Sponzorováno

Jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánek? 4.62/5 (21)

 • Výběr správného polštáře je klíčový pro kvalitní spánek a celkové pohodlí během noci. Každý člověk může mít odlišné potřeby, co se týče typu polštáře.
 • Pokud spíte na boku, potřebujete polštář, který podporuje krk a udržuje hlavu ve správné pozici.
 • Pokud spíte na zádech, můžete preferovat polštář, který je středně vysoký a podporuje přirozenou krční klenbu.
 • Pro ty, kteří spí na břiše, je vhodný polštář s nízkým profilem, aby se minimalizoval stres na krku.
 • Pokud máte alergie, měli byste vybrat polštář s hypoalergenním plnivem, jako je syntetická náplň.
 • Pokud se bojíte alergií na prach nebo roztoče, měli byste zvážit polštáře s potahem, který je snadno vypratelný.
 • Výška polštáře by měla udržovat hlavu a krk v neutrální pozici, což závisí na vaší postavě a spánkovém stylu.
 • Vyzkoušejte si ho: Nejlepší je polštář vyzkoušet. Některé obchody umožňují testovat polštáře.
 • Je důležité si uvědomit, že správný polštář může být klíčem k dobrému spánku, takže si dejte čas na výběr a zvažte své individuální potřeby a preference.

Jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánekMožná jste si to dosud neuvědomili, ale polštář je pro kvalitní a zdravý spánek minimálně stejně důležitý jako matrace. Pokud jeho výběr podceníte, můžete si to odnést bolestmi krku, hlavy, páteře, chrápáním, zda neklidným spánkem. Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout, který polštář je pro vás nejvhodnější.

Který je ten pravý?

Hlavním znakem správně zvoleného polštáře je, že vám poskytuje kvalitní spánek, po kterém se necítíte rozlámaní, ale odpočatí a svěží. Abyste takový polštář našli, měli byste zvážit zejména polohu v jaké nejčastěji spíte, jakož i vaše případné zdravotní problémy a tomu přizpůsobit výběr tvaru, výplně, výšky či pevnosti polštáře. Zapomeňte na to, jaký polštář má vaše kolegyně a rozhodně polštář nevybírejte v oddělení bytových doplňků. Pěkné polštářky v dekoračních povlečení se budou skvěle vyjímat v obývacím pokoji, ale v posteli nemají co hledat – jejich výplně totiž nemají vlastnosti, které potřebujete pro dobrý spánek.

V jaké poloze spíte?

Při výběru polštáře byste měli brát v úvahu i vaši nejčastější spánkovou polohu. Pokud spíte na boku, potřebujete vyšší pevný anatomicky tvarovaný polštář, který bude oporou krční páteři a ramenům a zabrání naklánění hlavy dozadu a do boků. Tento typ polštáře je vhodný i při spánku na zádech, při kterém však můžete sáhnout i po středně tvrdém polštáři. Měkký nízký polštář si vyberte pokud spíte na břiše. Polštář by se měl přizpůsobit vaší hmotnosti, takže spíše než anatomický zvolte plochý polštář plněný mikrovláknem.

Klasika versus anatomický polštář

Přestože jsou v nabídce polštáře různých tvarů, nejoblíbenější je stále klasika – polštář obdélníkového tvaru, nejčastěji plněný nevláknící. Pro lidi, kteří již mají s páteří problémy nebo jim chtějí předcházet, se doporučuje anatomicky tvarovaný polštář (od cca 300 Kč výš). Tyto mají nejčastěji tvar dvojité vlnovky a jsou tvarovány tak, aby krční páteři, ramenům a hlavě poskytovaly co nejlepší oporu a udržovali je v optimální poloze. Z tohoto důvodu se vyrábějí z tvrdších materiálů, které lépe drží tvar.

TIP: Spánek a zdraví, proč ho potřebujeme?

Sponzorováno

Peří se již nenosí

Kdysi oblíbené peří je ve stále větší míře nahrazovány moderními materiály, které se snadněji udržují a jsou vhodné i pro alergiky. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v pevnosti, tepelněizolačních vlastnostech a pochopitelně – v ceně. Asi nejčastěji používaným materiálem je polyesterové mikrovlákno, které je díky svým vlastnostem oblíbené u milovníků klasiky, kterým vyhovovaly péřové polštáře. Mikrovlákno oceníte i když spíte na břiše nebo chcete měkký polštář.

Je totiž lehké, vzdušné, dobře drží teplo a ve srovnání s pérovými polštáři má tu výhodu, že se v něm nedrží roztoči a lze jej prát. Do anatomicky tvarovaných polštářů se jako výplň nejčastěji využívají různé pěny, ať už z přírodních nebo syntetických materiálů. Ty mají ve všebecnosti vyšší pevnost a proto jsou vhodné pro lidi, kteří spí na zádech a boku nebo mívají bolesti zad a potřebují na noc lepší oporu krku.

Chcete-li hlavu skládat na něco speciálního, poohlédněte se po polštářích z materiálu, který vyvinuli vědci z NASA – po inteligentní (nebo i paměťové, líné) pěně. Tento materiál je mimořádný tím, že se rychle přizpůsobí teplotě a tvaru těla a poskytuje tak skutečně optimální podporu vaší hlavě a krční páteři. Vyšší komfort se však projeví také v podobě ceny, která je několikrát vyšší než u méně „inteligentními“ polštářích (cca od 700 korun).

Ilustrace - poloha při spánku & polštář

Ilustrace – poloha při spánku & polštář

 

TIP: Jak na kvalitní spánek?

Otestujte si svůj polštář: Je zralý do koše?

Pokud máte doma polyesterový polštář, můžete si ho jednoduše otestovat tak, že ho přeložíte na polovinu a položíte na něj botu. Pokud zůstane v této poloze a nevystřelí botu pryč, měli byste ho vyměnit. Pokud máte péřový polštář, také ho složte na polovinu a vytlačte z něj co nejvíce vzduchu. Pokud se následně dokáže sám narovnat, je pravděpodobně ještě v pořádku. Pokud ne, vyměňte jej.

Sponzorováno

A jaký polštář doma máte vy? Budeme rádi za vaše tipy v komentářích.

A co si ještě přečíst na téma dobrého spánku?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Jak vybrat správný polštář pro kvalitní spánek?”

 1. Martin napsal:

  Tak můj polštář je zralý do koše. Jdu vybírat nový :)

 2. Jak je psáno v článku, spím na boku nebo na zádech a polštář z dutého vlákna mi hodně pomohl s bolestmi zad, protože drží tvar. Jakub

 3. Přikrývky a polštáře napsal:

  Doporučuji duté vlákno, protože polštář perfektně drží tvar. I zde se ale člověk může nachytat, pokud jsou vlákna uvnitř nekvalitní, proože se pak chmoustají k jedné straně. Hanka

 4. Barka147 napsal:

  Já usínám tak napůl na boku a na půl na břiše. Vlastně takhle spím po dvou dětech. V těhotenství na zádech a absolutně mi to nevadilo. Teď bych neusla. No problémy se spaním jsem měla.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva