Sponzorováno

Proč žvýkat žvýkačku? Zvýkačky a zdraví – jak to je? 4.75/5 (8)

 • Žvýkačky jsou populární nejen pro zlepšení dechu, ale také pro různé jiné účely. Ve článku je několik důvodů, proč někteří lidé žvýkají žvýkačky a jak to může ovlivnit zdraví.
 • Osvěžení a zlepšení dechu: Jedním z hlavních důvodů, proč lidé žvýkají žvýkačky, je zlepšení dechu. Žvýkačky s obsahem mentolu nebo jiných osvěžujících látek mohou pomoci neutralizovat nepříjemné pachy z ústní dutiny a zanechat svěží dech.
 • Snížení stresu: Žvýkání žvýkaček může pomoct některým lidem zvládat stres nebo úzkost. Mechanické pohyby žvýkání mohou působit uklidňujícím způsobem.
 • Udržení bdělosti: Někteří lidé žvýkají žvýkačky, aby udrželi bdělost, zvláště když jsou unavení.
 • Potlačení chuti k jídlu: Žvýkačky bez cukru mohou pomoci potlačit chutě na sladkosti nebo jídlo, což může být užitečné při snaze o hubnutí.

Žvýkačky a zdravíAno, čtete dobře. Řeč bude o obyčejné žvýkačce, jejíž přehazování v ústech se ve společnosti považuje za neslušné. Přesto v chvilkách, kdy o vhodnosti žvýkání uvažovat netřeba, může být tento měkký mentolový společník vaším přítelem. Dokonce i větším, než jste si kdy mysleli.

Benefity žvýkání

Žvýkačka na osvěžení dechu

Kdy saháte po žvýkačce? Většina lidí si na ni vzpomene, když je třeba osvěžit dech a změnit chutě v ústech. Tato dobře známá funkce je však jen jednou z mnoha a možná jste ani netušili, že díky žvýkání máte lepší zuby.

Lepší zuby

Napomáhají tomu sliny, které se žutím v ústech výrazně množí. Právě to však zuby ocení, protože sliny posilují a zpevňují zubní sklovinu. Navíc i ničí bakterie a kyseliny, které by mohly zaútočit na zdraví chrupu, takže pokud vás někdo nabídne, žvýkačku neodmítejte.

Pomáhá hubnutí

Neměli byste to udělat i z toho důvodu, že žvýkačky jsou pasovány za pomocníky při snaze zhubnout. Jak ukazuje výzkum z univerzity v americkém státě Louisiana, lidé, kteří pravidelně žvýkají žvýkačku, mají méně návalů sladkých chutí a jsou méně hladoví po obědě. Měkká tvarovatelná hmota v ústech je rozhodně lepším řešením než sladkost, vždyť v porovnávání kalorického obsahu má jasně navrch.

Nejenže se po žvýkačkách bez cukru netloustne, dokonce se po nich dá hubnout. To je výsledek studie německých vědců z ledna tohoto roku publikované v prestižním British Medical Journal. Příčinou je sorbitol, umělé sladidlo obsažené ve žvýkačkách.

Sponzorováno

Ve velkém množství může způsobit drastické snížení váhy, často doprovázené průjmy. Na stopu německé vědce přivedli dva pacienti. První z nich, 46 letý muž, zhubl během roku o 22 kilo. Druhým pacientem byla 21 letá žena, která za osm měsíců ztratila 11 kilo. Oba si stěžovali na silné bolesti břicha. Vyšetření prokázala normální výsledky, a teprve když se lékaři zaměřili na jejich životosprávu, objevili, že oba patřili k velkým konzumentům žvýkaček. Jedna žvýkačka obsahuje 1,25 g sorbitolu, oba pacienti však denně spořádali 18 a 25 g této látky. Ale pozor, drasitcké snížení váhy samozřejmě není dobré!

Zajímavost: Kolik kilojoulů má žvýkačka bez cukru?

Pomáhají při odvykání kouření

Mít něco v ústech žádají i kuřáci, takže pokud se snažíte skončit, zkuste to právě se žvýkačkami. Oproti klasickému triku s cucáním bonbónů je zde opět výrazná výhoda v nízkém kalorickém obsahu, tedy minimálně v případě, že nesáhnete po slaďoučkých žvýkacích náhradách.

Žvýkáním proti stresu

Co se zdraví týče, řekněme si něco i o spojení žvýkačky a boje proti stresu či úzkosti. Jak potvrzují odborníci, žvýkání uvolňuje napětí ve svalech a napomáhá relaxu. Lidé se cítí více uvolnění a dokonce jim prý žvýkání dokáže zvednout náladu.

Lepší paměť

Pokud hledáte ještě nějaký překvapivý důvod, proč vybrat z kapsy žvýkačku a hodit ji do úst, máme tu pro vás snad nejzajímavější argument. Víte o tom, že díky žvýkání můžete být chytřejší? Přišli na to britští psychologové, kteří od jistého pokusu tvrdí, že žvýkání žvýkačky se spojuje s lepší pamětí. Sledování vybraných skupin lidí potvrdilo, že pravidelní konzumenti žvýkaček vykazovali lepší výsledky než jejich odpůrci a tyto výsledky potvrzují i Japonci. Jejich výzkum dokonce spojil žvýkání se zlepšující se koncentrací, díky čemuž se dá říci, že jde o zlepšování práce mozku. Ať už věříte nebo ne – v každém případě žvýkání stimuluje cirkulaci krve, která skutečně nahrává lepšímu fungování našeho mozku.

Nepolykej žvýkačku, zůstane ti v žaludku!

Každé dítě si vyslechlo tuto zaručenou radu alespoň jedenkrát v životě. Ve skutečnosti není spolknutí žvýkačky nijak škodlivé. Ve vlhkém prostředí střev ztrácí svou lepkavost, projde trávícím ústrojím a následně končí vyloučením z těla.

„Pravidla žvýkání“, která dodržujte

 • žvýkat ano, ale žvýkačky bez cukru
 • řada žvýkaček obsahuje umělá sladidla, sice v malém množství, ale nepřehánějte to se spotřebou
 • žvýkání nenahrazuje čištění zubů
 • pro dosažení žádoucího účinku je třeba žvýkat 2–3 g žvýkačky bez cukru po dobu 20 minut alespoň 3× po jídle
 • kvalitním zubním výplním žvýkačky neuškodí
 • polknutí žvýkačky vám nijak neublíží
 • pozor u malých dětí, mohly by se žvýkačkou dusit
 • Sponzorováno

  Tak, co vy na to? Žvýkáte? Napište nám o tom do komentářů. Budeme moc rádi.

  Studie a zdroje článku

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

4 Komentářů u článku “Proč žvýkat žvýkačku? Zvýkačky a zdraví – jak to je?”

 1. Radek napsal:

  Ok tak jí položím znova: Myslíte si, že nadměrné trávení sorbitolem (umělým sladidlem) způsobující poruchy trávení a nezdravé hubnutí, je v pořádku? Ono to z tohoto textu totiž vyplývá. Kdo je autorem článku?

  • Rehabilitace.info napsal:

   Děkujeme za dotaz, je to smaozřejmě tak, že hubnutí díky umělým sladidlům je nezdravé. Článek pouze upozorňuje na skutečnost, že díky těm sladidlům k takovému hubnutí může dojít.

 2. Jouda u Lopaty napsal:

  Dobrý den,
  poradíte mi tedy, které žvýkačky jsou zdravé a kde se dají sehnat?
  Ty „normální“ obsahují aspartam a pak jsem našel jiné žvýkačky, které obsahují xylitol.

  • Jiří napsal:

   Dobrý den,
   famózní shrnující článek o žvýkačkách/žvýkání.
   Všiml jsem si dotazu ohledně žvýkačkách s xylitolem – nedávno jsem četl zajímavé články, které sice nedoporučují žádné konkrétní žvýkačky, ale hodně se tam dozvíte – na co si dát pozor při koupi ;)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva