Nejdůležitější informace je, že v 99% případů je tinnitus neškodný. Lze ho považovat za přírodní rizika moderního života nebo části procesu stárnutí. Pokud chcete mít jistotu o původu tinnitu je třeba kontaktovat otorinolaryngologa. Pokud je diagnóza, že je tinnitus mírný (benigní), farmakologické nebo chirurgické ošetření nebude mít téměř žádný vliv.
Tinnitus není nemoc, ale příznak, to znamená, že je průvodním jevem při určitých chorobách, ale v převážné většině případů je jeho původ a příčina neznámá. Některé nemoci mohou mít příčinu se vznikem subjektivního tinnitu jako např. nemoci vnějšího, středního a vnitřního ucha, sluchového nervu, při poškozeních centrálního nervového systému. Také příčinou může být i nadměrné množství ušního mazu, záněty a nádorové procesy v oblasti středního ucha, porucha funkce Eustachovy trubice, Meniérova choroba, nebo i úrazy v oblasti spánkové kosti. Mezi další příčiny vzniku subjektivního tinnitus mohou být poruchy krční páteře, protože se nedostatečně prokrvuje vnitřní ucho.
Dá se subjektivní tinnitus léčit?
Existují různé metody léčby, avšak nejlepší výsledky byly dosaženy, podle klinických studií, ozařováním postiženého ucha laserem.
Na našem trhu je momentálně dostupný TinniTool EarLaser-laserový systém, který se skládá z laseru (s výkonem 5mW a vlnové délce 650 nm) a ušního nástavce, který má zabudované optická vlákna. Přístroj byl navržen tak, aby léčba mohla být vykonávána na domácí půdě (bez lékařského dohledu). Zároveň na ambulantní léčbu je určen ProfiLaser TinniTool, který má mnohostranné využití.
TIP: Příznaky, příčiny a léčba tinnitu
VIDEO: Jak vzniká tinnitus? (Anglicky)
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy