Sponzorováno

Je možné vyšetřit chrápání? 4.8/5 (10)

Spánková medicína je poměrně nový obor a různými poruchami spánku se zabývají lékaři posledních 50 let.

Chrápání

Chrápání jsou zvukové vibrace, které vznikají chvěním měkkého patra. Apnoe je zástava dýchání na více než 10 sekund. Při apnoe dochází k zapadání jazyka. Horní dýchací cesty se uzavřou, člověk nedostává do svého organismu žádný vzduch, a tedy ani kyslík. Důsledkem je nedostatečné okysličení krve během noci. Z toho vznikají problémy s únavou: ospalost, nesoustředěnost, poruchy koncentrace, pozornosti, poruchy paměti, bolesti hlavy, problémy s libidem, mikrospánku za volantem a jiné. Nadměrná únava však brání těmto lidem vést plnohodnotný život. Po zdravotní stránce při nočním sledování se zjišťují hlavně problémy se kardiovaskulárním systémem, zejména s vysokým krevním tlakem a poruchy srdečního rytmu.

Na to, aby mohl lékař zodpovědně posoudit stav člověka, který chrápe nebo má apnoe, je třeba vyšetření. Problémy s chrápáním, apnoe a jejich následky vznikají pouze během noci. Proto je třeba celonoční monitorování spánku ve spánkové laboratoři. Během dne je tento člověk dostatečně zásobován kyslíkem a všechny symptomy vymizí. To je také důvod, proč se dělají vyšetření v noci. Následky nočního nedostatečného zásobování kyslíkem však tito lidé pociťují během dne (únava,).

Sponzorováno

Polysonografie

polysonografie
Ve spánkové laboratoři se používá několik metod. Standardem je polysonografie, při níž se vyšetřuje dýchací soustava (dýchání hrudníkem, břichem nosem), chrápání, EKG, puls, výkyvy tlaku, činnost svalů dolních končetin a brady, okysličení krve, kvalita spánku pomocí eog – elektrookulografie a elektroencefalografie.

Polygrafie

Při polygrafii se sleduje dýchací soustava, chrápání a okysličení krve.

Screeningové vyšetření

Screeningovým vyšetřením je puls-oximetrie, která však zachytí pouze okysličení krve a puls. Nové screeningové vyšetření SleepScreener, kterým se během noci mohou sledovat tyto parametry: okysličení krve, puls, dýchání nosem, chrápání. Tento přístroj zapůjčují společnosti klientům i domů.

Split night

Novinkou je split night. V první polovině noci děláme polysomnografické vyšetření, a v druhé polovině noci dostane člověk přetlakový přístroj – lidově nazývaný maska​​. Doporučujeme ho pacientům se závažným stupněm spánkové apnoe. Toto vyšetření šetří čas pacientovi. Na druhý den po vyšetření lékař ve spánkové laboratoři vidí efektivitu použití přetlakové terapie a může stanovit pacientovi hned léčbu.

Podle výsledků vyšetření lékař doporučí další řešení chrápání a syndromu spánkové apnoe.

Záměr vyšetření

Záměrem lékaře ve spánkové laboratoři je pomoci člověku zbavit se chrápání, zvládnout únavu a snížit zdravotní rizika na co nejmenší míru.

VIDEO: Ctirad Bastl – Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva