Sponzorováno

Jak ošetřovat pupík novorozence? 4.75/5 (16)

K aplikaci desinfekce, peroxidu použijte vatovou tyčinku. Vždy samozřejmě novou.

K aplikaci desinfekce, peroxidu použijte vatovou tyčinku. Vždy samozřejmě novou.

V tomto článku se budeme bavit o péči a ošetřování pupku novorozence. Pro urychlení tohoto procesu a zabránění pronikání infekce je často nutné použít speciální přípravky. Pomohou vám k tomu, že se pupík velmi rychle zahojí, aniž by do rány pronikla infekce nebo bakterie.

O pupeční šňůře

Pupeční šňůra je jakýsi „spojovací prvek“ mezi dítětem a jeho matkou. Jakmile se dítě narodí, všechny části jeho malého tělíčka jsou plně připraveny k nezávislému fungování, a proto je potřeba pupeční šňůry úplně vyloučena.

Po porodu provádí lékař podvaz pupečníku a následné přestřižení. Bezprostředně po narození se tedy pupeční šňůra odřízne, podváže a zanechá se jen její malý zbytek, který je upnutý malým speciálním kolíčkem.

Léčba pupku v nemocnici

Sestry pro zrychlení léčení používají dvě metody:

  1. Používají speciální kolíček. Sestra umístí plastovou nebo kovovou sponu na zbývající kousek pupeční šňůry. Současně se rána ošetřuje peroxidem vodíku a také manganistanem draselným.
  2. Použije se sterilní obvaz. Tento postup se v nemocnici provádí následující den po narození dítěte. Zbytky pupečníku jsou pečlivě odříznuty chirurgickým skalpelem. Rána se pečlivě ošetří manganistanem draselným nebo peroxidem vodíku. S řádnou péčí v místě řezu vzniká jakýsi malý strup, která již zmizí doma.

Zajímavost: Po porodu je důležité a zásadní pečlivé dotahování podvazu pupečníku při dalším ošetřování, aby novorozenec neztrácel mnoho krve. Je možné ještě následně odebrat pupečníkovou krev, bohatou na různé kmenové buňky (hematopoetické kmenové buňky a různé progenitory krvinek, mezenchymální kmenové buňky a další somatické kmenové buňky)

Proveďte léčbu v souladu s následujícími kroky:

  • Dítě by mělo být umístěno na pohodlném vodorovném povrchu.
  • Na ránu se aplikuje několik kapek peroxidu vodíku.
  • Trvá několik minut, než zbývající pupeční šňůra změkne.
  • Pak se pomocí bavlněného tamponu odstraní všechny krusty.
  • Aplikuje se vhodný desinfekční prostředek.
  • K aplikaci desinfekce, peroxidu použijte vatovou tyčinku. Vždy samozřejmě novou.

Symptomy nezdravého stavu pupeční šňůry

Symptomy infikované pupečníkové šňůry jsou jednoznačné. Když jsou zjištěny, musíte okamžitě učinit určité kroky, abyste zabránili problémům.

Sponzorováno

Charakteristické znaky, které naznačují zánět:

  • Rána je neustále mokrá (mokvavá) a zanícená;
  • V místě je patrný otok a zhutnění;
  • Vypoulení pupku, může být příznakem výskytu kýly;
  • Výskyt sekrecí s nepříjemným zápachem.

Pokud jsou tyto příznaky pozorovány, bez odkladu navštivte ošetřujícího lékaře. Při čekání na vyšetření lékaře je třeba zvýšit počet ošetření až na třikrát denně, je nutné častěji měnit plenky – nesmí dojít ke kontaktu s ránou. Pokud je to možné, můžete dočasně přestat používat papírové plenky, nahraďte je obvyklými látkovými plenami, které lze uzpůsobit na požadovanou výšku. Také nepoužívejte náplast na zanícený pupík, tím ještě více zhoršíte situaci.

Co neudělat?

Aby nedošlo k ublížení dítěti, zabraňte proniknutí infekce.

  • Nebojte se přitlačit na kůži vedle pupku. To je nezbytné pro pečlivější vyšetření rány. Dítě pod touto manipulací nemá pocit bolesti, protože na tomto místě nejsou žádné nervové zakončení.
  • Neposlouchejte rady příbuzných a sousedů, jak se „správně“ postarat o pupeční šňůru. Je třeba se spoléhat pouze na rady a doporučení lékaře.
  • Odstraňujte z rány můžete pouze vlhké krusty, ne uschlé, protože to může způsobit nepříjemné emoce u dítěte. Předtím je nutné vše navlhčit peroxidem vodíku.
  • Je přísně zakázáno odstranit speciální svorku. Jakmile se rána úplně uzdraví, sama rychle zmizí. Pokud odstraníte kolíček předem, můžete způsobit dítěti zdravotní komplikace.
  • Neprovádějte ošetření pupku špinavýma rukama nebo jinými ne moc čistými hygienickými předměty. Musí se vždy pamatovat na to, že otevřená rána je vždy přímou a otevřenou cestou k infekci.

TIP: Nepoužívejte alkohol k čištění zbytku pupečníku. Dříve obecně pediatři doporučovali každodenní čištění bavlněným tampónem ponořeným do alkoholu. Vědci však zjistili, že neošetřené zbytky pupečníku se léčí rychleji, než ty s alkoholem a nemají žádné další riziko infekce, takže se obecně změnilo toto doporučení. Lékař vám jistě dobře poradí.

Jak dlouho bude vaše dítě mít pupečník?

Zbytek pupečníku se vysuší a vypadne asi za 7 až 21 dní a zanechá malou ránu. Té může trvat několik dní, než se zcela zacelí.

A jak ošetřujete pupík novorozence vy?

Dále si přečtěte

VIDEO: Pupečník alternativní zdroj kmenových buněk

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva