zvýšit. Pozitivní vliv má pravidelný pohyb a posilování. Důležitá je i eliminace stresových okamžiků. Lze využít také přírodní přípravky, které podpoří emoční stabilitu a působí na vzrůst sexuálního libida (meduňka, třezalka, kotvičník, maca, ženšen).

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva