Sponzorováno

Solární retinopatie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (6)

Solární retinopatie - co je to - příznaky, příčiny a léčbaSolární retinopatie je poškození sítnice způsobené extrémním a dlouhodobým vystavením světlu. Sítnice je vrstva tkáně v zadní části oka, která je nejcitlivější na světlo. Tento typ poranění oka je často spojen s pozorováním slunce nebo se zatměním Slunce. Tento typ poranění oka však mohou způsobit i jiné faktory.

Tento článek poskytne přehled všeho, co potřebujete vědět o solární retinopatii, jejích příznacích, příčinách, diagnostice a léčbě.

Příznaky solární retinopatie

Solární retinopatie se může objevit na obou očích nebo pouze na jednom oku. Mírnější příznaky mohou být tyto:

  • Bolest hlavy
  • Bolest očí
  • Citlivost na světlo
  • Slzení očí

Mezi závažnější příznaky solární retinopatie patří:

  • Změny ve vidění, jako je rozmazané vidění
  • Částečná nebo úplná ztráta zraku u jednoho nebo obou očí
  • Vidění nepřirozeně zbarvených objektů nebo vidění normálně bezbarvých objektů v barvě
  • Vidíte normálně rovné čáry jako křivky
  • Bolest v oku

Příčiny solární retinopatie

Solární retinopatie je obvykle způsobena přímým pohledem do slunce nebo sledováním zatmění Slunce. Sítnice je velmi citlivá na světlo a při vystavení příliš jasnému světlu se poraní.

I malé množství přímého slunečního záření může způsobit poškození oka. Poškození může být také kumulativní (vyskytující se v průběhu času), což znamená, že pokud se neustále díváte přímo do slunce, poškození se sčítá. Lidé, kteří se pravidelně opalují, jsou vystaveni zvýšenému riziku.

Děti jsou zvláště ohroženy, protože jejich sítnice nemají stejnou ochranu před ultrafialovým zářením (UV) jako dospělí.

Existují další, méně časté příčiny, třeba tyto:

  • Svařování
  • Laserová ukazovátka namířená na oči
  • Oční mikroskopy
  • Měřiče světla

Lidé trpící poruchami duševního zdraví nebo intoxikací drogami si nemusí být vědomi toho, že si pohledem do slunce poškozují sítnici.

Sponzorováno

Diagnostika

Aby vám byla diagnostikována solární retinopatie, oční lékař (lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu stavů oka) bude muset vyšetřit vaše oči. Bude používat optickou koherentní tomografii (OCT), typ očního zobrazování, k diagnostice problémů sítnice.

Léčba solární retinopatie

Léčba solární retinopatie obvykle znamená hlavně čas a čekání, až se vaše příznaky časem vyřeší. Vaše ztráta nebo porucha zraku může přetrvávat i několik měsíců, ale ve většině případů solární retinopatie odezní bez léčby.

Váš oftalmolog s vámi pravděpodobně naplánuje následné kontroly, aby mohl sledovat váš postup zotavování.

Prevence dalšího poškození

Je důležité vynaložit veškeré úsilí, abyste zabránili dalšímu poškození očí nošením ochranných brýlí, jako jsou sluneční brýle. Také se vždy vyhněte přímému pohledu do slunce.

Prognóza

Prognóza solární retinopatie je obecně pozitivní, protože obvykle sama odezní. Regenerace však může trvat několik týdnů až více než rok, v závislosti na úrovni poškození sítnice.

V některých případech lidé nikdy zcela neobnoví svůj zrak, ačkoli tento výsledek je hodně vzácný. Nejběžnějším přístupem je počkat a zjistit, jak poškození sítnice ovlivní vaši vizi v průběhu času.

A pár slov na konec

Ve většině případů je solární retinopatie poranění oka, kterému lze dobře předejít. Vyhněte se přímému pohledu do slunce, při pobytu venku noste brýle s UV ochranou a nedívejte se přímo na zatmění Slunce. Lidé zažili poranění sítnice poté, co se jen na několik sekund dívali přímo do jasného světla.

Sponzorováno

Pokud zaznamenáte nějaké neobvyklé změny zraku, kontaktujte očního lékaře, aby provedl vyšetření. Naštěstí většina případů solární retinopatie vyřeší včas a nezpůsobí dlouhodobé poškození.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie o solární retinopatii

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva