Sponzorováno

Jíte málo bílkovin? Jak poznat, že máte nedostatek bílkovin? 4.87/5 (23)

Jíte málo bílkovinPokud chcete žít zdravě, obvykle se soustředíte na pestrost stravy, a to s ohledem na to, aby v ní byl dostatek vitamínů a také minerálních látek. Není to ale jediný směr, kterého se držet. Velmi důležité jsou také bílkoviny. S jejich příjmem může mít mnoho z nás problémy. Je to dáno tím, že jednoduše z nějakého vynecháváme potraviny, které jich obsahují více než dost. Pokud se podíváme na několik konkrétních, jedná se o:

 • Maso a ryby
 • Luštěniny
 • Vejce

Pokud chcete vědět, jaká je správná doporučená dávka, je ideální zkonzumovat 0,8 až 1,5 gramu bílkovin na jeden kilogram vaší tělesné váhy. Samozřejmě když jich chcete mít dostatek, není nutné jíst podle tabulek. Stačí poslouchat své tělo. A jak vám řekne, že má bílkovin málo? Podívejte se s námi.

Náš tip: zkuste tyto proteiny

Trápí vás neustálé chutě?

Pokud máte nejenom během dne, ale také večer stále na něco chuť, jasně to znamená, že je ve vašem těle celkem velký nedostatek bílkovin. Tento stav se často objevuje při dietách, kdy omezujete příjem potravin a tedy i příjem této látky. Daný postup tak může být dokonce kontraproduktivní. Potraviny obsahující bílkoviny totiž často mají mnohem menší energetickou hodnotu, než případná sušenka, na kterou dostanete chuť. Špatně vedená dieta ale nemusí být jedinou příčinou toho, že máte chutě. Velkým problémem je také nevyvážená strava, kde dominují sacharidy. Ty mohou zvyšovat množství cukru v krvi a tedy i tyto chutě.

Máte obavy z nemocí?

Necítíte se ve své kůži a připadá vám, že jste nemocní? Tyto jasné znaky nemusí souviset jenom s tím, že se někde nakazíte, nebo s tím, že máte málo vitamínů a nedostatek spánku. Nemoc se může projevit i z toho důvodu, že máte nedostatek bílkovin. Pokud jste nemocná poměrně často, zkuste změnit svou stravu. I když to na první pohled nevypadá, bílkoviny velmi výrazně souvisí s vaším imunitním systémem. A to z toho důvodu, že právě jeho buňky mají jako jednu ze stavebních jednotek konkrétní bílkovinu.

Není na vás vidět jakékoliv cvičení?

Pokud se podíváte na svět kulturistiky, můžete vidět, že mnoho žen i mužů má dokonale vyrýsované svaly. Z jakého důvodu? Je to dáno z velké části stravou. Právě bílkoviny jsou totiž základní stavební jednotkou vašich svalů. Pokud jich mají dostatek, mohou výrazně růst, což se brzy podepíše na vzhledu vaší postavy.

Pokud máte bílkovin nedostatek, nejenom, že se ani z dlouhodobého hlediska na vašem svalstvu nic nemění, ale mohou se objevovat i problémy s velkou bolestí svalů i pomalou regenerací. I to jsou příznaky nedostatku bílkovin. Pokud aktivně cvičíte, je dobré kromě klasického příjmu ze stravy vyzkoušet i různé:

Sponzorováno

 • Proteinové koktejly
 • Proteinové tyčinky
 • Tablety

Nejde samozřejmě o žádné dopování. Tělo pouze dostává větší dávku bílkovin, a to právě s ohledem na to, že vyvíjí výraznější zátěž a je tak třeba, aby přinášela výsledky.

Pociťujete problémy s pletí?

I to je časným znakem toho, že máte málo bílkovin. Pokud jde o hlavní problémy, může to být především suchá pleť. Více než různé krémy je proto dobré měnit váš jídelníček a výrazným způsobem tedy zvýšit samotnou dávku, kterou vašemu tělu dáte. Stejně tak nezapomínejte na to, že to není jenom pleť, která může vykazovat známky problémů.

strong>Z nedostatku bílkovin může pramenit také špatná kvalita nehtů, stejně jako to mohou být i velmi roztřepené a na první pohled slabé vlasy. Pokud jsou takové i přes kadeřnickou péči, opět téměř stoprocentně víte, kde je problém.

Hojí se vám různá poranění zbytečně dlouho?

Řízli jste se v kuchyni? Nebo jste se někde omylem škrábli a dané poranění se vám stále nechce zahojit? Problém je v tomto směru jasný. Tělu možná chybí hlavní stavební jednotky, které pomáhají v regeneraci tkání a k tomu, aby bylo dané poranění co nejdříve minulostí. Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, jak co nejrychleji odstranit drobná poranění, začněte ve vaší kuchyni a připravte si jídlo, které vám díky svému složení zajistí tu nejlepší možnou péči.

Cítíte se nateklí?

Na zadržování vody v těle může mít vliv opravdu mnoho faktorů. Může to být třeba alkohol, stejně jako to může být i nadměrné množství soli ve vaší potravě. Pokud si vše toto hlídáte a stále vám připadá, že máte oteklé prsty na rukou, nohy, stejně jako kotníky, je problém v bílkovinách. Vaše tělo jich má jednoduše nedostatek a tak je dobré tento stav uvést co možná nejrychleji na pravou míru.

Jak jsme uvedli, možných příznaků nedostatku bílkovin je celá řada. Pokud se u vás objevují kombinace některých z nich, zkuste změnit své stravovací návyky. Jestliže je čerpání bílkovin z běžné stravy pro vás jakkoliv komplikované, je samozřejmě možné zvolit alternativní příjem, spojený s potravinovými doplňky. Ty nemusí být určené jenom pro sportovce. Důležité je však zvolit ty, které obsahují výhradně jenom proteiny, jak se bílkovinám také říká.

A co vy? Dbáte na dostatek bílkovin? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o bílkovinách také přečíst?

VIDEO: Jak jsou důležité bílkoviny při cvičení?

VIDEO: O bílkovinách

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva