Sponzorováno

Pravda a mýty o klíšťatech 4.87/5 (15)

Pravda a mýty o klíšťatechV letním období, kdy se zvyšuje riziko infikování klíšťatům, se každý rok opakují tytéž nepravdivé mýty o tomto parazitovi.

Klíšťata skáčou ze stromů

Jedním z nejčastějších je ten, že klíšťata skáčou ze stromů. Není to pravda. Klíště na svého budoucího hostitele vyleze, obvykle prolézá z vysoké trávy. Podle toho, v jakém je právě vývojovém stádiu, osidluje trávu různé výšky. Larvy například přežívají ve vlhkých porostech malé výšky. Nymfy a dospělce vylezou vyšší a proto je pro ně typické, že parazitují na psech, příležitostně napadnou i člověka. Vhodným doporučením je jít proto do přírody, se zvýšeným výskytem tohoto parazita, v košili s dlouhými rukávy a z klouzavé, světlé látky. Na ní bývají klíšťata snadno viditelné a hůře se jim leze ke zdroji. Konce nohavic je zase vhodné zastrčit do bot.

Očkování hlavně pro děti

Mýtem je i to, že očkovat proti klíšťové encefalitidě by se měli hlavně děti. Smysl to má, ale očkovat by se měli nechat především starší lidé, jejichž tělo nápor možného onemocnění snáší velmi těžko. U dětí bývá většinou průběh onemocnění mírnější než u dospělých.

Sponzorováno

Lymská borelióza jen 1x v životě?

Výmyslem je i to, že pokud jednou někdo onemocnění na lymskou boreliózu, podruhé se mu to už nestane. Pokud se toto onemocnění zjistí včas , dá se poměrně úspěšně léčit antibiotiky. Tělo si ale vůči této chorobě nevytváří protilátky – a proto se na ni dá znovu onemocnět.

Tak jako člověku, klíště škodí i zvířatům. Na lymeskou boreliózu může onemocnět i domácí mazlíček – pes, či kočka. Červená skvrna, která onemocnění signalizuje se u nich nevytváří, a proto si to majitel často ani neuvědomí. Zanedbané onemocnění si majitel všimne někdy až po třech měsících, kdy začne pes či kočka nápadně kulhat. Je tedy jasné, že tehdy již onemocnění napadlo nervovou soustavu. Pozitivem je, že klíšťová encefalitida se na psy a kočky nepřenáší. Stejně jako tedy člověk používá různé repelenty a přípravky na odpuzení hmyzu a klíšťat, měl by investovat do přípravků tohoto druhu pro svého miláčka. Jelikož kočky jsou na chemikálie citlivější, mnohé repelenty jsou vhodné pouze pro psy.

Klíště nenajdeme pod ořechem?

Klíště žije nejen na okrajích lesů, ale také v zahradách a městských parcích, v trávě a pod ořechy, ačkoli jeden z mýtů říká, že pod ořechy klíšťata nežijí.

Co si více přečíst o klíšťatech?

VIDEO: Jak na klíšťata?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva