Sponzorováno

Rum a zdraví – může mít rum nějaké zdravotní benefity? 5/5 (10)

Rum a zdraví - může mít nějaké zdravotní benefity?Existuje důvod, proč kapitán Jack Sparrow vypadá tak dobře. Je to rumem. Dobře, tak ne. Spíš to bude maskérkami :)

My si ale o rumu v tomto článku povídat budeme. A konkrétně o tom, jestli může nějak prospět našemu zdraví.

Rum je jednou z nejstarších dostupných lihovin a je také součástí tradice a kultury Karibiku. Vyrábí se ze šťávy z cukrové třtiny nebo jejího vedlejšího produktu melasy a obvykle zraje v dubových sudech pro získání extra hloubky a chuti v závislosti na místě, kde se vyrábí. Nejen, že je rum chutný, ale má překvapivé množství zdravotních výhod! Čtěte dále a my vám řekneme, jak vám rum může prospět.

PAMATUJTE: Pití rumu si vždy musíte hlídat. Musíte pít MÁLO. A ne pravidelně. Pamatujte hlavně na to, že tohle je spíše článek o zajímavostech, ne o nějakých 100% zárukách o tom, že vás rum vyléčí. Tak to moc nefunguje. Spíš si dejte rum sem, tam pro relax, ne pravidelně a ne ve velkých množstvích. Tak vám rum opravdu moc neprospěje. To mějte neustále namysli.

Trošku z historie rumu

Léčivé vlastnosti rumu byly ještě před několika desetiletími záchranou pro vojáky ve válce. Během první světové války se rum používal k tomu, aby vojákům pomáhal zůstat „v dobrém zdraví“. Než vojáci šli na frontovou linii, dostali asi polévkovou lžíci nebo plnou „štamprli“ rumu. Pro kuráž. Rum také pomohl zahřát jejich svaly a kosti, když celou noc stáli v blátivých zákopech. Zatímco konzumace alkoholu je nyní v armádě samozřejmě odsuzována, dříve byla opravu nezbytná. A podporovala se.

Kanadští vojáci také věřili v tajemství rumu. Kanadský pěšák si jednou napsal:

„Když se dny krátí a déšť nikdy neustává; když je nebe stále šedé, noční chlad a příkopy po stehna hluboko v bahně a vodě; když je fronta veskrze příšerné místo, ve skutečnosti máme jednu útěchu. Dodává se v galonových nádobách, označených jednoduše SRD.“

Takže 40procentní rum často na frontu přicházel v dvougalonových kamenných nádobách označených SRD, což znamenalo Services Rum Diluted. Podobně britská armáda dávala příděly rumu svým námořníkům, aby zabránila riziku kurdějí, zvláště těm v přístavech u pobřeží Indie. Rum byl také doporučen pro osoby se slabým imunitním systémem.

Nyní, když jsme měli lekci dějepisu, pojďme se podívat, co dalšího vám může nabídnout váš oblíbený rum. Pamatujte však, že na ničem z toho nezáleží, pokud rum a jiné alkoholy nekonzumujete v odpovědném a přiměřeném množství. To je naprosto zásadní.

Rum a jeho potenciální přínosy pro vaše zdraví

Nyní se pojďme podívat na 7 důvodů, proč může být pití rumu dobré pro vaše zdraví:

1. Udržuje vaše tělo v teple

Likéry udrží vaše tělo v teple. Pokud venku mrzne, malé množství rumu vás může moc příjemně zahřát zevnitř. Nejlepší rum, který můžete pít v zimě, aby se vaše tělo zahřálo, je starý, tmavý rum jako Bacardi Black Rum, který je bohatý na chutě.

2. Bojuje proti kašli a nachlazení

V zimních měsících je rýma a kašel skoro normální věcí. Mohou se však objevit kdykoli během roku, pokud se nestaráte o své zdraví. Rum má antimikrobiální vlastnosti, které zabíjejí bakterie a léčí váš kašel. Máte-li potíže s určením dávky, můžete požádat svého lékaře, aby vám určil vhodnou a bezpečnou dávku.

Ačkoli je o rumu známo, že bojuje proti nachlazení, není to lék, který byste měli užívat pravidelně. Vždy se poraďte s lékařem. Také se ujistěte, že nedáváte rum nikomu mladšímu 18 let, protože konzumace alkoholu není samozřejmě povolena mladistvým.

3. Zmírňuje bolesti svalů

Pokud budete užívat rum v mírném množství, můžete se zbavit bolesti svalů. Bolest, která se vyskytuje ve svalech, je také známá jako intermitentní klaudikace (křečovitá bolest v dolních končetinách). Tento typ bolesti v různých částech těla nastává, když si omylem hodně zkroutíte nebo natáhnete část těla. Rum zmírňuje tyto bolesti svalů. Podle studie se téměř 27 % lidí, kteří trpí bolestí svalů, uchýlí k alkoholu, aby se této bolesti zbavili. Můžete zkusit Captain Morgan Original Spiced Rum, protože rum ředí krev a uleví vám od bolesti. Ale opět to není dlouhodobé řešení bolesti, jen krátkodobé. Opět se poraďte s lékařem.

Sponzorováno

4. Prevence srdečních chorob

Rum vám ředí krev a pomáhá srdci pracovat zdravěji. Pokud pijete rum jen v mírném množství, jste v bezpečí před mnoha typy srdečních chorob. Pokud pijete rum ale hodně, má opačné účinky.

5. Dává vám naději na dlouhý život

Rum má tu vlastnost, že vám poskytne dlouhý a zdravý život tím, že prodlouží vaši střední délku života o 3 až 5 let. Rum má moc chránit vás před psychickými i fyzickými nemocemi. Pokud tedy budete rum konzumovat pravidelně v malých porcích, můžete zaznamenat mnoho zdravotních výhod pro vaše tělo.

6. Účinné antiseptikum

Rum lze použít jako antiseptikum. Může být použit k čištění ran a zabránění růstu bakterií. Může také pomoci zmírnit pocit bolesti při místní aplikaci nebo požití.

7. Rum může zabránit rakovině

Pokud se rum pije v omezeném množství, může to mít zdravotní přínosy. V jedné studii se ukázalo, že ti, kteří pijí mírně, mají o 38 % nižší riziko onemocnění rakovinou ledvin než ti, kteří rum nepili. Výzkum také prokázal zdravotní přínosy v prevenci rakoviny štítné žlázy a lymfomu.

Poté, co víte, že z rumu můžete získat tolik zdravotních výhod, sem tam si ho dejte. Ale jen málo a kvalitní.

Poskytuje rum výhody v péči o pokožku?

Ani náhodou. Najdete spoustu lidí, kteří obhajují rum jako přínos pro dokonalou pleť. Někteří dokonce používají pleťové masky nebo roušky na bázi rumu, které údajně pomáhají na akné. Neexistuje však žádný jasný důkaz, že to skutečně funguje.

Jakýkoli starý alkohol zabije nějaké bakterie, jistě. Ale ani mazání alkoholu na pokožku zde není skvělou volbou.

Velká studie u mladých žen s akné zmínila spoustu volně prodejných způsobů léčby akné – ale alkohol nikde nezískal čestné uznání.

Pití příliš velkého množství alkoholu může ve skutečnosti zhoršit účinky několika nepříjemných kožních onemocnění, včetně těchto:

  • psoriáza
  • ekzém
  • růžovka
  • akné

Takže možná zůstaňte u pravidelného mytí obličeje a schovejte si rum na piña coladu.

Je pro vás každodenní pití rumu dobré?

Ne. Britští námořníci denně popíjeli rum, aby bojovali proti kurdějím. Ale vy asi nejste námořník. Pravidelné pití více než následujících limitů každý den může mít řadu škodlivých účinků na vaše tělo:

  • jeden nápoj denně pro ženy
  • jeden až dva drinky denně pro muže

Jedna studie ukázala, že existuje zvýšené riziko vzniku onemocnění jater, pokud pravidelně pijete více, než doporučují pokyny.

Klíčem je umírněnost v pití. Nemůžete očekávat, že budete každý den pít spoustu rumu a zázračně se stanete super zdravými. Dbejte na vyváženou stravu a dostatek pohybu.

Může pití rumu vyléčit bolest v krku?

Vyléčit? Spíš ne. Uklidnit? Možná trochu.

Každá země na planetě má po ruce nějaký ten alkohol na boj s nachlazením, chřipkou a dalšími odpornými viry. Ale skutečně fungují?

Jedna studie naznačila, že alkohol může zabít viry, které způsobují nachlazení a chřipku. Ale tady mluvíme o dezinfekci na ruce, ne o krku.

Alkohol má účinek tlumící bolest. Takže i když je nepravděpodobné, že by to vyléčilo bolest v krku, možná se budete cítit o něco méně mizerně a skřehotavě.

Studie z roku 2012 u mužů ukázala, že pravidelné pití mírného množství alkoholu může pomoci odvrátit nachlazení (i když dotyčná studie nezmiňuje doslova rum). To je dostatečný důvod, proč sáhnout po rumu v chladnějších zimních měsících, pokud je to vaše oblíbené pití. Ale pijte s rozumem, opakujeme to, protože je to důležité.

Bylo také potvrzeno, že umírněné pití rumu chrání před erektilní dysfunkcí. Erektilní dysfunkce je snížena o 25-30% u těch, kteří sem tam pijí rum, ale jen mírně.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy rum? Nebo máte raději jiné drinky? Hlavně pijte alkohol málo a ne pravidelně. Na to vždy myslete!

A také i přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva