Sponzorováno

Vodka a Red Bull – proč je nikdy nemíchat? Jaký vliv na zdraví může mít tento drink? 4.63/5 (8)

Vodku a energeťák raději nemíchejte

Vodku a energeťák raději nemíchejte

Není pochyb o tom, že míchání energetických nápojů s alkoholem za vzniku koktejlu je příjemné pro vaši duši. A to samé je případ, když smícháte Red Bull a vodku. Ale než si dáte další sklenici tohoto míchaného nápoje, tak si raději přečtěte tento článek. Další sklenici si už totiž možná nedáte.

Zde je důvod, proč byste nikdy neměli míchat Red Bull a vodku.

Nikdy nemíchejte Red Bull a vodku

Počet energetických nápojů na trhu stále roste. Rostoucí popularita míchání energetických nápojů s alkoholickými nápoji tuto situaci ještě zhoršila.

Energetické nápoje jako Red Bull obsahují desetkrát více kofeinu než klasické sladké nealkoholické nápoje. Energetické nápoje, když jsou smíchány s alkoholem, jako je vodka, vytvářejí extra energii ve vašem těle, o které se vědci domnívají, že může být dokonce i smrtelná.

Hlavním důvodem, proč byste nikdy neměli kombinovat Red Bull a vodku, je to, že když pijete Red Bull (energetický nápoj) a vodku (alkohol) společně, o mnoho to zvyšuje vaši šanci, že se nebudete cítit opilí, ale budete mít velký sklon k tomu, abyste pili více a více alkoholu. Když pijete alkohol samotný, je větší pravděpodobnost, že se brzy unavíte a rozhodnete se jít do postele a zpomalit.

Jelikož však energetické nápoje zahrnují různé rostlinné přísady, kofein a cukry, dodávají vám více energie a dokonale tak maskují sílu alkoholu. Prostě se necítíte moc opilí, i když alkoholu vypijete relativně velké množství. Budete se cítit docela střízlivě a energicky, což je opak, než v jakém ve skutečnosti jste.

Ale to, jak se cítíte navenek, není stejné jako to, co se děje ve vašem těle uvnitř. Energetické nápoje smíchané s vodkou nesníží koncentraci alkoholu v těle, což situaci ještě zhorší.

Red Bull je navíc stimulant a alkohol (v tomto ohledu vodka) působí depresivně. Kombinace obou může ovlivnit srdeční svaly a způsobit arytmie.

Co říkají vědci?

Různé studie zjistily, že kombinace Red Bullu a vodky může změnit chování lidí, kteří i nadále pijí koktejly a alkohol – nakonec se alkoholem samozřejmě intoxikují více, než by měli a než by za jiných okolností dokázali.

Podle týmu vědců, když člověk pokračuje v pití koktejlů obsahujících Red Bull a Vodku, způsobí to zvýšení jeho agresivního chování, takže situace jde z kopce ještě více.

Na podporu tohoto také další studie publikovaná v časopise Journal of Psychiatric Research uvádí, že kombinace Red Bull a Vodky zvyšuje účinek pití více, než je váš obvyklý příjem, a dále vede k riziku násilí a účasti na riskantním chování.

Další výzkum provedený v univerzitním baru v Gainesville na Floridě zjistil, že ti návštěvníci barů, kteří pili koktejly, byli třikrát více pod vlivem alkoholu než pijáci alkoholu, kteří tyto drinky nepili.

Sponzorováno

Studie provedená v Indianě Dr. Richardem Van Rijnem a jeho týmem dospěla k závěru, že energetické nápoje smíchané s alkoholem mění neurochemii mozků. Studii provedli na dospívajících myších, protože minulé výzkumy ukázaly, že mozek dospívajících myší vystavených pití funguje podobně jako mozek lidí.

Další studie byla provedena na Australian National University zahrnující 75 účastníků ve věku od 18 do 30 let, včetně mužů i žen. Zjistili, že ti, kdo pijí kombinaci energetického nápoje a alkoholu, mají větší touhu pít více a více než ti, kteří pili pouze samotný alkohol.

Není však všechno špatné, pokud pijete tento drink střídmě. Míchání Red Bullu a Vodky je velmi rozšířené a barmani i mecenáši barů je milují. Ale pijte fakt s rozumem. Jeden drink je v pohodě. 10 drinků za noc je fakt už problém.

Co když stále chcete vyzkoušet Red Bull a vodku?

V pohodě, ale dodržujte určitá pravidla. Takto si můžete užívat Red Bull a Vodku, aniž by to byl problém:

Pijte s mírou

Omezte pití na obvyklý příjem vodky. Při pití Red Bull a Vodky tedy vždy omezte pití na rozumnou mez.

Zkontrolujte si, kolik nápoj obsahuje vodky

Nepřijímejte pití od cizích lidí. Nápoje, které obsahují kofein, cukr a další stimulanty ve velkém množství, mohou nepříznivě ovlivnit váš mozek a tělo. Než si tedy pořádně polknete, vždy byste měli znát obsah svého nápoje.

Jezte hodně jídla

Abyste minimalizovali koncentraci alkoholu ve vašem těle, vždy jezte hodně jídla, zvláště pokud plánujete pít Red Bull a vodku společně.

Mladí dospělí a dospívající s vyšším rizikem

Pro dospívající a mladé dospělé je nejlepší vyhnout se takovým míchaným koktejlům a upustit obecně od pití koktejlu, zvláště pokud obsahuje alkohol a energetické nápoje. Tato kombinace může u nich ovlivnit fungování mozku.

Jedna studie provedená na Purdue University také dokazuje, že míchání energetických nápojů s alkoholem může způsobit dlouhodobé poškození mozku zejména u dospívajících a mladých dospělých. Podle této nedávné studie od výzkumníků na Purdue University má směs vodky s Red Bullem na mozek dokonce stejný účinek, jako užívání kokainu. Výzkumníci provedli studii na dvou skupinách myší, kde jedna skupina dostala kokain a druhá skupina kofein smíchaný s alkoholem. Po určité chvíli se ukázalo, že se myši nejen podobně chovaly, ale také trpěly srovnatelně trvalým poškozením mozku.

Míchání alkoholu s energetickým nápojem není ale pro dobré pro zdraví, varují před tím dokonce i na samotné etiketě energy drinků.

Takže si to shrňme

Sponzorováno

Obecně se raději vyhněte kombinaci alkoholu (vodky) a energetického nápoje. Pokud rádi pijete koktejly, existuje několik dalších koktejlů, které jsou v tomto ohledu lepší. Pijte vodku s tonikem, ovocnými džusy a podobně. Ale ne s energetickým nápojem.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva