Sponzorováno

Jak dobře vybrat domácí tlakoměr? 4.82/5 (11)

Podle čeho se dá vybrat domácí tlakoměr?

Podle čeho se dá vybrat domácí tlakoměr?

Vysoký krevní tlak (hypertenze) – známý jako tichý zabiják – nemá žádné zjevné příznaky, ale podle odborníků má tento stav až polovina Evropanů. A jen 24 procent z nich má tento stav pod kontrolou. Hypertenze může zvýšit riziko srdečního infarktu, mrtvice, onemocnění ledvin a řady dalších vážných zdravotních problémů.

Pokud je o měření krevního tlaku, občasná kontrola v ordinaci vašeho lékaře vám nemusí poskytnout úplný obrázek. Krevní tlak se během dne hodně mění. A jedno jediné měření krevního tlaku nemusí být dostačující.

Zvažujete nákup domácího měřiče krevního tlaku? Děláte dobře! V tomto článku najdete informace, které vám pomohou správný domácí tlakoměr vybrat.

Obecně se považuje krevní tlak za vysoký (hypertenzi), když je naměřený systolický (ten vyšší) krevní tlak 130 mmHg nebo vyšší a diastolický (ten nižší) je 85 mmHg nebo vyšší.

Možná se váš krevní tlak v průběhu času hodně mění nebo začínáte s léčbou hypertenze. Váš lékař vám možná doporučil, abyste si koupili domácí monitor krevního tlaku (domácí tlakoměr), který vám pomůže sledovat váš krevní tlak mezi návštěvami v ordinaci. V dnešní době jsou domácí tlakoměry opravdu hodně dostupnou záležitostí. Koupíte je v elektro obchodech, i v lékárnách.

Už jen rychlý pohled do nějakého online srovnávače zboží však odhalí stovky různých modelů domácích tlakoměrů – a dokonce i spoustu aplikací pro váš smartphone. Jak to vůbec začít řešit, aniž by se vám při tom zvýšil krevní tlak?

Nebojte se, máme pro vás několik rad, které vám při výběru domácího tlakoměru pomohou.

Zde najdete 7 tipů – co potřebujete a co nepotřebujete u domácího monitoru krevního tlaku.

1. Na velikosti záleží

Velikost manžety je nejdůležitější vlastností, kterou je třeba zkontrolovat, když vybíráte domácí tlakoměr.

Velikost se vztahuje k obvodu nadloktí. Manžeta, která správně nesedí na vaší paži, vám může poskytnout dost nepřesné údaje.

Obecně se doporučuje tato velikost manžety:

  • Malý dospělý: Obvod paže 22 až 26 centimetrů (asi 8,5 až 10 palců).
  • Průměrný dospělý: Obvod paže 27 až 34 centimetrů (asi 10,5 až 13 palců).
  • Velký dospělý: Obvod paže 35 až 44 centimetrů (asi 13,5 až 17 palců).

Ujistěte se, že monitor krevního tlaku, který si vyberete, má manžetu, která odpovídá obvodu horní části paže nebo zápěstí. Pro jistotu použijte metr. Použití manžety nesprávné velikosti může vést k nepřesným údajům. Většina modelů dnes má i dvě manžety nebo manžetu, kterou lze upravit tak, aby seděla většině lidí.

2. Je lepší zvolit manžetu na paži, než tu na zápěstí

Tlakoměr zakoupíte v každé lékárně nebo i online. Bez ohledu na to, kde si ten svůj tlakoměr vybíráte, doporučuji pořídit si tlakoměr s automatickou manžetou, která se obepíná kolem paže. Říká se někdy také brachiální monitor krevního tlaku.

Ideálně se vyhněte se tlakoměrům s manžetami, které se obepínají kolem vašeho zápěstí. Tyto přístroje nejsou tak přesné.

Monitory krevního tlaku na zápěstí a prstech obvykle nejsou tak přesné.

3. Vyhněte se chytrým aplikacím

Pokud zavítáte do jakéhokoli obchodu s mobily a chytrými aplikacemi, pravděpodobně najdete desítky aplikací pro měření krevního tlaku pro váš smartphone. Tyto nefungují moc dobře a nebyly přísně testovány.

Některé aplikace tvrdí, že měří váš krevní tlak prostřednictvím rychlosti pulzní vlny, která v podstatě sleduje tvar vlny v tepně vašeho prstu. Ale ty jsou často dost nepřesné. Poslední věc, kterou chcete, je získat nepravdivé informace a falešně se bát – nebo falešně ujišťovat – o svém krevním tlaku. Potřebujete prostě přesný a dobrý domácí tlakoměr.

4. Zkontrolujte přesnost

Většina tlakoměrů s manžetou na paži, které najdete v lékárně, místním elektro obchodě nebo online, bude pravděpodobně v pořádku. Ale není na škodu vzít si domácí tlakoměr do ordinace svého lékaře a porovnat naměřený tlak s údaji v ordinaci.

Sponzorováno

Pokud je systolický krevní tlak (to vyšší číslo) na vašem tlakoměru do 10 bodů od tlakoměru lékaře, pak je to obecně přesný tlakoměr.

Většina domácích přístrojů na měření krevního tlaku vydrží zhruba dva až tři roky. Poté jej každý rok zkontrolujte v ordinaci svého lékaře, abyste se ujistili, že je stále přesný.

5. Vyberte si takový, který se snadno používá

Displej na tlakoměru by měl být dobře čitelný. Tlačítka by měla být velká a intuitivní. Pokyny pro použití manžety a ovládání monitoru by měly být jasné. Prostě domácí tlakoměr by se měl velmi snadno používat.

6. Hledejte funkce, které případně potřebujete

Při výběru tlakoměru je třeba hledat mnoho funkcí. Zde jsou některé, které je třeba vzít v úvahu: detektor nepravidelného srdečního tepu, indikátor rizikové kategorie, vícenásobné uživatelské paměti, vícenásobná manžeta, možnost stahování paměti, displej s velkými číslicemi a funkce průměrování dat. Pokud třeba trpíte nepravidelným srdečním tepem, tlakoměr s detektorem tohoto problému bude přesně pro vás.

Některé z dražších modelů mohou ale zase obsahovat funkce, které ani nepotřebujete. Vyberte si vhodný měřič krevního tlaku, který je vhodný pro vaše použití a potřeby.

7. Jak je to se servisem tlakoměru?

Zajistěte, aby byl možný servis tlakoměru každé 2 roky. Domácí tlakoměr by měl být pravidelně servisován a kalibrován, aby bylo jistě, že je přesný – obecně alespoň jednou za dva roky. To obvykle znamená zaslání výrobci, který si za to pravděpodobně bude účtovat poplatek. Pokud je tato možnost příliš komplikovaná nebo drahá, může být jednodušší a levnější koupit nový monitor.

Dobré značky tlakoměrů toto nabízí.

Doma si měřte krevní tlak 3x po sobě a průměrujte

Existuje jedna další funkce domácího tlakoměru, kterou byste mohli zvážit, aby pomohla zvýšit přesnost měření: automatické provádění tří měření.

Některé tlakoměry to dělají pokaždé, když kontrolujete krevní tlak. Provedou první měření tlaku; počkejte 30 až 60 sekund a provedou druhé měření tlaku; poté počkejte dalších 30 až 60 sekund a provedou konečné měření.

To je užitečné, protože zprůměruje vaše tři naměřené hodnoty, což pravděpodobně více odráží váš skutečný krevní tlak než samotné první číslo.

Nyní jste připraveni se brodit a najít tlakoměr, který je pro vás ten pravý – bez veškerého stresu z přetěžování výběru.

Fáze hypertenze

Fáze hypertenze

 

Moje testování domácích tlakoměrů

Zkoušel jsem mnoho domácích tlakoměrů. A jako nejlepší mi vyšly 2:

  • Tlakoměry Omron
  • Tlakoměry Veroval

Od těchto dvou značek byly tlakoměry dlouhodobě přesné a stálé, jednoduše se používaly. Doporučil bych tyto 2 značky.

Sponzorováno

A co vy? Už máte vybrán svůj domácí tlakoměr?

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Paulpaladin / depositphotos.com
  • Home Blood Pressure Monitoring Autoři: Jacob George a Thomas MacDonald
  • Zdroj obrázku ve článku: stockdevil_666 / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva