Narodí se vaše dítě zdravé? 4.75/5 (20)

Sponzorováno

Narodí se vaše dítě zdravé?K oplodnění dochází uprostřed cyklu a přes dva týdny, takže do prvních měsíčků nejsi schopna říci, že jsi těhotná. V tomto čase možná uděláš mnoho věcí: napiješ se vína, vezmeš si aspirin… uškodí to dítěti?

Co dítěti v bříšku může škodit?

Nejprve máme dobrou zprávu: během prvních 14 dní od početí je zárodek bezpečný, protože se skládá z řady nespecializovaných buněk. Pokud se některá z těchto buněk poškodí (z důvodu užívání léků nebo z pití alkoholu), jsou zlikvidované a nahrazené jinými – novými. Avšak po 14 dnech od oplodnění se buňky začnou specializovat (to znamená, že se začnou tvořit prvotní orgány – srdce, oči…). V této době může dojít k rozvojovým vadám (protože buňky, které jsou specializované a zůstanou poškozené, není možné již nahradit novými buňkami). Z tohoto důvodu jsi zvláště v této době povinna dávat pozor na to, jaký způsob života vedeš.

V případě porušení testu těhotenství, tzn. vypiješ v době těhotenství víno, vezmeš si léky na nachlazení, piješ hodně kávy, létáš letadlem, máš důvod být znepokojená.

Alkohol

Hodně záleží na tom od kdy, jaký, kolik a jak často jsi pila. Čím slabší pití a čím méně jsi pila, tím lépe. Nadměrné užívání alkoholických nápojů je velmi škodlivé, protože větší dávka alkoholu najednou znamená silný otřes pro organizmus. Pokud jsi vypila pouze jednou jednu nebo dvě skleničky vína, pravděpodobně tvoje maminko neutrpělo. Nelze ale říci, že je víno v těhotenství dovolené. Pamatuj, že pitím alkoholu můžeš také způsobit závislost u svého dítěte. Takové dítě může mít vady srdce, jater nebo zraku.

Sponzorováno

Cigarety

Kouření cigaret může způsobit zvýšené riziko vrozených vad u dětí. Pokud jsi těhotná a před otěhotněním jsi náruživě a hodně kouřila, hrozí krvácení. Pokud jako těhotná nepřestaneš kouřit včas, můžeš si svým chováním způsobit mnoho komplikací. Kouření zvětšuje riziko a může způsobit komplikace s placentou. Pokud kouříš pouze několik cigaret nebo přestaneš okamžitě kouřit, když se dozvíš, že jsi těhotná, nemusíš se bát. Nyní je pro tebe nejdůležitější zdravý způsob života.

Léky

V době těhotenství je vhodné brát léky rozvážně. Mnoho léků nemá negativní vliv na plod, avšak kvůli bezpečí dítěte je lepší, abys je brala vždy po konzultaci s lékařem.

Pilulky proti bolestem

Nejbezpečnější je paracetamol, který nezpůsobí dítěti zaručeně žádné příkoří.

Léky na nachlazení

Pokud se jedná o aspirin, může být jeho užívání ve velkých dávkách škodlivé. Jestli jsi ho tedy brala několik dní, řekni o tom svému gynekologovi. Několik tabletek nemusí uškodit, ale je lepší, aby o tom věděl lékař.

Antibiotika

Naštěstí mnoho z nich je možné bezpečně užívat. Mimo to je zákaz užívání nejčastěji v konkrétním trimestru (lék může udělat zle v třetím, ale na počátku těhotenství je bezpečný). Jestli jsi tedy brala jakákoli antibiotika, je lepší o nich říci svému gynekologovi. To on ti může říci, zda byla pro plod škodlivá.

Antikoncepce

Sponzorováno

V těhotenství se nebere. Naštěstí většina dětí, u kterých matky na počátku těhotenství užívaly pilulky, se rodí zdravé.

Co si zde můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva