Obsah článku
- Tejpování břicha, také známé jako kineziotejping nebo kinesiotaping, je technika využívaná v rehabilitaci a sportovním lékařství. Používá se k poskytnutí podpory, stability a zmírnění bolesti v oblasti břicha a trupu.
- Tejpování může pomoci s mnoha bolestmi a problémy břicha.
- Podpora břišních svalů: Tejpování může pomoci aktivovat a podpořit oslabené břišní svaly, což je důležité po poranění nebo operaci břišní oblasti.
- Zmírnění bolesti: Kinesiotaping může pomoci zmírnit bolest v břišní oblasti tím, že omezí pohyby, které by mohly zhoršit bolest.
- Prevence nadměrného pohybu: U některých sportovních aktivit nebo fyzických činností, které zatěžují břišní oblast, může tejpování pomoci omezit nadměrné pohyby a snížit riziko poranění.
- Zlepšení držení těla: Tejpování může pomoci zlepšit posturu a držení těla, což může být užitečné zejména pro sportovce a lidi s různými druhy bolesti zad.
- Tejpování břicha je podpůrnou metodou a nemělo by být používáno jako náhrada za lékařskou péči. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo bolest v břišní oblasti, je vždy nejlepší konzultovat to s lékařem nebo odborníkem v oblasti rehabilitace, aby byla stanovena přesná diagnóza a navržen vhodný léčebný plán.
Cvičíte břišní svaly a bolest ne a ne přestat? Pomoct svým vyčerpaným svalům můžete za pomocí tejpovací pásky. Tejpování nezajišťuje pouze vyčerpané svaly, ale také pomáhá svalům, které jsou nedostatečně funkční. Mezi nejčastější nedostatečně pracující svaly patří například břišní svaly nebo příčný sval břišní.
Prostudujte si naše návody, jak se s těmito problémy vypořádat, a nezapomeňte si prostudovat i videa na youtube.
Jak na nejčastější tejpování břicha?
Urychlení hojení ran, otoků nebo natažených svalů v oblasti břicha po cvičení či namáhavé práci. Při správné aplikaci vytěžíte z kinesiotapingu maximum a naučíte se zacházet s účinnými metodami léčby.
1. Tejpování předního pilovitého svalu
Kotvu I tapu musíte nalepit bez napětí v neutrální poloze svalu v místě, kde začíná na laterální straně hrudníku v oblasti 1-9. žebra. Následně sval natáhněte vnitřní rotací stejnostranné horní končetiny. Kineziotape aplikujte technikou paper off tension v celém průběhu svalu. Konec tapu dolepte bez napětí do místa svalového úponu na mediální okraj lopatky. Nezapomeňte kineziotape zažehlit třením.
2. Tejpování bránice
Střed I tapu aplikujte bez jakéhokoliv napětí v neutrální pozici svalu do oblasti mečovitého výběžku. Protáhněte sval natažením horních končetin a nádechem. Obě části tapu aplikujte metodou paper off tension pomalu po obvodu spodního okraje hrudníku. Konec tapu aplikujte bez napětí až do oblasti 1. bederního obratle. Opět po aplikaci tape zažehlete.
3. Tejpování příčného břišního svalu
Střed tapu aplikujte s napětím v rozmezí 15-52 % v protažení svalu hlubokým nádechem do břicha v místě jeho úponu na linea alba. Oba konce dolepte bez sebemenšího napětí k začátku kyčelního hřebene.
4. Tejpování zevního šikmého břišního svalu
Kotvu I tapu bez napětí nalepte v neutrální poloze svalu v místě jeho začátku na zevní část trupu v rozmezí 5-12. žebra. Natáhněte sval rotací trupu ke stejné straně. Pásky opět lepíme technikou paper off tension po celém svalu. Konec dolepíme bez napětí do místa svalového úponu ve spodní části kyčelního hřebene.
Posílení přímého břišního svalstva
Kinesiotaping přímých břišních svalů, známé také jako six-pack, se obvykle provádí za účelem podpory, stabilizace a zabránění poškození. Tejpování může dodat přímým břišním svalům oporu a pevnost, což je potřebné při sportovních aktivitách, které vyžadují pevný a stabilní střed těla.
Podpora pro přímý sval břišní může být podpůrná při zvedání, pohybu, který vyžaduje otáčení nebo stabilizaci trupu, a dalších cvičeních, která zatěžují břišní svaly. Tejpování může sloužit jako preventivní stupeň proti poškození přímých břišních svalů. Tím, že poskytuje podepření a jemnou kompresi, může nabídnout pomoc při snižování nebezpečí přetížení, natržení nebo jiných poranění během fyzické aktivity.
- Připravte si dva stejně dlouhé pruhy I tapu modré barvy
- Kotvu připevníme ke stydké kosti, ovšem bez napětí
- S menším napětím v protažení (vleže s rukama nataženýma za hlavou) nalepíme těsně kolem pupeční jizvy až k prvnímu žebru.
- Zbytek tapu dolepte bez napětí
- Druhý pásek nalepte úplně stejným způsobem
- Musíte si dát pozor na to, aby se vám tapy nerozbíhaly nebo nesbíhaly k sobě
Kineziotape bránice a žeber pro lepší dýchání
Omezujícím faktorem při běhu je dýchání, přenos životodárného kyslíku do svalů. Každý to zažil při změně frekvence dýchání – při vysokých požadavcích na energii se objevuje píchání v boku. Musíme zmírnit tempo, nanejvýš zastavit a zadýcháme se. Je neskutečné, že bránici se věnuje méně pozornosti než tomu, v jakých botách běháme.
Sponzorováno
1. Kinezitaping bránice
Ustřihněte první pásku, jejíž délka se shoduje s délkou hrudníku. Když stojíte, změřte délku od hrudní kosti k okraji hrudníku na stranu, vynásobte to dvěma (levá a pravá strana). Zaoblete uzávěry. Přilepte kotvu (polovinu pásky) na mečovitý výběžek hrudní kosti, bez napětí a pravý konec kopíruje (pod napětím 25 až 50 %) oblouk žeber. To samé opakujte na levé straně.
Druhý tape naměříme podle šířky zad, takže kotva musí navazovat na kotvu pásky z přední části hrudníku. Střední část nalepte pod tlakem 30 až 50 procent v úrovni 10 až 12 hrudních obratlů, při maximálním nádechu. Kotvení přechází na přední kotvy tejpy. Důkladně vše zažehlete. Kineziotape břicha aplikujeme buď po dobu sportovního výkonu, nebo jej ponecháme déle, nejdéle však čtyři dny.
2. Kineziotape žeber
Zaoblíme dva tapy o velikosti 15 cm. Přilepte tapy při vzpažené horní končetině v největším nádechu. Roztrhněte podkladový papír pásky, přilepte střední část pásky pod 50procentním napětím na postiženou oblast, na přechodu hrudníku na břišní svaly. Konce bez napětí zcela zažehlete.
Kineziotape při bolestivé menstruaci
Tato aplikace se provádí v předklonu a při tejpování podbřišku zase vleže na zádech s rukama za hlavou. A pokud to zvládnete, můžete stát v mírném záklonu.
- Tape ve tvaru I naměříme na 15 cm a zaoblíme u něj rohy
- Tape se lepí od středu s napětím přes křížokyčelní skloubení – konce lepíme bez napětí a vše zažehlíme
- K nalepení tape v podbřišku připravíme dva tapy ve tvaru I v délce 10 a 15 cm – rohy zaoblíme
- Svislý tape, který má 10 cm, lepíme od středu s napětím, konce dolepíme bez napětí a zažehlíme
- Vodorovný tape, který má 15 cm, lepíme od středu s napětím, kdy konce dolepíme opět bez napětí a zažehlíme. Vznikne nám na podbřišku +.
Kineziotapování břicha během těhotenství
Navzdory tomu, že řada nadějných maminek považuje těhotenství za nejkrásnější období svého života, existují i takové, které si ho příliš neužívají. Trpí nejrůznějšími problémy a běžnými potížemi. V takovém případě může pomoci kineziotaping čili tejpování břicha. Základní tejpování je jednoduché a vždy se provádí vleže na zádech.
- Tape ve tvaru I vyměříme zespodu bříška směrem k žebrům (dlaň pod okraj podprsenky) na obě strany – zaoblete rohy.
- Tape se lepí od středu s mírným tahem na každou stranu
- Konce dolepíme velmi opatrně a bez tahu až směrem k žebrům (jemně zkopírujte kraje bříška)
- Nakonec tape zažehlete, ale opatrně
Použití tapů během těhotenství anebo také po porodu musíte nejdříve zkonzultovat se svým ošetřujícím doktorem. Tejpování se většinou používá bez omezení, ale nikdy nevíte. Neměli byste jej mít, pokud trpíte citlivou pokožkou, máte výrazně vystouplá znaménka nebo křečové žíly. Stejně tak si nenechejte tapy lepit v případě, že se u vás projevila alergie na tejpovací pásku. Užívání se vzdejte i pokud trpíte ekzémem. Lupenkou, trombózou, diabetem či hnisavými ložisky na kůži!
Sponzorováno
Zkoušeli jste tejpovat břicho? Napište nám vaše zkušenosti.
A dále si o tejpování přečtěte
Studie a zdroje článku
- The effects of Kinesio taping and breathing exercises on pain management after gynaecological abdominal surgery: A randomized controlled study Autoři: Sakine Yılmaz, Füsun Terzioğlu
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Tejpování
Přečtěte si také naše další články