Sponzorováno

Polyporus umbellatus (Choroš oříš) – jaké má účinky na zdraví? 4.85/5 (13)

Polyporus umbellatus

Polyporus umbellatus

Polyporus umbellatus je také známá jako Grifola Umbellata nebo Choroš oříš, je bílá až šedá houba, která se vyskytuje v listnatých lesích v Číně, Evropě a Severní Americe.

Choroš oříš roste na kmenech hnijících stromů nebo kořenech v jihovýchodní Číně. Plodnice je podobná hlávce květáku nebo mořské houbě.

Choroš oříš, výběrová jedlá houba, která je ve volné přírodě celkem vzácná, má četné bioaktivní sloučeniny, které jsou velmi zajímavé z vědeckého hlediska. Blízký příbuzný Grifola frondosa (Maitake), Polyporus umbellatus se liší od většiny medicinálních hub tím, že se tradičně sbírá jako sklerocium, podzemní „semínko“. Uvádí se, že při dlouhodobém užívání houby Polyporus umbellatus se člověk cítí šťastný a energický a vypadá mladší.

Choroš oříš a léčivé vlastnosti – co říkají studie?

Choroš oříš (Polyporus umbellatus) je saprofytická houba, která roste na kořenech uschlých buků a javorů. Jeho sklerocium, zvané Zhuling (či Zhu ling), je surová droga běžně používaná při urologických poruchách v čínské medicíně kvůli svému diuretickému účinku (tj. podporuje močení). Řada studií prokázala, že P. umbellatus má řadu léčivých vlastností, které jsou shrnuty níže.

Protinádorové účinky

Polysacharidy extrahované z myceliální kultury P. umbellatus a podávané intraperitoneálně bílým myším v dávce 300 mg/kg inhibovaly růst sarkomu 180 a Ehrlichova tumoru o 70 % a 80 % (Ohtsuka et al., 1973).

Později bylo v japonské studii hlášeno, že P. umbellatus má protinádorové účinky (Ito et al., 1976).

Ze surové drogy Chorei bylo izolováno sedm složek pojmenovaných polyporusteron A, B, C, D, E, F a G. Tyto sloučeniny byly cytotoxické pro leukemické buňky (Ohsawa et al., 1992).

V kombinaci s chemoterapeutickou látkou mitomycin C bylo prokázáno, že Zhuling prodlužuje život myší s nádory (You et al., 1994).

Zhuling se také ukázal jako užitečný při snižování pooperační míry recidivy rakoviny močového měchýře. Míra recidivy byla 34,9 % ve srovnání se 41,7 % ve skupině s mitomycinem C a 64,7 % v kontrolní skupině (Yang et al., 1999). Podobné výsledky byly uvedeny v Yang et al. (1994) a Yang (1991).

Polysacharidy P. umbellatus mohou kompenzovat imunosupresi supernatantu z buněčné kultury S180, která může být zprostředkována down-regulací syntézy a/nebo sekrece imunosupresivní látky buňkami S180 (Yang et al., 2004).

Ergone (ergosta-4,6,8(14),22-tetraen-3-on), derivát ergosterolu izolovaný z alkoholového extraktu P. umbellatus, se ukázal jako účinný při zabíjení různých lidských rakovinných buněčných linií. Cytotoxické účinky byly největší proti buněčným liniím karcinomu děložního hrdla a žaludku, ale méně proti rakovině tlustého střeva a žaludku (Lee et al., 2005).

Kachexie, charakterizovaná úbytkem hmotnosti, svalovou atrofií, únavou, slabostí a ztrátou svalové hmoty, je běžným stavem, který se vyskytuje u mnoha lidských pacientů s rakovinou, zejména u pacientů s rakovinou gastrointestinálního traktu nebo plic. Kachexie je považována za nejčastější příčinu případné smrti u těchto pacientů. Nádor vylučuje sloučeninu, která rozkládá tkáň mastných kyselin v hostiteli, a využívá tyto rozkladné produkty k podpoře růstu nových rakovinných buněk. Jedna z těchto sloučenin, toxohormon-L, je protein, který také potlačuje příjem potravy a vody, čímž u těchto pacientů podporuje anorexii. Ukázalo se, že polysacharidy P. umbellatus inhibují kachexii indukovanou toxohormonem-L (Wu et al., 1997).

Diuretické účinky

Klinické studie potvrdily, že Polyporus umbellatus je účinné diuretikum bez vedlejších účinků pro léčbu pyelonefritidy, nefritidy a urologických kamenů (Wang et al., 1964).

Aldosteron je steroidní hormon produkovaný nadledvinami a reguluje rovnováhu sodíku a draslíku v krvi. Bylo také prokázáno, že Ergone má antialdosteronický diuretický účinek (Yuan et al., 2004).

Sponzorováno

Polyporus umbellatus byl mnohokrát citován jako rostlinná droga používaná k prevenci ledvinových kamenů (urolitiáza) (Satish et al., 2006).

Posílení imunitního systému

Bylo ukázáno, že P. umbellatus má mitogenní aktivitu na myších lymfocytech in vitro (Yadomae et al., 1979).

Bylo také zjištěno, že polysacharidy Polyporus umbellatus zlepšují buněčnou imunitu normálních myší a myší s jaterními lézemi (Zhang et al., 1991).

A konečně vylo zjištěno, že Chuling spolu s mitomycinem C prodlužuje délku života myší s nádorem (You et al., 1994).

Čínská studie zjistila, že polysacharidy z P. umbellatus mohou kompenzovat imunosupresi supernatantu z buněčné kultury S180, pravděpodobně snížením syntézy a/nebo sekrece imunosupresivní látky buňkami S180 (Yang et al., 2004).

Růst vlasů

Ukázalo se, že extrakt P. umbellatus podporuje růst vlasů u myší a 3,4-dihydroxybenzaldehyd byl izolován jako aktivní složka (Inaoka et al., 1994). Pozdější studie izolovala tři látky pro opětovný růst vlasů, acetosyringe a polyporusteron A a B (Ishida et al., 1999). Poslední dvě sloučeniny byly izolovány a charakterizovány (Zheng et al., 2004).

Jedna studie zkoumala účinek různých čínských bylin, včetně P. umbellatus, na růst vlasů na lidské pokožce hlavy in vitro za použití orgánové kultury vlasových folikulů na lidské pokožce hlavy. Bylo zjištěno, že nízké dávky extraktů (1,28 a 6,4 µg/ml) výrazně zvýšily růst vlasů a prodloužily dobu růstu vlasů, zatímco vysoké dávky směsných extraktů (4 a 20 mg/ml) prudce inhibovaly růst vlasů a zkrátily období růstu vlasů (Sun et al., 2005).

Antivirotika: Hepatitida B

Skupina výzkumníků hodnotila různé zprávy o použití P. umbellatus k léčbě chronické infekce hepatitidou B a dospěla k závěru, že důkazy ve prospěch jsou příliš slabé na to, aby bylo možné doporučit použití této byliny, a že jsou zapotřebí další řádně navržené klinické studie (Liu et al. ., 2001).

Urogenitální Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis je nejčastější bakteriální pohlavně přenosné onemocnění. Odhaduje se, že na celém světě je ročně 50 milionů nových případů infekce Chlamydia trachomatis (Black C.M. (1997) Současné metody laboratorní diagnostiky infekcí Chlamydia trachomatis: Clinical Microbiology Reviews. 10(1), 160-184). Bylo zjištěno, že P. umbellatus spolu s několika dalšími diuretiky tradičními čínskými léky má inhibiční aktivitu na urogenitální chlamydia trachomatis (Li et al., 2000).

Antiprotozoální aktivita

P. umbellatus vykazoval inhibiční aktivitu proti prvokům Plasmodium falciparum, jednomu z hlavních původců malárie (Lovy et al., 1999).

Infekce močových cest

Sloučeniny obsažené v polyporus pomáhají předcházet infekcím močových cest.

Zajímavost: Ve skutečnosti se Polyporus údajně našel mezi majetkem slavného Otziho, ledového muže nalezeného mumifikovaného na rakouském ledovci.

Dýchací potíže

Terapeutické vlastnosti polyporusu pomáhají zlepšit dýchací funkce a stavy postihující plíce. Polyporus je houba, která vám pomůže dobře dýchat!

Ledvinové kameny

Sponzorováno

Polyporus obsahuje látky, které podporují ledviny, což je zvláště užitečné při prevenci tvorby ledvinových kamenů.

Zdroj článku a studie o této houbě

  • Studies on antitumor activities of Basidiomycetes-antitumor activity of polysaccharides and sex factors Ito H, Naruse S, Sugiura M. - Nippon Yakurigaku Zasshi. 1976 72(1):77-94. Japanese.
  • Studies on active substances in herbs used for hair treatment. I. Effects of herb extracts on hair growth and isolation of an active substance from Polyporus umbellatus F. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1994 42(3):530-3. Inaoka Y, Shakuya A, Fukazawa H, Ishida H, Nukaya H, Tsuji K, Kuroda H, Okada M, Fukushima M, Kosuge T.
  • Studies of the active substances in herbs used for hair treatment. II. Isolation of hair regrowth substances, acetosyringone and polyporusterone A and B, from Polyporus umbellatus Fries. Biol Pharm Bull. 1999 22(11):1189-92. Ishida H, Inaoka Y, Shibatani J, Fukushima M, Tsuji K.
  • Activity of edible mushrooms against the growth of human T4 leukemic cancer cells, HeLa cervical cancer cells, and Plasmodium falciparum. J Herb Spice Medic Plant. 1999 6(4):49-57. Lovy A, Knowles B, Labbe R, Nolan L.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva