Sponzorováno

Fotodynamická terapie v léčbě rakovin a nádorů 4.25/5 (16)

  • Fotodynamická terapie (PDT) je léčebná metoda, která využívá kombinaci světla a fotosenzitivní látky k ničení nádorových buněk nebo abnormalitních tkání.
  • Fotodynamická terapie se často používá v léčbě povrchových nádorů nebo precancerózních stavů, jako jsou aktinické keratózy na kůži, bazální buňkový karcinom, spinocelulární karcinom a některé typy nádorů v dutině ústní nebo v zažívacím traktu. Její účinnost závisí na specifických charakteristikách nádoru a typu použité fotosenzitivní látky.
  • Fotodynamická terapie se využívá v několika lékařských oblastech a je stále předmětem výzkumu, aby bylo možné rozšířit její uplatnění na další typy nádorů a onemocnění.

Záběr z filmu o Harryym Potterovi? Nikoliv. Fotodynamická terapie (PDT).

Záběr z filmu o Harryym Potterovi? Nikoliv. Fotodynamická terapie (PDT).

Fotodynamická terapie (PDT) využívá speciální léky kombinované se světlem ke zničení rakoviny a prekancerózy. Tato léčba se také nazývá terapie modrým světlem či terapie červeným světlem.

Fotodynamickou terapii lze použít k léčbě mnoha typů rakoviny. Tento článek shrnuje PDT, její použití, co lze očekávat během této světelné terapie a vedlejší účinky fotodynamická terapie.

Co je léčba fotodynamická terapie (PDT)?

Fotodynamická terapie (PDT) pracuje s chemikáliemi, které, když jsou zasaženy světlem, vytvářejí toxické kyslíkové radikály. Tyto speciální léky se nazývají fotosenzibilizátory. Když jsou rakovinné buňky vystaveny těmto fotosenzibilizátorům, absorbují a zadržují tento lék. Při zasažení světlem z laseru nebo LED diody mohou kyslíkové radikály, které se vytvářejí, zničit rakovinné buňky.

PDT je lokální léčba, což znamená, že se používá pouze na části těla, které obsahují rakovinné buňky. To omezuje poškození zdravých buněk.

Na rozdíl od radiační terapie lze PDT použít ve stejné oblasti vícekrát. Je také méně riskantní než operace rakoviny, trvá méně času a stojí méně než mnoho jiných způsobů léčby rakoviny.

Lékaři používají různé typy PDT pro různé druhy rakoviny. Například:

Terapie modrým světlem využívá fotosenzibilizátor kyselinu aminolevulovou (Levulan Kerastick®). Lékař aplikuje tento lék na kůži a aktivuje ji speciálním modrým světlem. Toto může být použito pro stavy, jako je aktinická keratóza.

Terapie červeným světlem využívá fotosenzibilizátor porfimer sodný (Photofrin®) a červené laserové světlo. Může být použit k léčbě rakoviny jícnu a rakoviny plic a v současné době se studuje pro použití s jinými rakovinami.

Fotodynamická terapie při léčbě rakoviny

PDT se používá k léčbě různých druhů rakoviny a prekanceróz.

Může zmírnit příznaky některých druhů rakoviny, jako je rakovina jícnu blokující hrdlo nebo rakovina plic blokující dýchací cesty. Může také zničit krevní cévy, které poskytují kyslík a živiny nádoru.

Když PDT ničí rakovinné buňky, zdá se, že spouští imunitní systém těla k útoku na rakovinu, i když je v jiných částech těla.

Vzhledem k tomu, že světlo používané při PDT neproniká daleko do těla, je tato léčba tradičně pouze možností pro rakoviny, které jsou:

  • Na povrchu kůže nebo v její blízkosti
  • Na nebo blízko povrchu membrány na vnitřní straně tělesné dutiny (jako je močový měchýř)
  • V otvoru (jako uvnitř hrdla nebo močového měchýře)

PDT není užitečná pro velké nádory, protože do nich nemůže proniknout více než o 0,8cm.

Fotodynamická terapie rakoviny kůže

Vzhledem k tomu, že lékaři mají snadný přístup ke kůži za účelem léčby, je PDT volbou pro mnoho kožních nádorů. Obecně, pokud je nádor rakoviny kůže relativně tenký a není to melanom, může být kandidátem na PDT. Některé příklady rakoviny kůže, které by lékař mohl léčit světelnou terapií, jsou:

  • Aktinická keratóza, prekancerózní stav kůže, který může lékař léčit fototerapií modrým světlem, když je na obličeji nebo pokožce hlavy
  • Tenký bazaliom, který se obvykle léčí dvakrát za cyklus, se sedmidenním hojením mezi sezeními
  • Bowenova choroba, prekancerózní stav kůže
  • Tenkobuněčný spinocelulární karcinom

Fotodynamická terapie rakoviny plic

PDT může být léčebnou možností pro nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC), který je:

  • Malý a v ranném stádiu
  • V obou plicích
  • Roste po operaci
  • U pacientů, kteří nesnášejí anestetikum nebo operaci

Tato léčba může pomoci snížit pokročilé příznaky rakoviny, jako je kašel, dušnost a vykašlávání krve.

Fotodynamická terapie rakoviny hlavy a krku

V jícnu (trubice, která vede z krku do žaludku) může být terapie červeným světlem porfimerem sodným možností pro:

  • Barrettův jícen, prekancerózní ztluštění sliznic kolem jícnu způsobené přebytkem žaludeční kyseliny
  • Ranná stadia rakoviny jícnu

Může být také možností pro rakovinu hrdla a dalších oblastí krku. Tento přístup může být vhodný pro mnoho typů rakoviny hlavy a krku, zejména povrchové, šířící se rakoviny, stejně jako rakoviny, které metastázovaly do těchto oblastí.

Sponzorováno

U pokročilých nádorů hlavy a krku, které blokují jícen, může PDT pomoci zmírnit problémy s polykáním a umožnit pacientovi normálně jíst.

Fotodynamická terapie rakoviny prostaty

Prostata je malý orgán umístěný v blízkosti mnoha krevních cév a nervů nezbytných pro močové a sexuální funkce. Výzkum ukazuje, že PDT může být vhodná pro rakovinu prostaty. Tato možnost má také méně vedlejších účinků a účinků na funkce močového měchýře a erektilní funkci.

PDT není v současné době standardní terapií rakoviny prostaty, ale výzkum je slibný, i když jsou zapotřebí další studie. PDT se liší od radiační terapie a chemoterapie, protože nepoškozuje DNA. Je také méně pravděpodobné, že povede k metastázám nebo způsobí, že se pacient stane odolným vůči jiným lékům (tzv. terapeutická křížová rezistence). Z těchto důvodů je PDT pro rakovinu prostaty aktivní oblastí výzkumu.

Fotodynamická terapie rakoviny močového měchýře

PDT může být možností pro léčbu rakoviny, která se vyvíjí ve výstelce močového měchýře, což je jedinečný dutý orgán. Protažením malé trubičky s připojenou kamerou a světlem přes močovou trubici mohou lékaři léčit rakovinné oblasti přímo.

Fotosenzibilizátor může také způsobit, že rakovinné buňky vyzařují světlo, což umožňuje lékařům je vidět. Výzkum ukázal, že tento přístup funguje dobře při léčbě rakoviny močového měchýře. Probíhají další klinické studie.

PDT může být možností pro léčbu rakoviny močového měchýře, která:

  • Je široce rozprostřena po vnitřní straně močového měchýře
  • Nereaguje na standardní léčbu
  • Je u pacientů, kteří nejsou vhodnými kandidáty na operaci

Fotodynamická terapie rakoviny žlučovodů

PDT se často používá ke snížení příznaků rakoviny žlučovodů, ale ne jako léčba první linie nebo standardní léčba. Může také zastavit růst nádorů přes stent, trubici umístěnou tak, aby umožnila žluči dosáhnout trávicího traktu.

Lékaři mohou dosáhnout rakoviny, která se vyvine ve žlučovodu, pomocí endoskopu přes žaludek a tenké střevo. Výzkumníci stále určují, které možnosti PDT by měly být použity pro rakovinu žlučovodů.

Co očekávat během fotodynamické terapie

Lékař může provádět PDT jako ambulantní zákrok, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou léčbou rakoviny.

PDT se provádí ve dvou krocích. Nejprve se fotosenzibilizátor aplikuje ústy, přímo na kůži nebo pomocí IV. Normální buňky a rakovinné buňky „odeberou“ lék z krevního řečiště, ale v rakovinných buňkách se drží déle. Poté pacient dostává světelnou aktivační terapii.

Doba mezi užitím léku a podáním světelné léčby se nazývá interval drug-to-light. Liší se podle léku. Může to být hodiny až dny.

Jak ošetřující tým aplikuje světlo, závisí na tom, kde se rakovina nachází. Pokud je nádor na kůži, zaměří laser nebo LED přímo na rakovinné buňky. Pokud je to v krku – v jícnu, dýchacích cestách nebo plicích – lékař použije tenkou trubici s kamerou a léčebným světlem pro přístup do oblastí.

Pokud se PDT používá na rakovinu bílých krvinek nazývanou kožní T-buněčný lymfom, lékař může odebrat a léčit krev mimo tělo. Smíchají krev s fotosenzibilizátorem a poté ji prosvítí světlem, aby se zaměřili na abnormální krvinky. Krev je poté znovu vpuštěna do těla pacienta v postupu zvaném mimotělní fotoforéza (ECP).

Postup fotodynamické terapie

Postup fotodynamické terapie zahrnuje několik kroků:

  1. Podání fotosenzitivní látky: Pacientovi je aplikována nebo podána fotosenzitivní látka, která má schopnost se hromadit v nádorových buňkách nebo v precancerózních lézích.
  2. Inkubační doba: Po aplikaci fotosenzitivní látky je pacient nebo postižená oblast vystavena světlu. Toto období, nazývané inkubace, umožňuje látkě se hromadit v cílových buňkách.
  3. Expozice světlu: Postižená oblast je osvětlena specifickým druhem světla, obvykle laserem nebo intenzivním pulzním světlem (IPL). Toto světlo aktivuje fotosenzitivní látku, která začíná produkovat reaktivní látky.
  4. Vznik reaktivních kyslíkových látek: Aktivovaná fotosenzitivní látka interaguje se světlem a okolními molekulami kyslíku, což vytváří reaktivní kyslíkové látky. Ty způsobují poškození buněčných membrán, cévních struktur a jiných buněčných komponent.
  5. Nekróza nebo apoptóza nádorových buněk: Po poškození nádorových buněk reaktivními látkami může dojít k buď nekróze (nekontrolované buněčné smrti) nebo apoptóze (kontrolované buněčné smrti).

Vedlejší účinky fotodynamické terapie

Vedlejší účinky PDT se liší podle použitých fotosenzibilizátorů, typu použitého světla a umístění nádoru.

Jakmile pacient užije fotosenzibilizátor, musí zůstat mimo slunce a jasná světla po dobu až šesti týdnů. Pokud je kůže vystavena příliš velkému množství světla, může otékat, spálit se od slunce nebo se na ní tvoří puchýře.

Obecně může ošetřovaná oblast:

  • Zčervenat
  • Nafouknout
  • Mohu se na ni vyvinout puchýře
  • Cítit se jakoby spálená
  • Bolet
  • Jizvit se
  • Změnit barvu
  • Svědit nebo štípat

Pokud je ošetřovaná oblast v krku, otok může způsobit potíže s dýcháním nebo polykáním.

Někdy může PDT namísto stimulace imunitního systému jej oslabit. Zřídka se může vyvinout rakovina kůže tam, kde lékař aplikuje léčbu.

Nežádoucí účinky se obvykle zlepší nebo odezní po ukončení léčby.

Sponzorováno

Máte s fotodynamickou při léčbě rakoviny zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva