Sponzorováno

Náramek se zdravotními informacemi vám může zachránit život 4.86/5 (22)

Náramek se zdravotními informacemiNa zemi leží člověk. I byste mu pomohli, ale co když je opilý a vaše snaha skončí v lepším případě nadávkami, v horším modřinami? Obejdete ho a snažíte se nemyslet na to, že byl možná vážně nemocný. Asi tak jako váš příbuzný. Doufáte, že ani jemu se nic nestane, když ráno odcházíte z domu. Aby se od něj na ulici lidé neodvraceli a nezůstal tam ležet bez povšimnutí, ale aby mu někdo zavolal sanitku. Aby mu byla správně podána první pomoc. Nebo jste to vy, kdo trpí vážnou chorobou? Hrozíte se pomyšlení, že vám přijde špatně a okolí bude bezmocně stát a přihlížet? Například při cukrovce či při vysokém krevním tlaku. Možná i máte mezi doklady kartičku s informací o zdravotním stavu. No kdo z kolemjdoucích ji bude hledat, když odpadnete? „Pro takového člověka je důležité už to, že ho lidé neobejdou, ale přivolají mu pomoc. Závažné onemocnění dokáže rozpoznat jen zdravotník. Laik vidí člověka na zemi, který může být po pádu a mít vážný úraz hlavy bez vnějšího krvácení. Může jít také o diabetika v hypoglykémii, která je charakteristická změnou chování, případně poruchou vědomí“ říká Zuzana tašku ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Není na parádu

Právě problémy diabetiků stáli u zrodu náramků záchrany. „Sestra je těžká diabetička, inzulín si píchá čtyřikrát denně. Ustavičně mám o ni obavy, zvláště když vypuknou letní horka. Může odpadnout kdekoliv, v autobuse, na ulici, v obchodě …“ říká Jana Zdichavská. Tak vznikl jednoduchý silikonový náramek. Od těch módních se odlišoval vyznačeným onemocněním, přičemž každé mělo svou barvu. Alergie žlutou, diabetes zelenou, vysoký tlak modrou a epilepsie bílou. Časem se však ukázalo, že do širšího zápěstí se náramek zařezává, z útlejšieho padá. Proto přišla inovace – náramky na suchý zip s odnímatelnou oboustrannou nerezovou známkou. Pro lepší viditelnost je lem prošitý reflexní nití. Na známce je vyrytá konkrétní onemocnění či krevní skupina a na druhou stranu vám v každé gravírovací službě dopsat, co uznáte za vhodné. Může to být jméno a adresa, telefon na příbuzného. „Náramky pomohou zejména při volání na tísňovou linku 155 nebo 112. Operátor díky zahlášení údaji dokáže lépe vyhodnotit situaci. Pokud by volající udal například to, že na ulici leží mladík, který je zpocený, dýchá, ale nereaguje na oslovení, ale má náramek s nápisem diabetik, operátor může předpokládat, že jde o poruchu vědomí z hypoglykémie“ upřesňuje Zuzana tašce. Samotní záchranáři se umí zorientovat i bez náramku, ale informace o alergii na léky či o tom, že máte voperován kardiostimulátor nebo jste po infarktu, ocení také. „V urgentní medicíně platí , že s každou časovou ztrátou klesá šance na přežití a další kvalitu života. Pro nás platí platinová čtvrthodina a zlatá hodina. Než přijdeme na místo události, uběhne nějaký čas. Do té doby by měly poučeni laici začít s první pomocí, na kterou my navážeme“ říká dlouholetá záchranářka.

Sponzorováno

Co dělat, když má člověk náramek

Diabetes

 • Většinou jde o kolaps z důvodu nízké hladiny cukru – hypoglykémie.
 • Pokud je diabetik zpocený, malátný a před kolapsem, dejte mu pod jazyk med, pokud na něj není alergický, nebo sladkou tyčinku či džus bez umělých sladidel.
 • Pacientovi v bezvědomí nikdy nestrkejte nic do úst, aby to nevdechl! Okamžitě volejte pomoc.

Rada pro diabetiky
Nezapomínejte na pitný režim, pravidelnou stravu a inzulín. Noste u sebe vždy tyčinku s vysokým obsahem cukru nebo sladký džus bez umělých sladidel.

Epilepsie

 • Základem je, aby se člověk v křečích nezranil.
 • Postiženému v záchvatu nic nestrkejte do úst ani mezi zuby. Drastické postupy jako dřívko mezi zuby či přišpendlení jazyka jsou velké omyly z minulosti, které jsou dnes skutečně nežádoucí!
 • Upravte prostor tak, aby si neublížil.
 • Chyťte mu hlavu, čímž předejdete jeho zranění.

Rada pro epileptiky
Užívejte správné léky, nepijte alkohol a snažte se nezůstávat samotě hlavně při sportovních aktivitách ve vodě, kde v případě záchvatu hrozí topení se.

Vysoký tlak

 • Obvykle se projevuje bolestí a točením hlavy, nevolností. Hrozí mozková příhoda.
 • Pokud pacient neužil léky, které by měl, ať je okamžitě užije. Když ani po 30 minutách nepřijde ke zlepšení, volejte 155 nebo 112.
 • Když je po ruce tlakoměr, změřte mu tlak a hodnotu ohlaste operátorovi

Sponzorováno

Rada pro hypertoniky
Základem je prevence, dbejte na vhodnou stravu bez nadbytku soli a tuků, pitný režim, pohyb a pravidelné užívání léků.

Hemofilie

 • Pacienti s poruchou srážení krve jsou vystaveni velkému riziku při úrazech.
 • Krvácení zastavujte tlakem na místo krvácení, končetinu zvedněte nad úroveň srdce.
 • Když krvácející kolabuje, ale je při vědomí, položte ho na záda a zvedněte mu nohy. S pacientem stále komunikujte a udržujte ho aktivně při vědomí.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  5 Komentářů u článku “Náramek se zdravotními informacemi vám může zachránit život”

  1. Klára napsal:

   Dobrý den,

   Právě uvažuji o zdravotním náramku pro partnera (epileptik) a pro otce (alergie na penicilin a kovová spona v ruce). Náramky bych jim objednat chtěla ze stánek BODYID.CZ, kde mají možnost napsat i kontaktní osoby atd. Ale bohužel si nejsem jistá jak moc jsou takové náramky známé v ČR, jestli opravdu může náramek zachránit život, nebo jestli to jen češi přejdou jako „doplněk“. Předem děkuji za Váš názor. Klára

  2. Milan napsal:

   Dobrý den prosím o radu kde koupit náramek na ruku A+ dekuji Milan.

  3. Josef napsal:

   Krásný večer, jsem epileptik a sháním na internetu náramek, popř. psí známku. Měl jsem asi 4 roky silikonový náramek Epilepsy a asi před 3 měsíci se mi roztrhl…. Sháním něco podobného na internetu ale nemohu nic najít Děkuji

  4. Eva Holá napsal:

   Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně náramku pro dceru. Je epileptik a potřebovala bych poradit,kde takový náramek pořídit. Můžete mi prosím poradit,kde se dá sehnat takový náramek na kterém by mohly být vyznačeny potřebné údaje? Předem děkuji za odpověď s pozdravem Eva Holá

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva