Ženy malého vzrůstu jsou za volantem nejvíce ohroženy nepříjemným úrazem! 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Ženy malého vzrůstu jsou za volantem nejvíce ohroženy úrazem!Ženy jsou za volantem ohroženy více než muži. Obávat by měly zejména níže řidičky, které jezdí na malých autech. Podle výzkumu, který inicioval německý svaz pojistitelů, řidičkám s výškou pod 165 centimetrů hrozí při nehodě vyšší riziko poranění chodidel, kolen, stehen a pánve.

Dokázaly to crash testy s nižší figurínou. Jejich bezpečnost je třeba zlepšit. Na tahu je podle pojistitelů automobilový průmysl.

Špatná poloha sedadla

„Stávající ergonomické možnosti volantu, sedadla a bezpečnostního pásu nižším řidičkám nevyhovují“ zdůrazňuje Siegfried Brockmann, vedoucí výzkumu. Na příčině je nesprávná poloha sedadla. Aby méně vzrostlá žena bez problémů dosáhla na pedály, musí si sedadlo přisunout co nejblíže k volantu, často doslova „na doraz“. A to je kámen úrazu.

Takové zkušenosti má i Lívie, vysoká 157 centimetrů: „V autě, ačkoliv je malé, sedím úplně nalepená na volantu. Nevím, jestli to je nebezpečné, určitě to však není pohodlné, zejména při nastupování a vystupování. Právě proto se mi paradoxně lépe řídí v botách s vyššími podpatky.“

Sponzorováno

Dosáhnete na pedály?

Při srážce nebo při nárazu působí na tělo extrémně vysoké síly. „Pedály by mohly být variabilně nastavitelné. Kdyby se vysunuly o tři až čtyři centimetry do prostoru vozidla, mohla by se řidička posunout sedadlo více dozadu. Síla nárazu na oblast pánve by se zmenšila o osmdesát procent“ tvrdí výzkumníci.

Konstruktéři by mohli popřemýšlet i nad airbagem, který v případě kolize vystřelí na hrudník řidičky s mnohem větší silou než v případě muže, který má sedadlo více odsunuto od volantu.

Figurína je mužská

Další problém je i ve zkušebních figurínách, které se používají při standardních crash testech. Jsou normované, aby se daly srovnávat. Proto jsou jejich výsledky jednostranné. Mají mužské parametry, měří 175 centimetrů a váží 75 kilogramů.

Nepoužívají se figuríny nižších a těhotných žen ani obéznějších mužů.

Brockmann říká: „Jsme za to, aby byly zavedeny realističtější figuríny, které zvýší výpovědní hodnotu testů“. Evropská organizace pro crash testy Euro NCSAP plánuje právě z těchto důvodů od roku 2014 nasadit „do akce“ i nižší, ženské figuríny.

VIDEO: Jak vypadá takový crash test?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva