Sponzorováno

Epilepsie v životě školáka 4.81/5 (16)

Možnosti diagnostiky a léčení epilepsie jsou v současnosti poměrně dobré. Ukazuje se ale, že mít dobře nastavenou terapii ještě neznamená úplné vítězství. Je to sice podstatný a rozhodující, ale pouze první krok. Dalším krokem je vytvoření optimálních podmínek k tomu, aby vaše dítě vyrostlo v zdravou a sebevědomou osobnost. Osobnost, která bude umět reagovat na negativní podněty často o onemocnění neinformovaných okolí.

Odstranění bariéry

Ve školním věku sociální okolí představují zejména děti, které zpravidla o epilepsii nevědí nic. A to často platí io jejich rodičích. Je to pro ně něco nového a neznámé. Tento stav je třeba překonat, aby se z neznámého nestala bariéra, která bude stát na cestě ke zdravému vývoji vašeho dítěte.

Je to nelehký úkol pro rodiče. Odstranění bariéry znamená informovat okolí, aby se nebálo přijmout vaše dítě mezi sebe, i když vy nebudete v přímé blízkosti.

Část dne, kdy rodič není fyzicky s dítětem, je právě ta, když je dítě ve škole nebo ve školce. Po diagnóze epilepsie je velmi často první reakcí rodiče postoj, kdy by byl nejraději stále s dítětem, aby ho ochránil od zranění, od špatných reakcí, které mohou přijít z okolí, ve kterém vyrůstá a chce mít vše pod kontrolou. Nastoluje se však řada otázek: Je to dlouhodobě možné? Zlatá klec by ho skutečně ochránila? Do jaké míry?

Jak na to?

Pravděpodobně přijdou další otázky typu: Komu to říct? Spolužákům? Jejich rodičům? Pedagogickým pracovníkem? Jak detailně vysvětlovat onemocnění a pomoc dítěti s epilepsií?
V první řadě mluvte se svým dítětem. Zvolte společně takovou strategii, která bude jasná a přesná. Lékař vám určitě poskytne letáčky nebo literaturu, ve které se můžete inspirovat jak zvládnout a přizpůsobit každodenní – i školačky – život novým podmínkám.

Spolupráce s pedagogickými pracovníky je klíčová. Podobně, i přiměřené poskytnutí informací o epilepsii spolužákům zajišťuje snížení jejich znepokojení nebo negativní reakce a vytváří prostor pro to, aby dítě s epilepsií bylo v kolektivu přijato jako leckteré jiné dítě.

NÁŠ TIP: Chirurgická léčba epilepsie u dětí

Sponzorováno

Možnosti a omezení

Pokud léčba probíhá optimálně a dítě užívá terapii, není důvod k tomu, abyste své dítě nezapsali do mateřské školky, resp. aby nepokračovalo v návštěvě školky, pokud ji již navštěvovalo. Samozřejmě, že je třeba v úzké spolupráci s pedagogem a lékařem určit možnosti nebo omezení v aktivitách. Brzkou integrací dítěte do kolektivu můžete předejít například pocitu méněcennosti a přispět tak ke kladnému vývinu postoji k onemocnění jako takovému.

V případě, že to celkový zdravotní stav předpokládá, děti s epilepsií navštěvují běžné školy. Důležitá je komunikace a spolupráce s pedagogickými pracovníky, spolupráce se školním psychologem, speciálním pedagogem.

Odborníci uvádějí, že samotný proces učení nemá negativní vliv na četnost záchvatů nebo na zhoršení jiných psychických funkcí. Třeba v tom děti podporovat a motivovat v rozsahu, který je k tomu určen. Netřeba zapomínat na to, že je stejně třeba zajistit i dostatek času na relaxaci a hru.

Tělesná výchova a exkurze pro děti s epilepsií

Omezení související s procesem vzdělávání se týkají zejména předmětu tělesná výchova. Vhodná je spolupráce lékaře a pedagogického pracovníka, který vyučuje tělesnou výchovu. Pravděpodobně bude doporučené vyloučení cvičení, které předpokládají velkou fyzickou námahu, jako běh na dlouhé tratě, šplhání atd.. Plavání se doporučuje pouze s dozorem a po konzultaci zdravotního stavu s lékařem. Při míčových hrách hrozí rovněž riziko a to v podobě úderu míčem do hlavy.

Nezřídka se stává, že se jako problém ukazují školní exkurze. Zajímavým řešením může být účast jednoho z rodičů dítěte na výletě. Pokud to není možné zrealizovat, radíme rodičům, aby měli předem přesně dohodnutého pedagogického pracovníka, který je plně informován o nemoci, ví identifikovat situace, které nejsou vhodné jako aktivita pro dítě s epilepsií a dokáže poskytnout první pomoc.

Sponzorováno

Aby vaše dítě ve všem tomto bylo úspěšné, je nutná kontinuální péče a spolupráce týmu, který tvoří rodiče, lékaři, pedagogický pracovníci, rodina a přátelé.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva