Sponzorováno

Jak překonat lenost a přimět se cvičit 4.44/5 (9)

Jak překonat lenost a přimět se cvičitVšichni to známe. Celý den se chystáme cvičit a nakonec dobrý úmysl zůstane pouze úmyslem. To, co nazýváme leností, je ve skutečnosti soubor faktorů, které ovlivňují naše chování. Cvičení je něco, co vyžaduje akci. Je třeba vydat nějakou energii, aby k němu vůbec došlo. Do tohoto procesu se musí zapojit aktivní složka vůle (její pasivní složka pomáhá odolat pokušení – to akci většinou nevyžaduje). Pak přichází na řadu motivace. Je to systém hodnot a priorit jedince. Všechny tyto komponenty chování můžete ovlivnit tím, že si připravíte pro cvičení a sportování co nejlepší podmínky – vytvoříte si plán.

Motivace a plán

Motivace je něco, co naše chování žene vpřed. Představte si jako motivaci cíl, který chcete dosáhnout. Vytvořte si představu svého ideálního těla, sebe jak se o pár měsíců obdivně prohlížíte v zrcadle nebo jak se hrdě nesete po pláži. Tuto představu si vybavte vždy, když máte chuť svou snahu vzdát. Nemotivujte se svými starými fotografiemi, kde nejste zrovna fit – určitě to mělo svůj důvod. Snažte se myslet pozitivně a motivovat se spíše příjemnými fantaziemi.

Sponzorováno

Možnosti

Optimální podmínky pro cvičení vytvoříte tak, že se zamyslíte nad možnostmi, které ve svém současném životě máte. Pokud bydlíte daleko od parku, není příliš pravděpodobné, že tam budete chodit běhat. Pokud je posilovna na druhém konci města, asi se vám tam nebude chtít docházet. Pokud nemáte rádi studenou vodu, nenuťte se plavat. Zmapujte možnosti ve své bezprostřední blízkosti nebo práce. Zjistěte si otevírací doby sportovišť ve vašem okolí a přeptejte se známých, zda by se k vám připojili. Ve dvojici jde všechno lépe a můžete se vzájemně podporovat .
V diáři si týden dopředu naplánujte časy sportovních lekcí, kterých se zúčastníte a dohodněte se s někým, kdo půjde s vámi. Budete závislý nejen na sobě, ale i na kamarádce a rušit aktivitu pak nebude tak jednoduché.
Přibalte si s sebou sportovní oblečení, tenisky a jděte cvičit hned po skončení pracovní doby nebo školy. Největší chybou je, když přijdete domů a posadíte se. Donutit se opět vstát a jít sportovat je pak nadlidský výkon.
Pokud během dne přemýšlíte o tom, zda jít nebo nejít cvičit, či zrušit setkání s kamarádkou a dát přednost posteli a knize, přestaňte! Sabotážní myšlenky ihned zastavte a na cvičení se zkuste dívat jako na povinnost. Postupem času se vám z cvičení stane rutinní záležitost a pokud jej vynecháte, pohyb vám bude zaručeně chybět.

TIP: Sportujte i ve tmě a v chladu

Pomůže i trenér

Pokud s leností opravdu bojujete a sami sebe motivovat nedokážete, najděte si trenéra, který na vás bude čekat. Uzavřené sportovní lekce, jsou také alternativa. Lidé se navzájem znají a je mnohem těžší vynechat trénink. Na někoho může také fungovat předplacené členství ve fitness klubu.
Pozor! Rozlišujte mezi leností a únavou. Pokud jste aktivní a cvičíte pravidelně, vůbec nevadí, když trénink občas vynecháte.

Sponzorováno

Nečekejte, že se stane zázrak a najednou vás přepadne neodolatelná touha po pohybu. Sbalte si do tašky tepláky a tričko, odvahu zkusit něco nového, překonejte se a jednejte. Hodiny ležení na gauči litujete, když děláte něco užitečného pro své zdraví a kondici nikdy litovat nebudete. Tak do toho!

Co si ještě o lenosti přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Jak překonat lenost a přimět se cvičit”

  1. Matěj napsal:

   „Vytvořte si představu svého ideálního těla, sebe jak se o pár měsíců obdivně prohlížíte v zrcadle nebo jak se hrdě nesete po pláži. Tuto představu si vybavte vždy, když máte chuť svou snahu vzdát.“ Opravdu je někdo, koho by tohle motivovalo ? Nějaký Narcis možná, ale normální člověk ???? Autore zamyslete se nad sebou..

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva