Sponzorováno

Jak na únavu a vyčerpání? Máme pro vás 12 skvělých tipů 4.69/5 (16)

Jak si poradit s únavou a vyčerpáním?

Jak si poradit s únavou a vyčerpáním?

Snažíte se dodržovat dostatek spánku, ale i tak se přes den cítíte jakoby jste poslední týden ani oka nezamhouřili? Nevíte co s tím? Poradíme vám, co dělat a co ne, abyste byli každý den plní energie. Podívejte se na našich 12 tipů a inspirujte se. Budete zase plní energie.

1. Nezapomínejte na pohyb a dostatek tekutin

Potřebujete nutně nabudit a začít si užívat každodenní život spolu se zvládáním všech náročných aktivit? Dvěma hlavními zásadami, na které nesmíte zapomínat, jsou pohyb a dodržování pitného režimu. Je náročné přinutit se ke cvičení, když cítíte útlum a nemáte na to chuť, ale právě díky němu se nastartuje celé vaše tělo i mysl. Stejně i voda dodá vašemu organismu všechny potřebné živiny, které potřebujete pro správnou životosprávu. Tyto 2 body jsou velmi důležité, překonejte únavu a uvidíte, že vám bude lépe.

2. Železo jako povinná součást vaší stravy

K dodání energie během dne je nutné upravit i složení stravy. Měli byste si dát pozor na to, aby vaše každodenní jídlo obsahovalo dostatek železa, které je důležité pro správné fungování mozku a na zajištění dostatečného množství oxygenů putujících do našich svalů a buněk. Ptáte se, které potraviny jsou ty správné? Jsou to například libové hovězí maso, fazole, tofu, vejce (i se žloutkem), tmavě zelená listová zelenina, ořechy, arašídové máslo a další. Jejich konzumaci byste měli navíc doplnit C vitamínem, který zlepšuje vstřebávání železa do krve. Zde se podívejte na další zdroje železa v potravinách.

3. Dejte sbohem nezdravým jídlům a začněte se správně stravovat

Pokud váš jídelníček obsahuje fastfoodová či smažená jídla nebo polotovary, hned je odtud vyškrtněte. Tím, že narušují stabilní hladinu cukru v krvi, způsobují úbytek vaší energie. A to je přesně to, co nechcete. Nejdůležitějším krokem však je nevynechávání snídaně, která je prvním jídlem, a proto by měly obsahovat všechny výživné látky, které vaše tělo v průběhu dne bude potřebovat. Přinášíme několik tipů pro super ranní jídlo.

4. Vyvarujte se alkoholu před spaním

Zvykli jste si před spaním na jednu nebo dvě sklenice vína? Tuto tradici byste si měli odložit na dřívější hodinu (maximálně 3-4 hodiny před spaním) nebo ji úplně vypustit ze svého harmonogramu. Ptáte se proč? Po vyprchání alkoholu z těla, se nervový systém aktivuje více než je normální a tím může způsobit přerušování spánku, který je v období únavy obzvlášť důležitý.

5. Pozor na kávu

Někdy na překonání únavy nepomůže nic jiného jen správná dávka kofeinu, který člověka postaví na nohy a rozběhne jeho tělo do pohybu. Snadno se však může stát, že si přestanete sledovat denní počet šálků kávy a nesprávné dávkování kofeinu vám naruší spánkový cyklus. Proto byste měli pít tento nápoj nejpozději 6 hodin před spánkem.

TIP: Jak na kvalitní spánek?

6. Nastavte si správný time management

Na stav vaší energie během jarních dnů ovlivňuje i váš přístup k práci a pracovní prostředí, které vás během dne obklopuje. Je důležité, abyste při stanovování svých denních cílů byly realističtí. Pokud víte již od začátku, že daný projekt se vám nepodaří dokončit do konce dne, přehoďte a prodlužte jeho časový plán (pokud to možnosti dovolují), abyste na oběd neseděli v kanceláří ve stresu, ale dokázali nadále efektivně pracovat a možná udělat víc, jak jste prvotně očekávali.

Sponzorováno

7. Během volna máte dovoleno jen odpočívat

Při práci však nezapomínejte ani na její druhou stránku, na dovolenou, nebo lépe řečeno, na vychutnání si dovolené. Mnoho lidí si práci bere s sebou a když se po týdnu vrací zpět do své kanceláře, necítí se odpočatí. Poučte se z jejich situace a během své dovolené jen odpočívejte. Nemyslete na obchodní setkání, které vás čeká o pár dní nebo na nevyřízenou poštu, která zůstala ležet na vašem pracovním stole. Nic vám neuteče a když se zrelaxovaní vrátíte do práce, vaše práce bude efektivnější.

8. Odbourejte strach o budoucnost

Máte obavy, zda vás šéf nevyhodí z práce, pokud nepřijdete na neočekávanou poradu. Příčí se vám jezdit na kole, protože v hlavě se odehrává nehodový scénář. Je na místě, podívat se do očí svému strachu a prozkoumat ho – z čeho pramení. Stane se opravdu katastrofa nebo si to jen namlouváte? Úzkosti nás dokáží paralyzovat až do té míry, že se nebudeme moci soustředit na práci, život půjde z kopce a ukáže svou obrácenou stranu mince. Jděte do hor načerpat novou sílu, zahodit strach za hlavu, objednejte si pobyt na chatě s přáteli, povídejte se, sdílejte s nimi vaše obavy a bude vám snadněji. Jiná varianta: kdy jste byli naposledy zacvičit si nebo meditovat? Své osvědčené tipy na relax znáte, využijte je ve svůj prospěch.

9. Nepořádek ve věcech

Začíná se to pracovním stolem v pokoji, pokračuje nepořádkem v koupelně a finální závěr v kanceláři. Nepořádek na stole, v osobních věcech, omezuje naši schopnost soustředit se a nabízí mozku chabé podmínky pro shromažďování a uchovávání nových informací. Na konci dne se ujistěte, že jste si udělali pořádek v účetních knihách, uzávěrce, vyhodili ze skartovačky nepotřebné dokumenty, koš je prázdný. Čisté pracovní prostředí kolem vás nahrává úspěšnému dni. Vyplynulo to ze závěrů jedné studie z univerzity v Princetonu. Hurá do úklidu!

10. Pozor na technické vymoženosti

Mobily, smartphony, tablety, notebooky a počítače nám usnadňují život. Není nejlepší nápad používat je před spaním. Jasná světla, které vyzařují všechny mobily, počítače a tablety škodí spánkovému cyklu. Oči jsou vystaveny zářivému světlu, pro které se nám těžko usíná a v noci se budíme. Spánek je méně kvalitní, cítíme se nevyspalí, tím pádem, nemůžeme podat kvalitní výkon v práci. Pokud vám podmínky neumožňují přestat používat telefon nebo tablet předtím než jdete spát, dejte si ho co nejdále od sebe, abyste ho v přiměřené vzdálenosti mohli slyšet zvonit, probudit se a jeho magnetické vlny nepůsobily v bezprostřední blízkosti u hlavy.

11. Zkuste aromaterapii

K odstranění únavy a zvýšení koncentrace jsou vhodné éterické oleje z citronu, rozmarýnu, šalvěje a jalovce. Samozřejmě, musí jít o stoprocentně přírodní oleje, protože 95 procentní olej neznamená, že do jeho plného účinku chybí pouze 5 procent. Znamená to, že je syntetický a namísto nabití energií může způsobit problémy. Naopak ti, kteří se potřebují uklidnit, aby si odpočinuli, by měli sáhnout po oleji z meduňky, cedru, čajovníku, fenyklu, fialky nebo levandule.

12. Osvojte si umění říct NE

Sousedka potřebuje pohlídat dítě, šéf žádá, abyste si brali přesčasy, malý mrňous chce, abyste napekli koláčky pro fotbalový kroužek. Naučte se říct NE. Máte svůj vlastní prostor, víkend pro sebe, ať si sousedka zmanaguje svůj čas s lidi tak, aby to vaši režii nenarušovalo.

Šéf musí pochopit, že nejste opice na gumičce, ani panenka v jeho rukou, ale plnoprávný člověk se svými potřebami. Nestačí, že přes pracovní týden fungujete na plné obrátky, jste po ruce, vždy když něco potřebuje? Lichvář jeden, copak neví co je to pracovní doba od osmé do páté? Vysvětlíte zlatíčku, že koláče se napečou pouze při výhře týmu. Vyslovujte nahlas svůj nesouhlas, v autě nebo doma si cvičte, jak vyjádříte nesouhlas. Řekněte nahlas vaše NE. Čím častěji se naučíte mluvit NE, tím snadněji se vám bude dařit vyslovit svůj nesouhlas nahlas před světem.

Sponzorováno

TIP: Jak nastartovat svoje tělo?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva