Sponzorováno

Jak zvládnout detoxikaci? 4.6/5 (10)

Detoxikace je velmi doporučovaným procesem, pomocí kterého můžete z vašeho těla odstranit vše, co v něm nemá být. Pokud se i vy rozhodnete detoxikovat, určitě víte, že existuje několik různých metod a postupů. My se společně podíváme na několik obecných tipů, jak daný postup zvládnout co možná nejlépe a co možná nejjednodušeji. Ideální volba ve chvíli, kdy je pro vás detoxikace premiérou, stejně jako například i ve chvíli, kdy ta předchozí nešla zcela podle vašich představ.

Buďte připraveni na změny

Mnozí jsou často překvapeny z toho, že jim první fáze detoxikace připadají velmi nepříjemné. Není to opravdu nic neobvyklého, jelikož vaše tělo z ničeho nic zažije poměrně výraznou, až šokovou změnu. Ta by se dala přirovnat třeba k abstinenčním příznakům, které mají lidé, kteří přestanou kouřit. I při detoxikaci totiž dojde k tomu, že vaše tělo najednou nemá to, na co je primárně zvyklé. Začne tedy pracovat tak, aby si nepříjemnými pocity opět vynutil potřebnou „dávku“. Právě tyto změny je třeba očekávat. Nebojte se však toho, že byste dlouhodobě trpěli. Obvykle odejdou tak rychle a znenadání, jako se objevily.

Ne v každém období je detoxikace vhodná

Myslete i na to, abyste si start detoxikace naplánovali na to správné období. Souvisí s tím nejenom výše uvedené změny ve vašem těle, ale i změny spojené s tím, že se budete muset začíst stravovat zcela jinak. A to může mít pochopitelně vliv i na to, že budete muset nad svou stravou více přemýšlet a vše si plánovat. I proto se start detoxikace příliš nehodí v období, kdy:

 • Vás čeká náročné psychické nebo fyzické vypětí
 • Vám lékař diagnostikuje závažnější onemocnění
 • Jste na mateřské dovolené a kojíte

Ideální je detoxikaci naplánovat na dobu, kdy víte, že vás v následujících týdnech nic složitého doma ani v práci nečeká, cítíte se zdraví a uvolnění a rozhodně máte jistotu i toho, že nejste těhotná žena. Potom není problém s detoxikací začít.

Mějte jasno v tom, co budete i nebudete jíst a pít

Mnoho z nás je často překvapeno z toho, co během detoxikace mohou a co nemohou. Není se čemu divit. Je to pro ně doslova šok, který končí tím, že celý proces raději vzdají. Proto je dobré myslet na náležitou přípravu a už předem si ujasnit, co budete a co nebudete konzumovat. Dnes existuje celá řada detoxikačních metod, podle kterých lze jednoduše vytvořit jak seznam povolených, tak i seznam zakázaných potravin. Důkladně si ho pročtěte a začněte se už předem psychicky připravovat na to, co nebudete moci konzumovat. Je to dobrá cesta, jak si hned v počátku ujasnit, co vás čeká. Dále je dobré se v tuto chvíli i zamyslet, zda nebude lepší jiná metoda, nebo kompromis. Pamatujte, že je lepší mít menší a splnitelné cíle, než příliš vysoké, kterých nakonec nedosáhnete.

Sponzorováno

Lákadla musí pryč

I když si myslíte, že detoxikaci zvládnete a máte natolik silnou vůli, že takzvaně hřešit nebudete, je přece jenom lepší myslet na to, že by veškerá lákadla měla z vašeho domu zmizet. Pokud zde budou, tak jim dříve nebo později neodoláte. Pokud zde nebudou, často by vás čekala nutnost se obléci a vyrazit si je koupit. A to už je spojeno s daleko větší námahou, než když si je jenom vezmete pohodlně ze skříně. A co máme na mysli? Jsou to primárně:

 • Sušenky, čokolády a jiné cukrovinky
 • Chipsy a další slané pochutiny
 • Nezdravá jídla a různé polotovary
 • Sladké limonády

Nic z toho vám v souvislosti s detoxikací rozhodně neprospěje. Ba naopak. Může to celkem výrazně zhatit celý postup. Pokud máte obavy skutečně velké, je dobré dát pryč třeba i všechna jídla, které jsou na seznamu vedena jako zakázaná.

Naplňte lednici tím správným

Náš tip, jak vše zvládnout bez problémů a komplikací je spojený také s tím, že si do lednice připravíte vše, co budete na detoxikaci potřebovat. Primárně se jedná o postup, během kterého je konzumováno hlavně ovoce a také zelenina. Na pultech supermarketů dnes najdete desítky různých druhů. Právě ona rozmanitost je ta nejlepší cesta. A tak si už den před oficiálním startem naplňte lednici vším, co budete potřebovat. Právě dostatek výběru je cestou k tomu, aby se detoxikace nestala jednotvárnou a nudnou. Stále budete mít na výběr řadu možností, které budete postupně kombinovat a vybírat takové, na které budete mít i chuť.

A co si vlastně mám nachystat?

Ovoce a zelenina je sice základem, ale rozhodně se nejedná o jediné potraviny, které budou základem vašeho jídelníčku. Určitě nezapomínejte také na rybí maso. A to jak z mořských, tak sladkovodních ryb. Pořiďte si i hodně bylinek, které budou nejenom skvělým dochucovadlem, jelikož svým složením prospějí i tělu. Určitě je dobré investovat do kvalitních sypaných čajů, které jsou při pitném režimu taktéž volbou, se kterou chybu neuděláte.

Co budete dále potřebovat?

Abyste se jednotvárnosti vyhnula dokonale, je dobré se zaměřit také na různé postupy spojené se zdravou přípravou. Pro zdravé vaření zeleniny se bude dokonale hodit kvalitní parní hrnec. Pokud jde o ovoce, určitě se neobejdete bez kvalitního odšťavňovače, který vám pomůže s přípravou chutných ovocných, ale taktéž i zeleninových nápojů. Třetím tipem, bez kterého se také neobejdete, je konvice umožňující filtrování běžné kohoutkové vody. Pokud tyto tři věci máte, můžete si být opět o něco jistější, že vaše detoxikace bude zvládnutelná.

Co dále si o detoxikaci přečíst?

VIDEO: Praktické základy detoxikace

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva