Kombucha – cesta ke zdraví a dlouhověkosti 4.91/5 (22)

Sponzorováno

Kombucha - cesta ke zdraví a dlouhověkostiKombucha – nápoj známý po tisíciletí, který prožívá v dnešní moderní době velkou renesanci. Pochází z východní Asie a první zmínky o ní jsou známy již z roku 221 před n. l. Kombucha bývá označována za „zázračnou čajovou houbu“, avšak pojem houba je trochu mylný.

Co je to vlastně Kombucha?

Pojem houba je v tomto případě biologicky nesprávné označení. Jedná se o symbiotický útvar několika druhů kvasinek a bakterií, příbuzný více lišejníku. Lišejníky jsou na Zemi zhruba 2 miliardy let a mají velmi dobrou pověst v lidovém léčitelství.

Kombucha je v podstatě „živý“ nápoj, obsahující velké množství enzymů, vitamínů a minerálů a bakterií mléčného kvašení. Tento nápoj vzniká kvašením – zjednodušený recept je uvařit černý nebo zelený čaj, osladit a slít do sklenice se širokým hrdlem. Přidat malé množství již vytvořeného kombuchového nápoje a hlavně kombuchovou kulturu. Hrdlo sklenice přikryjeme čistým plátnem a upevníme gumičkou. Necháme stát v šeré místnosti při běžné pokojové teplotě. Dbáme na to, aby zde nebyly žádné pachy, které by nápoj mohl vstřebat. Doba kvašení je závislá na okolní teplotě, množství cukru a množství přidaného kombuchového nápoje. Všeobecně se uvádí doba 6 – 10 dní. Čím déle necháme nápoj kvasit, tím výraznější chuť a větší kyselost bude nápoj mít.

Účinky kombuchového nápoje na naše zdraví

Kombuchový nápoj obsahuje, jak již bylo řečeno, mnoho blahodárných aktivních složek:

 • Kyselina glukuronová – ta pročišťuje organismus, zvyšuje odolnost imunitního systému a podporuje látkovou výměnu. Také dokáže odbourávat chlesterol a je stavebním prvkem polysacharidů, které tvoří vazivo a chrupavky.
 • Kyselina listová – se podílí na tvorbě červených krvinek, napomáhá organismu při hojení ran, při tvorbě svalů a ve všech procesech, kdy dochází k buněčnému dělení, atd.
 • Vitaminy – B1, B2, B3, B6, B12 a vitamin C
 • Dále obsahuje – kyselinu glukonovou, L – kyselinu mléčnou, kyselinu usnovou, šťavelovou a octovou, mírné množství alkoholu a oxid uhličitý

Díky svému složení má nápoj z Kombuchy tyto přínosy:

Sponzorováno

 • Zlepšuje funkci střev a pomáhá vstřebávat výživné látky.
 • Obsažené lactobacily udržují kvalitní střevní mikroflóru.
 • Podporuje imunitní systém.
 • Čistí pleť a pomáhá v boji proti akné (lze používat i k omývání pleti místo pleťové vody).
 • Reguluje trávení a je oblíbeným prostředkem při snižování tělesné váhy (zde se doporučuje pít ji 3x denně před jídlem).
 • Odstraňuje z těla jedovaté látky (dokonce i těžké kovy a nikotin).
 • Pomáhá při dně a artróze.
 • Zmírňuje depresivní a úzkostné stavy.

Dále má kombucha tyto benefity:

1. Kombucha je bohatým zdrojem probiotik

Kombucha se vyrábí směsí vybraných kmenů bakterií, kvasinek a cukru. Ty se přidají do výluhu zeleného nebo černého čaje, směs je třeba nechat kvasit alespoň jeden týden. Bakterie a kvasinky začnou na povrchu čaje tvořit hmotu, která připomíná houbu. Fermentací vzniká ocet a několik dalších kyselých látek, alkohol a plyny, které nápoj sytí. Vzniká také velké množství probiotických bakterií, které jsou prospěšné pro střeva a trávení, pomáhají v boji se záněty a při regulaci váhy.

2. Obsahuje hodně antioxidantů

Antioxidanty jsou látky, které bojují s volnými radikály, reaktivními molekulami které dokáží poškodit buňky. Antioxidanty získané z jídla či nápojů jsou pro tělo prospěšnější než z doplňků. Kombucha, zejména pokud se vyrábí ze zeleného čaje, se jeví být prospěšná pro játra. Pokusy na potkanech ukázaly, že pravidelné pití kombuchy v dokáže snížit úroveň toxicity jater způsobené chemikáliemi. V některých případech přinejmenším o 70 procent. Bohužel, v tomto případě zatím neexistuje studie na lidech.

Kde si o kombuše také ještě přečíst?

VIDEO: Kombucha (výroba)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva