Co jíst a pít před, během a po cvičení – nejčastější dotazy 4.73/5 (26)

Sponzorováno

Jídlo má při tréninku zásadní význam.

Jídlo má při tréninku zásadní význam.

To, co jíte má opravdu velký vliv i na kvalitu vaší fyzické aktivity, ať už se jí věnujete na vyšší úrovni nebo teprve začínáte. Které potraviny jsou nejvhodnější a jak a čím dodržovat pitný režim?

Důležité živiny pro dobrý výkon

Energii a vytrvalost vám dodají kvalitní sacharidy, libové bílkoviny, tuky zdravé pro srdce a samozřejmě dostatek tekutin. Vaše svaly potřebují sacharidová jídla jako chléb, obiloviny, těstoviny, rýži, ovoce a zeleninu. Krevní buňky přinášející do svalů kyslík a výživné látky zas vyžadují bílkoviny.

Co jíst před začátkem tréninku?

Neexistuje žádný speciální pokrm, zaměřte se však na těchto 5 věcí: nízkotučné výrobky a potraviny s přiměřeným obsahem cukrů, proteinů a vlákniny. Kombinací těchto živin si lze připravit svačinku, která vám bude přesně vyhovovat.

Tip: Vyzkoušejte grilovaný kuřecí sendvič nebo plátek špenátové pizzy. Pozor na smažená a mastná jídla a slazené nápoje.

Proč je tak důležité během cvičení hodně pít?

Voda funguje chladící systém vašeho těla, takže nehrozí dehydratace. Cca 2 hodiny před cvičením vypijte asi 2 sklenice vody a samozřejmě byste měli pít také během dne.

Během samotné aktivity většinou stačí čistá voda, ale pokud cvičíte více než hodinu a v horkém či vlhkém prostředí, jsou rovněž vhodné speciální sportovní nápoje, které organismu spolu s tekutinami dodají i sodík a sacharidy. Doporučují se také, když se hodně potíte.

Je špatné cvičit nalačno?

Záleží na druhu tréninku. Svižná chůze nebo lehký jogging jsou v pořádku, stačí, když předtím vypijete sklenici vody. Před intenzivnější aktivitou snězte alespoň nějaké lehce stravitelné cukry (např. balíček instantní krupice, toast, banán či ovocný koktejl), které tělu dodají palivo.

Sponzorováno

Je po cvičení potřeba hodně bílkovin?

Jsou důležité, protože pomáhají svalům s regenerací a růstem. Ideální je třeba natvrdo uvařené vejce, čokoládové mléko nebo syrovátkový proteinový koktejl. Nemusí to ale být přímo proteinová bomba, stačí 10-20 g.

Jak se vyznat v nabídce sportovních (iontových) nápojů?

Jejich široký výběr může být matoucí. Podle koncentrace minerálních látek se dělí na hypotonické, hypertonické a izotonické. Hypotonické jsou vhodné při aerobních aktivitách během kterých se člověk hodně potí. Izotonické se doporučují pro krátkodobější aktivity (méně než 60 minut) při nichž je zapotřebí hodně svalové síly.

Obsahují totiž více důležitých iontů jako sodík, draslík, vápník a hořčík. Hypertonické mohou dočasně zhoršit dehydrataci a používají se spíše jako léky, proto se pro běžný sport nehodí

K čemu jsou dobré gely?

Gely jsou koncentrované formy sacharidů. Mohou podráždit žaludek, takže by se měly zapíjet vodou. Vhodné jsou spíše jen pro vytrvalostní sportovce, při rekreačním cvičení je nepotřebujete.

Co to je sacharidová superkompenzace?

Znamená to dostatečně se zásobit sacharidy před sportovním výkonem. Stejně jako gely se týká spíše jen vytrvalostních sportů (cyklistika, dlouhý běh apod.) a při náročných trénincích prováděných nepřetržitě více než 90 minut. Pro běžnou aktivitu stačí cukry ze svačiny.

A co si dále přečíst o stravě a cvičení?

VIDEO: Jídelníček a základy stravy pro začátečníky

VIDEO: Zdravý jídelníček pro hubnutí a udržení svalů

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva