Co chia semínka obsahují z nutričního hlediska? 4.78/5 (9)

Chia semena se stala ve velice krátké době jednou z nejoblíbenějších superpotravin. A to zejména díky svým benefitům pro naše zdraví. Jsou lehce stravitelná, jsou velmi univerzální složkou, která lehce přidává takřka do všech receptur. Originální chia se pěstují v Mexiku. Tato semena byla a jsou vysoce ceněna pro své léčivé vlastnosti a výživnou hodnotu. V minulosti byla chia semínka dokonce používána jako měna!

Co chia semínka obsahují z nutričního hlediska?

Chia semena dávala energii válečníkům – a to už něco znamená

Aztečtí válečníci jedli chia semena, jelikož jim dávala hodně energie a vytrvalosti. Říkali, že jen 1 lžíce chia semen je mohla udržet na nohou po dobu 24 hodin. Chia znamená „síla“ v mayském jazyce, jsou známé také jako „jídlo běžců“, protože běžci a válečníci je používali jako palivo při běhu na dlouhé vzdálenosti nebo v průběhu boje.

Chia semena a jejich nutriční profil

Důvodem, proč jsou chia semínka takovým přínosem je ten, že jsou extrémně bohaté na vlákninu, omega-3 tuky, bílkoviny, vitamíny a minerály, jako:

 • Vláknina (11 g – 42% doporučené denní dávky, dále jen DDD)
 • Protein (4,4 g – 9% DDD)
 • Omega-3 mastné kyseliny (4915 mg)
 • Omega-6 mastné kyseliny (1620 mg)
 • Vápník (77 mg – 18% DDD)
 • Měď (0,1 mg – 3% DDD)
 • Fosfor (265 mg – 27% DDD)
 • Draslík (44,8 mg – 1% DDD)
 • Zinek (1,0 mg – 7% DDD)

Chia také obsahují esenciální mastné kyseliny alfa-linolenovou a kyseliny linolovou, mucin, stroncium, vitamíny A, B, E a D, a minerální látky včetně síry, železa, jódu, hořčíku, manganu, niacinu, thiaminu, a jsou bohatým zdrojem antioxidantů.

Co si dále o chia semenech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva