Sponzorováno

Jak vytáhnout klíště? 4.92/5 (12)

Klíště, jako každý jiný živočich žijící na povrchu, potřebuje dýchat vzduch. Přisáté klíště proto v žádném případě nezabíjejte pomocí jakýchkoliv olejem či mastí, které ho udusí. Ani klíštěte nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Vytáhnutí klíštěte pomocí speciální karty

karta-kliste

Nejbezpečnějším způsobem odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty (obr. vlevo) se zářezy, které klíštěte pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmačkaného a vytištění obsahu střev do rány. Místo zákusu poté vydezinfikujte běžným dezinfikačným prostředkem. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, mohly by dojít k přenosu nákazy. Když se nepodaří klíště vytáhnout i s kusadly, které zůstanou v kůži, není třeba propadat panice. Ze samotných kusadel již přenos infekce nehrozí. Tělo si s nimi poradí jak s uvízlými třískou, takže se výdrolí nebo vyhnisá. Ranku je třeba sledovat a desinfikovat aby nedošlo k velkému zanesení.

VIDEONÁVOD: Jak odstranit klíště

Co s odstraněným klíštětem?

Největší chybou, které se lidé běžně dopouštějí je, že klíště po vytažení z kůže likvidují. Zbavují se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři.

Dezinfekce použitá při odstraňování klíštěte neovlivňuje následnou analýzu. Klíště vhodné k vyšetření může být až deset dní staré, samozřejmě prodlužuje se tak doba zjištění případného rizika nákazy a možnosti včasného zahájení léčby či preventivních opatření. Takže ideální doba k odeslání klíštěte do laboratoře je co nejdříve po vytažení.

Pokud je klíště velmi malé (jedná se o larvu), je praktické vložit jej do sáčku s papírovým kapesníkem.

Sponzorováno

TIP: 10 tipů na efektivní prevenci proti klíšťatům

Co dělat po vytažení klíštěte?

Pokud jste si našli a odstranili klíště, není třeba chodit k lékaři, leda by mohlo jít o pracovní úraz (klíště chycené při výkonu povolání ihned nahlaste zaměstnavateli a závodnímu/ošetřujícímu lékaři a nechejte si odebrat krev). Po vytažení klíštěte se vyvarujte po několik týdnů zvýšené fyzické námahy a pozorujte místo přisátí, zda se netvoří typická skvrna (tzv. erythema migrans). Pokud jste klíště nechali vyšetřit v laboratoři na přenášené patogeny, zachovejte se podle doporučení laboratoře.

Uchopte klíště co nejblíže kůži:

Uchopte klíště co nejblíže kůži

 

Prokázání infekce v klíštěti neznamená, že jste se nutně museli nakazit. Platí, že čím dříve po přisátí jste klíště odstranili, tím je riziko nákazy menší. Ale není bohužel pravdou častá informace, že do určité doby žádné riziko nehrozí – přenos nemoci může být výjimečně rychlý právě u vás.

Sponzorováno

Máte s vytahováním klíštěte svoji zkušenost? Napište nám do komentářů.

Co si dále přečíst o klíštěti?

Studie a zdroje článku

  • Zdroj fotografie: Sabelskaya / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva