Sponzorováno

Mikroplasty v pitné vodě – kde jich je nejvíc? 4.8/5 (10)

  • Mikroplasty byly nalezeny ve většině balené vody a vody z vodovodu. A to po celém světě. Některé mikroplasty v balené vodě byly dokonce viditelné i bez lupy nebo mikroskopu. Nestlé Pure Life měla největší průměrnou koncentraci plastových částic ze všech testovaných značek; u jednoho vzorku značky bylo zjištěno, že obsahuje více než 10 000 mikroplastových částic na litr.
  • V průměru můžete přijmout až 5 g (velikost kreditní karty) mikroplastů každý týden.
  • Ačkoli ještě neznáme zdravotní důsledky mikroplastů, je lepší být v bezpečí, než litovat později.
  • Nejdostupnější vodní filtr pro odfiltrování mikroplastů z vody z vodovodu je TAPP 2.
  • Obecně jsou plastové částice (mikroplasty) v našem vzduchu, v naší vodě i v naší půdě.

Mikroplasty jsou hodně i v balené vodě

Mikroplasty jsou hodně i v balené vodě

Nedávná studie společnosti OrbMedia analyzovala 159 vzorků vody pocházejících z kohoutkové i balené vody ve 14 zemích a zjistila, že více než 80 % všech vzorků obsahovalo drobné plastové částice, v průměru 4,34 plastových částic na litr vody. Ještě překvapivější je, že 94 % vzorků vody ze Spojených států obsahovalo mikroplasty, které byly na prvním místě seznamu.

Možná jste četli studie, že 93 % balené vody na celém světě a 92 % vody z vodovodu je kontaminováno mikroplasty. Nedávná zpráva také došla k závěru, že průměrný člověk by mohl pozřít 100 000 kusů nebo 250 g mikroplastů ročně.

Výzkumníci očekávali, že nerozvinuté země budou mít vyšší množství plastů v pitné vodě než rozvinuté země, protože rozvinuté země mají složitější infrastrukturu – výsledky však ukázaly, že na tom vůbec nezáleží. Mikroplasty byly ve zdrojích pitné vody bez ohledu na infrastrukturu odpadních vod a trosek.

„Zhoršuje se to. Plast je téměř nezničitelný, což znamená, že plastový odpad se biologicky nerozkládá; spíše se pouze rozpadá na menší části sebe sama, dokonce až na částice v měřítku nanometrů (jedna tisícina jedné tisíciny milimetru). Studie ukazují, že částice této velikosti mohou migrovat přes střevní stěnu a cestovat do lymfatických uzlin a dalších tělesných orgánů“. To řekli Chris Tyree a Dan Morrison, autoři publikace Invisibles: The plastic inside us.

Myslíte si, že přechod na balenou vodu je lepší? Takto ani náhodou. Studie také objevila mikroplasty ve vzorcích vody od hlavních společností vyrábějících balenou vodu, včetně Evian, Dasani a Aquafina. Autoři poznamenávají, že muž může zkonzumovat až 14 plastových částic denně, zatímco žena může zkonzumovat až 10 plastových částic denně pouhým vypitím doporučené dávky vody, nemluvě o množství plastů zkonzumovaných při konzumaci mořských plodů, piva a podobně.

I když víme, že mikroplasty se dostávají do mořského prostředí únikem z čistíren odpadních vod, výzkumníci předpokládají, že mikroskopické plastové částice mohou také pronikat do vodních zdrojů ze vzduchu.

Hlavní závěr studie

Nadužívání plastů lidmi a masová výroba plastů způsobily, že částice plastů pronikají do našeho životního prostředí, potravin, pitné vody a nyní dost možná i do vzduchu, který dýcháme. Výzkumníci zdůrazňují, že bez ohledu na vstupní bod životního prostředí, ať už jde o zařízení na čištění odpadních vod, atmosférickou depozici nebo prospěšné opětovné použití čistírenských kalů pro farmářské aplikace – konečným zdrojem je vždy lidská výroba a použití plastů.

Pro budoucí studie bude důležité otestovat potenciální zdravotní dopady mikroplastů schopných vstupovat do tělesných orgánů, jako jsou lymfatické uzliny, účinnost různých filtračních metod k zachycení mikroplastů a množství a zdroj plastů ve vzduchu. Například nedávno jedna studie zjistila, že konzumace plastů může u ryb způsobovat poškození mozku a poruchy chování.

Sponzorováno

Pomozte chránit sebe, své přátele a životní prostředí před plasty snížením spotřeby plastů! Jak?

  • Řekněte ne plastovým brčkám a jednorázovým plastovým obalům (na kafe, příborům a podobně)
  • Podporujte místní zákazy plastových tašek a využívejte opakovaně použitelné tašky
  • Požádejte své oblíbené restaurace, aby používaly opakovaně použitelné nebo kompostovatelné nádobí a obaly
  • Vyhněte se nákupu produktů s nadměrným balením do plastů (zejména ovoce a zelenina) – kupujte v bezobalových obchodech
  • Zůstaňte v obraze o typech mikroplastů a způsobech, jak zabránit jejich uvolňování

Jak můžete doma odstranit mikroplasty z vodovodní vody?

Za prvé, nejmenší mikroplasty ve vodě z vodovodu měly asi 2,5 mikrometru, i když většina je pak podstatně větší. Je důležité porozumět velikosti, protože to ovlivní typ požadovaného filtrování.

Existují tři typy filtrů, které pomohou odstranit mikroplasty této velikosti:

  1. 3-stupňová technologie mikrofiltrace s aktivním uhlím: Ty nejúčinnější, jako je TAPP 2, odstraňují 100 % všech známých mikroplastů.
  2. Filtry pro reverzní osmózu: Mohou filtrovat až do 0,001 mikronu, takže odstraní všechny známé mikroplasty, ale jsou dražší a vyžadují údržbu.
  3. Destilační filtry: Teoreticky dodávají čistou H2O a také filtrují 100 % známých mikroplastů.

Mikroplasty v pitné vodě – mrazivá fakta

Následujících 5 faktů osvětluje, jak se plasty ukazují jako nebezpečné pro lidské zdraví.

  1. Podle studie provedené společností Orb Media o plastech a vodovodní vodě bylo 83 % testovaných vzorků vody z velkých metropolitních oblastí po celém světě kontaminováno plastovými vlákny. Plastová vlákna byla také nalezena v balené vodě vyráběné 11 největšími světovými značkami nakupovanými v 9 zemích (z 19 míst). 93 % balené vody vykazovalo určité známky kontaminace mikroplasty, včetně polypropylenu, nylonu a polyethylentereftalátu (PET).
  2. Každý rok se do odpadních vod uvolní asi 1 milion tun drobných plastových vláken (zdroj zde).
  3. V roce 2015 USA schválily zákon o vodách bez mikročástic, který zakazuje plastové mikrokuličky v kosmetice a produktech osobní péče prodávaných ve Spojených státech. Ale pozor, neexistují žádné regulační limity pro množství mikroplastů v balené vodě.
  4. Jediná fleecová bunda propustí až 250 000 mikrovláken během jediného praní. Ukázalo se, že mikrovlákna ze syntetických vláken tvoří většinu lidského materiálu nacházejícího se podél světových břehů, což představuje až 85 % z celkového počtu.
  5. Mikroplasty mohou pocházet i z pneumatik automobilů. Plastový prach vzniká třením mezi koly a vozovkou a vítr ho odnáší do vodních toků. Pneumatiky automobilů generují každých 100 kilometrů 20 gramů plastového prachu.

Mikroplasty už nejsou ale jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu. Ve dvou třetinách mořských plodů a soli byly mikroplasty také nalezeny.

Sponzorováno

Zkuste se poptat ve svém okolí, zda někdo tyto filtry používá. Určitě se to vyplatí! Mikroplasty byly detekovány ve všech analyzovaných vzorcích surové i upravené pitné vody, a to v koncentracích zhruba 1400 až 7000 částic l-v surové a 300 až 900 částic l-v upravené vodě. Úpravny vody, v závislosti na vodním zdroji a použité technologii, tedy dokázaly odstranit 70-83 % mikroplastových částic.

A dále si o mikroplastech přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva