Sponzorováno

8 varovných příznaků nádoru mozku, které byste neměli přehlížet 4.75/5 (20)

Velmi záleží na umístění nádoru. Například nádor mozku na nebo v blízkosti optického nervu může způsobit rozmazané nebo dvojité vidění.

Velmi záleží na umístění nádoru. Například nádor mozku na nebo v blízkosti optického nervu může způsobit rozmazané nebo dvojité vidění.

Mozkové nádory se vyskytují ve všech tvarech a velikostech – a stejně tak mají své symptomy. Klíč k symptomům u nádoru mozku závisí hlavně na jeho umístění v hlavě. Například pokud máte nádor v blízkosti části mozku, která ovládá vaši paži nebo zrak, mohou vaše příznaky zahrnovat slabost končetiny nebo rozmazané vidění. Nádor v přední části mozku může zase ovlivnit schopnost soustředění a přemýšlení. Příznaky mohou být jemné nebo postupné.

Když si uvědomíte, že každá buňka ve vašem mozku může tvořit nádor – a že váš mozek vlastně ovládá nebo interpretuje informace z každé části vašeho těla – seznam možných nádorových symptomů zahrnuje téměř vše, co si můžete představit.

Přesto jsou některé příznaky u nádoru mozku častější než jiné. Zde je 8 varovných příznaků, které byste neměli rozhodně ignorovat.

1. Záchvaty

Bez ohledu na typ nádoru jsou záchvaty často jedním z prvních příznaků nějakých potíží. Podráždění z nádoru způsobuje, že neurony mozku jsou neovladatelné a vyvolají abnormální pohyby. Stejně jako nádory, mají i záchvaty mnoho podob. Mohli byste mít křeče po celém těle, nebo se můžete různě kroutit. Může vám také ochabnout část těla.

2. Častá nemotornost, neohrabanost

Pokud máte třeba poslední dobou problémy s rovnováhou, jste jaksi nemotorní, cítíte neohrabanost ve vašich rukou nebo nohou, i to může být známkou potíží. Problémy při mluvení, polykání nebo ovládání výrazů obličeje jsou další způsoby, jak se může problém v hlavě projevit.

3. Problémy s citlivostí a slabostí

Stejně jako neohrabanost, ztráta citu v části vašeho těla či obličeje je něco, co byste neměli rozhodně brát na lehkou váhu. Pokud se na mozku vytváří nádor – v místě, kde se váš mozek spojuje s míchou – může dojít ke ztrátě citlivosti kdekoliv na těle nebo k neohrabaným pohybům.

Sponzorováno

Některé mozkové nádory způsobují slabost na jedné straně těla nebo jiné paraneoplastické syndromy, jako je periferní neuropatie (necitlivost nebo brnění v rukou a nohou).

4. Problémy s pamětí nebo změny myšlení

Nádory mohou způsobit velké posuny v chování nebo v osobnosti člověka. Lidé s nádory mají také pravděpodobnější problémy při zapamatování si věcí, pocity zmatenosti nebo trpí méně dramaticky projevujícími se kognitivními problémy.

Zejména nádor v přední části mozku může způsobit postupné změny chování, osobnosti a myšlení.

5. Nevolnosti

Máte pocit nemocného žaludku nebo je vám často velmi špatně od žaludku? Zvláště pokud jsou tyto příznaky časté, trvalé a nevysvětlitelné, mohou být příznakem nádoru.

6. Mění se vidění

Rozmazané vidění, dvojité vidění a ztráta zraku jsou velmi často spojeny s nádory. Můžete také vidět plovoucí skvrny nebo tvary – nebo to, co je známé jako „aura“.

7. Obvykle nejsou bolesti hlavy

Navzdory tomu, co by většina z nás předpokládala, bolesti hlavy často nejsou časným indikátorem nádoru na mozku. Bolesti hlavy by mohly být příznakem velkého nádoru, ale nejsou obvykle jedním z prvních symptomů, které se objeví.

8. Hormonální poruchy

Hypofýza, která se nachází v mozku, je nezbytná pro produkci a regulaci hormonů. Nádory v této oblasti mohou mít vliv na hormony, což má za následek příznaky podobné některým endokrinním poruchám.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Diagnóza – Nádor na mozku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva