Sponzorováno

Nordic walking – to jsou ti lidé s hůlkami, které někdy vídáváte 4.78/5 (18)

Zkuste Nordic Walking také vy. Je to zdravý a šetrný sport.

Zkuste Nordic Walking také vy. Je to zdravý a šetrný sport.

Snad každý z nás již měl možnost setkat se s tak zvanými lidmi s hůlkami. Pro neznalce je to úsměvný obrázek, který jakoby označoval, že osoba, pohybující se přírodou s hůlkami, snad ztratila běžecké lyže. Jenže Nordic walking, což je jistý druh pohybové aktivity, je zajímavější a dynamičtější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Odkud k nám Nordic walking přišlo?

Doslova přeloženo – dynamická chůze k nám přišla ze severní Evropy, konkrétně z Finska, a jedná se o jakýsi druh lidového sportu, který měl velice rychlé rozšíření ve své mateřské zemi, odkud se také podobně rychle rozšířila do celého světa.

Z Nordic walking, tedy doslova přeloženo – dynamické chůze, se během krátké chvíle vyvinula další řada podobných sportů. Nicméně Nordic walking stále zůstává jako oblíbená a nadále častěji vyhledávaná sportovní aktivita.

O co tedy těm lidem s hůlkami jde?

Často je pohled na osoby, provozující Nordic walking poměrně úsměvný, jak už bylo v úvodu zmíněno. Jenže pokud se na Nordic walking zaměříme, zjistíme, že je to poměrně zajímavá aktivita a to nejen pro pohyb, ale zejména zdraví.

Velkou výhodou je, že Nordic walking mohou provozovat jak mladí, tak snad ti úplně nejstarší. Vlastně právě pro ně tak trochu je i tato dynamická chůze určena, neboť nejen spojuje přirozený pohyb – chůzi, ale i pobyt na čerstvém vzduchu a hlavně – rozložené namáhání celého těla.

Lepší kondice celého těla

Pokud se cítíte doma unavení a tak nějak znuděni, pozorujete na sobě, že jste čím dále častěji unaveni, měli byste tento druh pohybu zvážit. Jakmile jej začnete provozovat, zjistíte, že řada problému v životě vám zmizela a cítíte se mnohem zdravější, šťastnější.

Budete lépe spát, více práce stihnete nejen v zaměstnání, ale i doma a vše bude tak nějak růžovější. Chůze je nejpřirozenější pohyb lidského těla, a tudíž není ničím závadné, pokud je provozována, jak mladými, tak staršími.

Co je k Nordic walking potřeba

Pakliže se tedy rozhodněte s Nordic walking začít, je potřeba si pořídit nejen dobré a odpovídající hole, díky nimž se každý správný aktivista, provozující dynamickou chůzi pozná, ale také vhodnou sportovní obuv, hlavně pohodlnou a ideálně nepromokavou a prodyšnou.

Sponzorováno

Nejprve sice začnete nejspíš s tím, že se Nordic walking budete věnovat asi (v průměru) hodinu denně, ale časem, až vás to začne více bavit (a to je většinou velice rychle), pak budete zdoláváním kilometrů věnovat více a tak musíte být v pohodě, tedy cítit se dobře, v dobré a kvalitní obuvi.

Dá se provozovat po celý rok

Velkou výhodou Nordic walking je především to, že se dá provozovat po celý rok. Ať je třeba chladnější podzim, horké léto, nebo třeba i třeskutá zima. S vhodným vybavením na dané období a s chutí do akce jde všechno.

Dynamická chůze nepotřebuje žádné zvláštní podmínky, a skutečně mnoho lidí, kteří s Nordic wlking začali, byli časem zdravější a odolnější už i proto, že čas trávený na čerstvém vzduchu věnovali dost a hodně často tak byli v pohybu. Přitom si své tempo určují podle sebe, jak se jim hodí a pokud potřebují, zastaví.

V čem Nordic walking pomůže každému

V dnešní době trávíme obecně dost času u počítačů, u kterých se také ale bohužel hrbíme. Nordic walking, kde používáme hůlky, nás vede k tomu, abychom vzpřímili celé tělo, tělesnou konstrukci.

A skutečně to funguje, malý, poměrně nenápadný trik je velice dokonalým prostředkem k tomu, abychom měli rovná záda a tak ulevili nejen zádům, ale i hlavě a dalším orgánům, které vlivem hrbení trpí.

Nordic walking je skvělá příležitost, jak se vzpřímit, cítit se šťastný a být obecně zdraví. Rozhodně stojí za to jej alespoň vyzkoušet. Posílí se tím nejen duch, ale i tělo.

Co si dále přečíst o Nordic Walkingu?

VIDEO: Jak na nordic walking

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva