Sponzorováno

Mohsova mikrografická operace – co je to a kdy se provádí? 4.83/5 (12)

Mohsova chirurgie je léčba volby pro vysoce rizikové rakoviny kůže.

Mohsova chirurgie je léčba volby pro vysoce rizikové rakoviny kůže.

Co je Mohsova mikrografická operace?

Mohsova mikrografická operace (nebo jen Mohsova operace) je přesná chirurgická technika, při které je úplná excize rakoviny kůže kontrolována mikroskopickou kontrolou okrajů. Nabízí nejvyšší míru vyléčení a zároveň maximalizuje uchování zdravé tkáně. Principy, které za touto metodou stojí, byly vyvinuty dr. Fredericem Mohsem ve 30. letech 20. století.

Mohsova operce je považována za vhodnou metodu léčby pro vysoce rizikový bazocelulární karcinom a spinocelulární karcinom. Rakovina kůže je postupně odstraňována ve stádiích. Po každém stádiu jsou excisní okraje mikroskopicky vyšetřeny na zbývající rakovinné buňky a tento proces se opakuje, dokud nejsou odstraněny veškeré rakovinné buňky.

Jaký je rozdíl mezi Mohsovou operací a standardní excizí?

Při standardní excizi je vzorek tkáně odeslán k histologickému zpracování, rána je uzavřena. Zpracování trvá několik dní, během nichž se vytvoří průřezy (nebo svislé řezy) v různých vzdálenostech skrz vzorek a jsou mikroskopicky vyhodnoceny patologem. Patolog hledá rakovinu kůže na okraji každé sekce, ale jedná se pouze o zlomek skutečné excize.

V Mohsově chirurgii se histologické zpracování provádí v den chirurgického zákroku a rána se uzavře až poté, co se potvrdí, že byla odstraněna celá rakovina. Excizní okraj je zkoumán technikou zvanou embedding, která umožňuje tvorbu vodorovných řezů zahrnujících i všechny hluboké a radiální okraje excize. Pokud je v těchto řezech viditelný nádor, znamená to, že excize je neúplná a pacient potřebuje další Mohsovo stadium.

Během Mohsovy chirurgie se používá proces mapování a barevného kódování k přesné lokalizaci zbývající rakoviny a tkáň se odstraní pouze tehdy, pokud obsahuje rakovinu. Tento proces tak chrání zdravou tkáň.

Mohsova operace přináší více zachráněné zdravé tkáně, než standardní excize a také znamená menší rány – tedy lepší kosmetické výsledky po zákroku.

Mohsova chirurgie a prováděné kroky

Mohsova chirurgie se obvykle provádí jako jednodenní zákrok v lokální anestézii. Mohsova mikrografická operace probíhá v těchto krocích:

Sponzorováno

 1. Viditelný nádor plus malý okraj nádoru je označen pomocí kožního markeru a na pacienta je nakreslena referenční mapa nebo mřížka (často s použitím dočasných stehů).
 2. Oblast je vyříznuta v úhlu 30–45 stupňů na radiálních okrajích.
 3. Je vyříznut vzorek a rána je dočasně ošetřena.
 4. Vyříznutý vzorek tkáně je rozdělen do dvou nebo více částí, které jsou barevně označeny pomocí speciálních tkáňových barviv.
 5. Proces mapování zajišťuje, že zbytkový nádor pozorovaný pod mikroskopem může být později přizpůsoben přesnému umístění na pacientovi pomocí softwaru pro digitální fotografii a zpracování obrazu (viz příklad).
 6. Chirurg zkoumá mikroskopické řezy na zbývající rakovinu.
 7. Jakákoli zbývající rakovina je přesně nakreslena (na mapu, obrázek).
 8. Tato mapa nebo obrázek se potom používá k identifikaci oblasti na pacientovi, z níž je třeba odstranit více tkáně.
 9. Viz krok 2. Proces se opakuje, dokud pacient nemá žádnou známku nádoru.
 10. Rána je nakonec uzavřena.

Jaké typy rakoviny kůže se řeší pomocí Mohsovy operace?

Mohsova operace je široce přijímána jako léčba první volby pro vysoce rizikový bazocelulární karcinom a spinocelulární karcinom. Ačkoli se na celém světě používají různá kritéria, hlavním důvodem k provedení Mohsovy operace je minimalizovat riziko neúplné excize. To snižuje zátěž pacienta a může se později vyhnout opakovaným excizím.

Mohsova operace má největší přínos u nádorů s vysokým rizikem neúplné excize, jako například:

 • Opakující se nebo neúplně vyříznutý nádor
 • Nádor vznikající v kůži dříve vystavené radioterapii
 • Velký nádor, zejména v oblasti hlavy a krku
 • Nádor, který má špatně definované klinické hranice
 • Karcinom bazálních buněk s agresivním růstovým vzorcem
 • Spinocelulární karcinom s vyšším rizikem metastázy

Mohsova operace může být také vhodná, pokud je nádor umístěn v kosmeticky citlivé oblasti.

Jak efektivní je Mohsova operace?

Mohsova operace vede k menšímu počtu recidiv nádorů než standardní excize karcinomu bazálních buněk a spinocelulárního karcinomu. Míra recidivy u Mohse je obvykle uváděna jako 1–5%, v závislosti na typu nádoru a délce sledování.

V randomizované klinické studii s 10letým sledováním byly míry recidivy:

 • 4,4% pro Mohsovu operaci a 12,2% pro standardní excizi u primárního bazocelulárního karcinomu
 • 3,9% pro Mohsovu operaci a 13,5% pro standardní excizi u recidivujícího bazocelulárního karcinomu.

Pár slov na závěr

Sponzorováno

Mohsova mikrografická chirurgie je obvyklou první volbou pro léčbu u bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu (a někdy melanomu), protože nabízí nejlepší šanci na vyléčení a nejlepší možný kosmetický výsledek. Při léčbě karcinomu kůže je míra vyléčení pět let po Mohsově operaci 97% u spinocelulárního karcinomu a 99% u karcinomu bazálních buněk – to je vyšší číslo, než u jakéhokoli jiného přístupu k léčbě. Mohsova mikrografická chirurgie umožňuje lékaři vystopovat rakovinu až ke kořenům a odstranit ji bez odebrání více tkáně, než je nezbytně nutné.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Mohsova mikrografická operace – co je to a kdy se provádí?”

  1. Ales napsal:

   Dobry den,
   Muzete mi prosim upresnit ve kterych ceskych nemocnicich se tato Mohsova operace provadi?
   Dekuji
   Ales

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva