Matrace z paměťové pěny – pro a proti 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Matrace z paměťové pěny - pro a proti

Matrace z paměťové pěny – pro a proti

V našich postelích a především na našich matracích trávíme velkou část našeho života. Průměrný člověk prospí asi 25 let, což je zhruba skoro třetina našeho života. Že je kvalitní spánek pro další fungování našeho organismu naprosto zásadní netřeba připomínat. Když váš spánek už není to, co býval, možná vás napadlo, že je na čase vyměnit vaši stávající matraci. Pokud ve vašem hledáčku zůstala paměťová pěna, můžeme do vašeho rozhodovacího seznamu přidat další body pro a proti.

Životnost matrace

Ať si to připustíme nebo ne, stejně tak jako ostatní věci, které běžně denně používáme, i matrace se pravidelným používáním opotřebovávají. Obecně se uvádí, že životnost matrace se pohybuje od 5 do 10 let. Záleží samozřejmě na více faktorech, které mohou její životnost prodloužit nebo zkrátit. Důležité je nejen to, jakou matraci si koupíte, ale záleží také na kvalitě podkladu – roštu a na tom, jak se s danou matrací zachází. Matraci je vhodné jednou za čas vyvětrat a pokud to typ matrace umožní tak i vyprat. Z hygienického hlediska je doporučeno vyměňovat matrace ještě častěji, a to každé 4 roky.

Jak vybrat správnou matraci

Pokud má matrace dobře posloužit několik dalších let, je třeba jejímu výběru věnovat nějaký čas. Je dobré si zvolit cenové rozpětí, výrobce a hlavně složení. Na trhu najdete skutečně široké množství nejrůznějších materiálů, ze kterých se matrace vyrábějí a zároveň je to jeden z nejdůležitějších faktorů, které zásadně ovlivňují její životnost. V tuto chvíli více než jindy platí, že na matraci není dobré šetřit. Matrace vyrobená z kvalitních materiálů bude mít určitě delší životnost než ta, na kterou byly použity materiály levnější.

Srovnání paměťové pěny a pružinové matrace

Matrace s pružinovou vrstvou, které jsou na trhu už celou řadu let, obsahují podpůrný systém zatočených cívek, které umožňují rovnoměrné rozložení váhy po celé matraci. Cívky mohou být všechny spojeny dohromady nebo jednotlivě zapouzdřeny („do kapsy“) pro lepší kontrolu přenosu pohybu. Patří k těm levnějším variantám a dalo by se říct, že jde o zastaralejší typ matrací, který se však dodnes často používá. Životnost může mít až 10 let, v praxi je to i déle. Opět záleží na používání matrace, na péči a také na tom, zda je rozdělena na letní a zimní stranu. Tak se opotřebení rozloží.

Matrace z paměťové pěny jsou naproti tomu navrženy tak, aby přesně kopírovaly tvar našeho těla pro jeho podporu a uvolnění tlaku. Co jste možná nevěděli je, že paměťová pěna byla původně vyvinutá Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1966. Původně šlo o materiál určený k použití na sedadlech letadel ke snížení intenzity a gravitačního tlaku při vzletu a přistání. Tento objev však díky svým úžasným schopnostem rychle pronikl i do ostatních odvětví, hlavně do oblasti medicíny, protože poskytoval pohodlný a citlivý materiál pro pacienty na jednotce intenzivní péče nebo na invalidních vozících. Postupem času se tak tato zázračná pěna ukotvila hlavně ve světě matrací.

Jak funguje paměťová pěna?

Základním stavebním kamenem paměťové pěny je polyuretan, ze něhož se vyrábí i levnější typy pěnových matrací. V případě výroby paměťové pěny se však do polyuretanu vhánějí speciální plyny, které zcela mění vlastnosti polyuretanu. Takto vyrobená pěna se pak umí dokonale přizpůsobit křivkám našeho těla, tím kopíruje jeho tvar, a proto je spánek na ní tak pohodlný. Přestože je měkká a flexibilní, poskytuje tělu i dostatečnou oporu.

Když spíme, působí na naše tělo různé síly – gravitační síla směrem dolů a tlak směrem nahoru, který vychází z matrace. Při používání běžné, například pružinové matrace se pak vytváří bolestivé tlakové body, kde se tělo a matrace dostávají do kontaktu – obvykle v oblasti boků, ramen a pat. V případě pružinové matrace je tedy tento tlak soustředěn na konkrétní oblasti, zatímco opora dalších kritických oblastí těla chybí. Tyto pak mohou způsobovat bolesti dolní části zad, a dokonce svalové napětí.

Matrace z paměťové pěny podporuje tělo rovnoměrně a pomáhá tak při vyrovnání páteře. Schopnost přizpůsobit se křivkám našeho těla je umožněna přizpůsobením se tělesné hmotnosti spolu s materiálem citlivým na tělesnou teplotu. Naše tělesné teplo změkčuje pěnu na správných místech, což jí umožňuje kopírovat přirozené křivky těla. Tato funkce teplotní citlivosti pomáhá při úlevě od bolesti, protože bolestivé oblasti mají o něco vyšší teplotu než zbytek našeho těla. Tyto nepatrné rozdíly pěnu změkčují a tím umožňují, aby byla k bolestivým místům šetrnější.

Pokud trpíte spánkovou apnoe, rozhodně je na místě zvážit i pořízení polštáře z paměťové pěny, protože v kombinaci s kvalitní matrací poskytuje dokonalou oporu a podporu pro hlavu a tím pomůže dosáhnout zdravého dýchacího vzorce.

Matrace z paměťové pěny – výhody versus nevýhody

Konečné rozhodnutí, zda si paměťovou pěnu pořídit nebo ne, je samozřejmě zcela na vás. Zde se však pokusíme alespoň nastínit obě strany mince.

Sponzorováno

Výhody

  • dokonale se přizpůsobí našemu tělu, čímž se postará o pohodlný spánek, takže se ráno probouzíme odpočatí a svěží
  • pohodlný spánek zajistí opravdu v každé poloze – takže je jedno, zda preferujete spánek na boku či vleže na zádech
  • paměťová pěna má velmi pružnou strukturu a je odolná vůči tlaku
  • pokud vás dosud budilo partnerovo otáčení ve spánku, s paměťovou pěnou tomu bude jednou provždy konec
  • zatočí s roztoči – syntetický materiál paměťové pěny není pro roztoče vhodný, proto by mohlo spoustu příznaků této alergie u vás zvolna vymizet
  • dnes už matrace z paměťové pěny patří k cenově dostupným, a přesto velmi kvalitním matracím s dlouhou životností
  • průměrně kvalitní matrace z paměťové pěny může vydržet až osm let a kvalitnější paměťová pěna vydrží až patnáct let. Vše samozřejmě závisí také na naší péči o ni. Údržba však není příliš náročná, stačí ji pravidelně vysávat a otáčet.

Nevýhody

  • ne každému může vyhovovat pocit, že jej matrace z paměťové pěny „obejme“, tento pocit nemusí být všem příjemný
  • ačkoliv je doporučeno paměťovou pěnu nechat 24 hodin větrat a nafouknout se do jejích požadovaných rozměrů, může v tomto počátečním období odrazovat chemický zápach, který je způsoben unikajícími plyny, které byly při výrobě použity
  • jak už bylo zmíněno, matrace pracuje s naší tělesnou teplotou – absorbuje a zadržuje naše tělesné teplo, což je ale užitečné zejména během zimní sezóny. Pro celoroční užití je pak vhodné zvolit matraci z paměťové pěny s funkcí chlazení.
  • určitou nevýhodou může být také fakt, že tělu je potřeba poskytnout určitý čas, aby si na paměťovou pěnu zvyklo, protože matrace z tohoto materiálu má velmi specifický povrch
  • z toho plyne také to, že pokud jste zvyklí spát spíše na tvrdších površích, nemusí vám měkká pěna vyhovovat

Výběr matrace z paměťové pěny

Ať už se rozhodnete pro matraci z paměťové pěny, či jiného materiálu, vždy je doporučeno před samotným nákupem zvážit několik zásadních kritérií. U nákupu matrace z paměťové pěny tomu samozřejmě není jinak.

Pevnost a hustota matrace

Pevnost a hustota matrace jde ruku v ruce s její trvanlivostí. Málo pevná matrace se postará o neklidný spánek a ani příliš dlouho nevydrží. Za vysokou hustotu se považuje hodnota okolo 80 až 95 kg na m3. Za tyto typy matrací sice zaplatíte o něco více, ale určitě je oceníte v případě, že vás trápí bolesti páteře. Střední a nižší hustota je sice také pohodlná, ale za to má kratší životnost.

Klasická matrace vs. matrace z paměťové pěny - porovnání páteře při ležení

Klasická matrace vs. matrace z paměťové pěny – porovnání páteře při ležení

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace najdete u pěnové matrace pod zkratkou ILD a pohybuje se v rozmezí od čísla 8 do čísla 20. Čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost. Zda vybrat spíše tvrdou nebo měkkou matraci už do velké míry záleží také na vašich preferencích.

Rozměry matrace

Rozměry matrace je logicky nutné vybrat v souladu s rozměry vaší postele. Obecně se uvádí, že by matrace měla být vysoká minimálně 15 centimetrů. Dnes už je samozřejmě možné sehnat i matrace na míru.

Místo, kde byla matrace vyrobena

I na tom samozřejmě bude záviset část kvality vaší matrace. A to zejména proto, že v různých zemích světa dochází k různým kontrolám kvality odpovídajícím tamním průmyslovým standardům. Obzvláště doporučujeme mít se na pozoru před výrazně nižší a zdánlivě atraktivní cenou. Nemusí tomu odpovídat také kvalita.

Certifikace

Certifikace vám napoví, s jakými vlastnostmi u pěny můžete počítat. Například zda je vyrobena bez ftalátů (které jsou regulovány komisí pro bezpečnost spotřebních výrobků), bez těžkých kovů či zpomalovačů hoření a dalších nejrůznějších chemických přísad, které mohou být spojeny s chemickým zápachem uvolňujícím se z matrace.

Zkušenosti jiných

Recenze a zkušenosti ostatních zákazníků stojí před nákupem vámi vybrané matrace také za přečtení. Mohou vás tak upozornit na problémy, které by vás jinak při výběru matrace nenapadly.

Různé typy matrací

Různé typy matrací s paměťovou pěnou – na trhu najdeme například matrace s různými zónami tvrdosti či tzv. sendvičové matrace s paměťovou pěnou. Matrace s různými zónami tvrdosti se jsou obvykle velmi komfortní, přičemž platí, že čím více zón matrace má, tím je kvalitnější. U sendvičových matrací tvoří výplň dva materiály, a tak zase mají delší životnost a pro někoho mohou být pohodlnější.

Údržba matrace z paměťové pěny

Samotná údržba matrace s paměťovou pěnou není příliš náročná. Jak už jsme uvedli, matraci stačí pravidelně vysávat a větrat a snímatelný potah čas od času vyprat. Takto pak zajistí příjemný spánek na spoustu dalších let.

Sponzorováno

Na čem doma spíte vy? Na paměťové pěně? A jak vám vyhovuje? Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem.

A také si přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Matrace z paměťové pěny – pro a proti”

  1. Marie napsal:

    Vyuziti tzn topperu (vrchni matrace) u stare matrace je levna a efektivni moznost…

Zanechat komentář ke článku

Zpráva