Jak doma vydezinfikovat a vyčistit matraci? Jak vyčistit krev, zvratky či moč z matrace? 4.77/5 (13)

Sponzorováno

 • Vydezinfikování a vyčištění matrace může být důležité pro udržení zdravého a hygienického spánku. Ve článku jsou obecné kroky, jak můžete doma vydezinfikovat a vyčistit matraci, včetně odstranění skvrn z krve, zvratků nebo moči.
 • Pamatujte si, že před použitím jakýchkoli čistících prostředků nebo metod na matraci je vhodné provést test na malé (neviditelné) části matrace, abyste se ujistili, že nezpůsobíte žádné poškození nebo ztrátu barev. Pokud máte pochybnosti nebo matrace jsou silně znečištěny, může být také dobré zvážit profesionální čištění matrace.

Jak vydezinfikovat a vyčistit matraci? Jak vyčistit krev, zvratky či moč z matrace?Vydezinfikování matrace je skvělé pro udržení životnosti vaší postele a zdravý noční spánek. Ať už jen hledáte řešení pro běžné čištění vaší matrace nebo potřebujete provést spíše větší, hloubkové čištění a potřebujete dezinfikovat matraci, jsme tu, abychom vám pomohli.

Podívejme se, jak můžete udržet svou matraci z paměťové pěny co nejčistší a svěží pomocí těchto jednoduchých řešení pro dezinfekci. A úplně nejlepší na tom je, že většina těchto řešení používá přísady, které najdete v každé domácnosti, takže můžete okamžitě začít s čištěním matrace.

Dobrou zprávou tedy je, že k čištění matrace nepotřebujete mnoho drahých produktů nebo nějaké extra vybavení. Ukážeme vám, jak vyčistit matraci jedlou sodou, octem a běžným pracím prostředkem.

TIP: I když je nyní pravděpodobně příliš pozdě, pokud čtete tento příspěvek, v budoucnu vám investice do voděodolného potahu matrace ušetří spoustu času a problémů tím, že ochrání vaši matraci před náhodným politím a podobně.

Jak čistit povlak matrace

Matracové povlaky lze obvykle prát v pračce, i když byste měli vždy zkontrolovat štítek a řídit se pokyny výrobce, pokud se liší od standardu. Použijte studený nebo vlažný cyklus, abyste nepoškodili voděodolnou vrstvu, a nechejte povlaky a potahy matrací ideálně vyschnout na vzduchu, nikoli v sušičce. To zajistí trvalou ochranu matrace po nejdelší možnou dobu.

Jak vyčistit matraci

Než začnete matraci čistit, je třeba zvážit řadu faktorů. Patří mezi ně typ matrace a důvod čištění. Pro dosažení nejlepších výsledků by měly být pro každý materiál a skvrnu použity různé metody čištění.

Typ matrace může být:

 • Paměťová pěna
 • S pružinami uvnitř
 • Gelová matrace
 • Latexová matrace
 • Hybridní matrace

Běžné skvrny od matrace mohou mít tento původ:

 • Krev
 • Moč
 • Pot
 • Zvratky
 • Jídlo a pití

Většinu typů matrací lze vyčistit poměrně jednoduše – pamatujte jen na to, abyste je nenamočili. Proč? Voda se může vsáknout do matrací, kde je příliš hluboko na to, aby mohla být řádně vysušena, což vede k růstu plísní a bakterií. Výjimkou z obecných pravidel čištění jsou matrace s paměťovou pěnou.

Jak vyčistit matraci z paměťové pěny

Paměťová pěna je na ropné bázi, což znamená, že může mít nepříznivé interakce s některými čisticími roztoky. Namísto chemických čisticích prostředků si vyrobte vlastní čistič matrace, jako je ten níže, nebo použijte obyčejnou vodu s několika kapkami pracího prostředku nebo mýdla na mytí nádobí, abyste vyčistili matraci z paměťové pěny.

Dokážete vyčistit matraci z paměťové pěny párou?

Je důležité nepoužívat parní čistič na matraci z paměťové pěny. Protože jsou však tyto matrace velmi savé, pokud potřebujete urychleně osušit rozlitou látku, zvažte použití fénu na nízký stupeň.

Ať už máte jakýkoli typ matrace, pokud uklízíte kvůli náhodnému polití, vždy začněte tím, že vše vysajete. Pokud se nemusíte obávat žádného rozlití, ale potřebujete vědět, jak vyčistit páchnoucí matraci, zvažte několikrát opakování kroků neutralizace zápachu níže, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Rutinní čištění matrace

Udržováním vaší matrace v čistotě prodloužíte její životnost, snížíte dráždivé látky a alergeny a spánek bude příjemnější. Zde jsou nejlepší způsoby čištění matrace.

K čištění matrace budete potřebovat:

 • Vysavač
 • Přípravek na nádobí nebo enzymový čistič
 • Jedlá soda
 • Utěrky z mikrovlákna
 • Studená voda

Začněte svlečením matrace a vložením ložního prádla a povlaku matrace k vyprání. Pokud je to možné, použijte při praní horký cyklus, který pomůže odstranit prachové roztoče.

Poté matraci vysajte pomocí nástavce na čalounění. Tím odstraníte roztoče, prach, suchou pokožku a další nečistoty. Nezapomeňte pečlivě zkontrolovat všechny švy a záhyby na matraci a důkladně je vysát, abyste je zbavili všech nečistot.

Pokud jsou na matraci nějaké skvrny, je nejvyšší čas je vyčistit. Použijte obyčejné mýdlo či přípravek na nádobí a studenou vodu nebo speciální enzymový čistič. Čistěte pouze na místě a dávejte pozor, abyste matrace zbytečně moc nenasákla. Před použitím čisticího prostředku zkontrolujte typ matrace.

Jakmile zkontrolujete, že používáte správný čistič, navlhčete roztokem hadřík z mikrovlákna a použijte jej k otírání skvrny. Do hadříku můžete přidat trochu studené vody, abyste pomohli odstranit odolné skvrny.

Chcete-li odstranit skvrny od potu a odstranit zápach z vaší matrace, posypte matraci vrstvou jedlé sody a nechte působit několik hodin nebo dokonce přes noc. To pomůže absorbovat zbývající nečistoty. Pokud svítí sluníčko, nechte roztažené závěsy a snažte se na matraci dostat co nejvíce slunečního světla. UV záření ve slunečním světle může pomoci zničit bakterie.

Nakonec odstraňte jedlou sodu opětovným vysátím matrace.

Jak vyčistit matraci pěkně hloubkově

Způsob čištění, který použijete, bude záviset na materiálu vaší matrace a důvodu hloubkového čištění, ale obecně dodržujte tyto kroky:

Krok 1: Odstraňte veškeré nečistoty nebo vlhkost

Krok 2: Použijte enzymový čistič k odstranění skvrn a dávejte pozor, abyste moc nenamočili matraci

Krok 3: Pokud je matrace mokrá, použijte papírové ručníky nebo hadřík z mikrovlákna, abyste vysajte co nejvíce tekutiny. Pomocí tlaku vytlačte vodu z matrace.

Krok 4: Matraci pokryjte vrstvou neparfémovaného steliva pro kočky. Nechte přes noc absorbovat pachy a vysušte zbývající vlhkost.

Krok 5: Vysajte matraci, abyste odstranili podestýlku

Krok 6: Otočte matraci a opakujte kroky 1-5

Čištění matrace – tabulka

           
SKVRNA TEPLÁ VODA STUDENÁ VODA ČISTICÍ ROZTOK JEDLÁ SODA STELIVO PRO KOČKY
Čistá voda Ne Ne Ne Ano Ano
Sodovka Ano Ano Ano Ano Ano
Lidská moč Ne Ano Ano Ano Ano
Zvířecí moč Ne Ano Ano Ano Ne
Zvratky Ano Ano Ano Ano Ano
Krev Ne Ano Ano Ne Ne

 

Jak vyčistit moč z matrace

Skvrny od počůrání jsou obzvláště nepříjemné, protože se vsakují do matrací a zanechávají za sebou přetrvávající zápach. Čím dříve můžete začít čistit skvrnu od moči z matrace, tím snáze ji odstraníte. Zde je nejlepší způsob, jak vyčistit moč z matrace:

Sponzorováno

Začněte tím, že vysajete pryč z matrace co nejvíce moči. Používejte papírové ručníky, utěrky z mikrovlákna nebo staré osušky. Vyviňte tlak a vtlačte ručníky do matrace, abyste dostali ven co nejvíce moči. Vyvarujte se drhnutí, protože tím skvrnu pouze rozšíříte a zatlačíte hlouběji do matrace.

Pokud nemáte po ruce vhodný čisticí roztok, můžete si vyrobit vlastní čistič moči na matraci:

Domácí sprej na dezinfekci matrací:

 • 2 lžíce pracího prostředku
 • 1 šálek bílého octa
 • 2 šálky studené vody

Smíchejte roztok ve spreji a poté hojně aplikujte na matraci. To je v rozporu s obvyklou radou, abyste se vyhnuli přemokření matrací, ale pokud se na vaší matraci někdo počůrá, je již promočená, takže o trochu více vlhkosti už nebude velký rozdíl.

Po nanesení čisticího roztoku jej nechte 15-20 minut působit, aby se vsákl do skvrny. Mycí prostředek pomůže vyčistit moč z matrace, zatímco ocet neutralizuje zápach.

Po namočení skvrny v čisticím roztoku zakryjte potřísněné místo silnou vrstvou neparfémovaného steliva nebo jedlé sody. Nechte působit přes noc, aby absorbovalo co nejvíce tekutiny a zápachu. Před vysáváním zkontrolujte, zda je prášek suchý – pokud je prášek velmi mokrý, zameťte jej štětcem a lopatkou a poté naneste více steliva/jedlé sody, aby se vysušilo, co zbylo.

Pokud po čištění zůstane nějaký zápach, opakujte proces nanášení čisticího roztoku a sušení, dokud zápach nezmizí.

Čištění suché moči z matrace

Pokud moč v době, kdy zjistíte nehodu, již zaschla, budete muset provést několik dalších kroků, abyste ji správně odstranili. Nejprve musíte skvrnu rehydratovat. To může zpočátku zhoršit zápach, ale je to jediný způsob, jak odstranit moč.

Použijte stejný roztok octa, saponátu a vody k namočení potřísněné oblasti a poté přikryjte čistým pytlem na odpadky, a nechte skvrnu 24 hodin. Tím je zajištěno, že moč je rehydratovaná a roztok může působit na její čištění, aniž by vysychala.

Po namočení skvrny odstraňte plastový pytel a nechte matraci vyschnout na vzduchu. To může trvat až 12 hodin. Po zaschnutí zkontrolujte, zda v oblasti nejsou skvrny nebo zápach. Možná budete muset proces čištění několikrát zopakovat, abyste úplně odstranili všechny stopy moči.

Jak vyčistit suchou moč z matrace z paměťové pěny

Zatímco matrace z paměťové pěny by neměly vlhnout, budete muset do zaschlé skvrny od moči přidat více vlhkosti, abyste se jí zbavili. K ošetření potřísněného místa použijte roztok z půl šálku 3% peroxidu vodíku a tří lžic jedlé sody. Smíchejte roztok ve spreji (protřepejte, aby se vše spojilo) a nastříkejte potřísněné místo, dokud nebude vlhké. Nechte hodinu nebo dvě působit, poté odsajte přebytečnou tekutinu a nechte uschnout na vzduchu. Opakujte podle potřeby, dokud se moč nevyčistí.

Jak vyčistit psí nebo kočičí moč z matrace

Moč zvířat je koncentrovanější než lidská moč a často má silnější zápach. Mnoho zvířat používá moč k označení svého teritoria, včetně psů a koček, takže je důležité skvrny ošetřit rychle, abyste zabránili tomu, aby si vaše zvířata nadále označovala své místo na posteli.

Krok 1: Osušte co nejvíce moči papírovými utěrkami či ručníkem – skvrnu nedrhněte

Krok 2: Pokryjte oblast velkým množstvím jedlé sody (nepoužívejte stelivo pro kočky, pokud máte kočku, jen je povzbudíte, aby postel považovala za svou koupelnu!)

Krok 3: Otřete vlhkou jedlou sodu a znovu naneste

Krok 4: Pokračujte v opakování kroku 3, dokud jedlá soda nezůstane suchá při prvním použití

Krok 5: Postupujte podle kroků pro lidskou moč, začněte namáčením skvrny čisticím roztokem

TIP: Neberte své mazlíčky do postele. Raději jim pořiďte vlastní matraci. Takovou, která je odolná, omyvatelná či ortopedická.

Jak vyčistit moč z matrace bez použití jedlé sody

Jedlá soda je skvělá ingredience, kterou máte po ruce pro všechny druhy čištění, nejen pro vysávání skvrn na matraci. Pokud však jedlou sodu nemáte, když potřebujete vyčistit močí nasáklou matraci, můžete místo toho použít neparfémované stelivo pro kočky (pokud nemáte kočku!). Alternativně lze k pohlcení skvrn od matrace použít také dětský pudr, případně použijte běžnou kuchyňskou sůl.

Jak vyčistit zvratky z matrace

Další častou příčinou skvrn na matraci jsou zvratky. Stejně jako moč se i zvratky mohou absorbovat hluboko do matrace a zanechávat za sebou nepříjemný zápach, takže ji určitě zkuste vyčistit co nejdůkladněji.

Začněte tím, že uklidíte co nejvíce zvratků a vyhnete se jejich vtírání do matrace. K vyčištění nepořádku použijte starou osušku, poté papírové ručníky nebo hadřík z mikrovlákna, abyste odsáli co nejvíce vlhkosti.

Dále smíchejte prací prostředek se dvěma šálky teplé vody. Prací prostředek pomůže odbourat zvratky a vyčistit skvrnu. Očistěte povrch matrace. Vyhněte se namáčení matrace.

Pak zřeďte tři díly bílého octa jedním dílem vody a naneste na potřísněné místo pomocí rozprašovače. Matrace opět nenamáčejte, pouze navlhčete. Ocet bude dost silně cítit, ale schnutím se vůně rozplyne.

Nechte matraci uschnout na vzduchu a v případě potřeby opakujte výše uvedené kroky, dokud nebude zcela vyčištěna. Poté, abyste vymýtili všechny choroboplodné zárodky, které se mohou stále na matraci motat, postříkejte matraci jemnou mlhou lihu nebo peroxidu vodíku a nechte ji znovu uschnout na vzduchu. Pokud ještě zůstanou nějaké pachy, posypte oblast jedlou sodou a před vysáváním nechte přes noc působit.

Jak vyčistit krev z matrace

Může být obtížné odstranit krvavou skvrnu, protože jakmile zaschne, je těžké ji dostat pryč. Při ošetřování skvrn od krve vždy používejte studenou vodu, protože horká voda skvrnu v látce uzamkne. Pomocí hadříku z mikrovlákna naneste na skvrnu studenou vodu a vysajte co nejvíce krve.

Dále naneste malé množství peroxidu vodíku a nechte působit na skvrnu. Jakmile přestane šumět, setřete jej čistým suchým hadříkem. Opakujte, pokud je skvrna stále viditelná.

Poté vytvořte pastu z jedlé sody a studené vody nebo peroxidu vodíku a naneste ji na skvrnu. Před čištěním vlhkým hadříkem jej nechte půl hodiny působit.

Jak vyčistit mokrou matraci

Největším problémem při čištění mokré matrace je to, co způsobilo, že navlhne. Ačkoli by matrace neměly být mokré, pokud to jde zaříit, někdy je to nevyhnutelné. Pokud nemáte co do činění s tělesnou tekutinou (v takovém případě použijte výše uvedené tipy), začněte tím, že se pokusíte matraci co nejvíce vysušit. Pokud necháte mokrou matraci ležet, podpoříte růst plísní a bakterií.

Pokud se vaše matrace namočila při povodni, pravděpodobně už nejde zachránit. Povodňová voda je téměř vždy kontaminována takovými nechutnostmi, na kterých opravdu nechcete spát, a dokonce by mohla z vaší matrace udělat biologické nebezpečí. Pokud byla vaše matrace zaplavena, je pro vás a vaši rodinu bezpečnější ji vyhodit.

Sponzorováno

A jak doma čistíte vaši matraci vy? Napište nám do komentářů, budu moc ráda.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva