Sponzorováno

6 faktorů, které mohou způsobit náhlé zvýšení cholesterolu 4.44/5 (9)

  • Stres a psychická zátěž mohou náhle zvýšit cholesterol. Chronický stres může zvyšovat produkci hormonů (např. kortizolu), které ovlivňují metabolismus tuků a vedou ke zvýšení LDL cholesterolu.
  • Roli také může hrát změna stravy - zvýšený příjem nasycených tuků (např. tučné maso, smažená jídla, máslo, pečivo s palmovým tukem).
  • Roli hrají i hormonální změny - například v menopauze (pokles estrogenu), během těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce.
  • A i některé léky - např. kortikosteroidy, betablokátory, diuretika nebo některé antidepresiva mohou zvýšit hladiny cholesterolu.

Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku. Vaše tělo potřebuje určité množství cholesterolu k tvorbě buněčných membrán, vitamínu D a dalších látek.

Vaše játra přirozeně produkují veškerý cholesterol, který potřebujete. Některé nemoci, zdravotní problémy a chování však mohou hladinu cholesterolu v krvi zvýšit. Vysoká hladina cholesterolu v krvi může představovat nebezpečí pro vaše zdraví. Zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Znát to, které faktory mohou způsobit rychlejší vzestup cholesterolu než jiné, je důležité, protože trvale zvýšené hladiny mohou zvýšit riziko určitých srdečních onemocnění.

Vysokou hladinou cholesterolu v krvi se považuje hladina 200 miligramů na decilitr (mg/dL) nebo více. Zdravá hladina cholesterolu je nižší než 200 mg/dL.

Některé faktory mohou způsobit rychlejší vzestup cholesterolu než jiné. Pojďme se na tyto nebezpečné faktory, které vedou k vysoké hladině cholesterolu, podívat.

LDL a HDL cholesterol

LDL a HDL cholesterol

 

Zde jsou hlavní faktory, které mohou způsobit náhlé zvýšení cholesterolu:

1. Vysoká konzumace kávy

Díky obsahu kofeinu je káva často spojována s rychlým zvýšením krevního tlaku. Káva však může také zvýšit hladinu cholesterolu v krvi.

Studie z roku 2023 zjistila souvislost mezi pitím 4 šálků kávy denně a zvýšeným celkovým cholesterolem a LDL („špatným“) cholesterolem. Některé druhy kávy však mohou způsobit rychlejší vzestup cholesterolu než jiné.

V malé studii z roku 2018, do které byli zařazeni mladí dospělí, vědci spojili nápoje na bázi espressa s vyšším cholesterolem. Studie uvádí, že nápoje na bázi espressa obsahují více diterpenů než filtrovaná nebo instantní káva. Abyste minimalizovali riziko vysokého cholesterolu z kávy, zvažte omezení počtu šálků vypité kávy za den na rozumnou mez.

2. Psychický stres

Stres a hladina cholesterolu spolu také souvisí.

Psychický stres může zvýšit riziko vysokého LDL a celkového cholesterolu. To by mohlo být způsobeno hormonem kortizolem, jehož hladina cholesterolu v době stresu prudce stoupá. Vysoké hladiny kortizolu mají podle studie z roku 2020 vliv na zvyšování hladiny cholesterolu v těle.

Chcete-li snížit riziko vysokého cholesterolu způsobeného stresem, můžete vyzkoušet techniky zvládání stresu, jako je cvičení, meditace a dechová cvičení.

3. Kouření cigaret

Kouření cigaret je další možnou příčinou prudkého zvýšení hladiny cholesterolu. To je způsobeno nikotinem, hlavní složkou tabákových výrobků, jako jsou cigarety. Nikotin snižuje množství HDL („dobrého“) cholesterolu v krvi, který pomáhá vyrovnávat LDL cholesterol.

Sponzorováno

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko vysokého cholesterolu vyvolaného kouřením, je co nejvíce se vyhnout kouření cigaret nebo s ním jednoduše přestat, pokud jste kuřáci.

4. Léky

Některé léky mohou mít v těle zásadní vliv na zvyšování hladiny cholesterolu. Patří sem léky na předpis, jako například:

  • amiodaron
  • danazol
  • některá diuretika
  • inhibitory SGLT2
  • retinoidy
  • antikonvulziva
  • imunosupresiva
  • antivirotika
  • růstový hormon
  • interferony

Obecně tyto léky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi změnou metabolismu lipidů. Některé léky, jako jsou antipsychotika, mohou také zvyšovat hladinu cholesterolu tím, že podporují přibírání na váze.

Abyste zabránili zvýšení cholesterolu v důsledku užívání léků, poraďte se s lékařem. Lékař může určit vaše riziko a v případě potřeby změnit vaše léky nebo dávkování. Ve stejné třídě může existovat i jiný lék, který s menší pravděpodobností zvýší hladinu cholesterolu.

5. Těhotenství

Během těhotenství je přirozené, že se hladina cholesterolu v krvi zvýší o 30 % až 40 %. Je to proto, že cholesterol je nezbytný pro zdravý růst a vývoj plodu.

Podle studie z roku 2021 souvisí vysoká hladina cholesterolu během těhotenství se zvýšenou hladinou:

  • estrogenu a progesteronu
  • placentárního laktogenu
  • inzulínové rezistence

Je však možné, že se cholesterol během těhotenství příliš zvýší. Tomu se říká gestační hypercholesterolémie nebo mateřská hypercholesterolemie.

Lékař může pomoci s léčbou tohoto stavu návrhem změn ve stravě a předepsáním léků snižujících hladinu lipidů.

6. Rychlé zhubnutí

Další možnou příčinou dočasného zvýšení cholesterolu je rychlé zhubnutí.

V malé studii z roku 2019 tři dospělí rychle zhubli dodržováním velmi nízkokalorických diet. Ve všech třech případech se jejich LDL cholesterol dočasně zvýšil, než klesl na normální úroveň. Podle výzkumníků by to mohlo souviset se změnami v metabolismu.

U lidí, kteří dodržují ketogenní dietu za účelem rychlého hubnutí, může také dojít k prudkému nárůstu hladiny cholesterolu, jak vyplývá ze série případů z roku 2023.

Pokud máte zájem o zdravé hubnutí, nezapomeňte spolupracovat s lékařem. Může vám pomoci bezpečně zhubnout a zároveň vám poskytnout rady ohledně zdravotních vedlejších účinků, jako je právě náhlé zvýšení cholesterolu.

Máte se obávat krátkodobých prudkých nárůstů cholesterolu?

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko srdečních onemocnění nebo závažné kardiovaskulární příhody, jako je infarkt nebo mrtvice. K tomu dojde s větší pravděpodobností, pokud je vaše hladina cholesterolu trvale nebo často zvýšená.

Dočasné zvýšení cholesterolu však může naznačovat skrytý životní styl nebo stravovací návyky, které je třeba řešit, nebo onemocnění, které může hladinu cholesterolu dlouhodoběji ovlivnit.

Pokud se vám hladina cholesterolu prudce zvýšila, je nezbytné, abyste ji snížili, abyste se vyhnuli chronicky vysokým hladinám cholesterolu. Poraďte se s lékařem o krocích, které můžete podniknout ke kontrole hladiny cholesterolu.

Sponzorováno

Pokud se hodnoty cholesterolu zvýší náhle a bez zjevné příčiny, je vhodné podstoupit krevní testy a konzultaci s lékařem.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva