Sponzorováno

Jak na rýmu u ročního dítěte? TOP rady 4.77/5 (13)

 • Rýma u ročního dítěte je hodně běžným jevem, protože jejich imunitní systém se teprve vyvíjí, a takto malé děti jsou obecně náchylnější k nachlazení a infekcím. V tomto článku několik způsobů, jak řešit rýmu u ročního dítěte.
 • Udržujte dítě dobře hydratované: Důležité je, aby vaše dítě dostávalo dostatek tekutin, což pomáhá zředění hlenu a uvolňuje dýchací cesty. Pokud je dítě kojené, nabídněte mu častěji kojení.
 • Vlhký vzduch: Udržujte vlhký vzduch v místnosti, kde dítě spí. Vlhký vzduch pomáhá uvolnit hlen a usnadnit dýchání. Lze použít zvlhčovač vzduchu.
 • Kapky do nosu: Kapky do nosu na bázi fyziologického roztoku nebo speciální dětské kapky na rýmu mohou pomoci vyčistit nosní cesty a usnadnit dýchání.
 • Aspirátor (odsavač) nosního hlenu: Pomocí aspirátoru na nosní hlenu můžete jemně odsát přebytečný hlenu z nosních cest vašeho dítěte. Postupujte opatrně a jemně, abyste nezranili nosní sliznici.
 • Zvýšená poloha: Pokud je to možné, ukládejte dítě tak, aby byla jeho hlava mírně zvednutá. To může pomoci usnadnit dýchání a odchod hlenu ven.
 • Pravidelné mytí rukou: Aby se předešlo šíření infekce, důkladně si myjte ruce před péčí o dítě a ujistěte se, že každý, kdo se o něj stará, také dodržuje hygienu rukou.
 • Láska a péče jsou nejvíc: Vaše dítě bude potřebovat více pozornosti a péče během nemoci. Poskytněte mu teplou a láskyplnou atmosféru, a to jak fyzicky, tak emocionálně.
 • Pokud se rýma zhorší nebo pokud má vaše dítě horečku, obtíže s dýcháním nebo jiné závažné příznaky, měli byste kontaktovat lékaře, aby byla provedena vyšetření a určeno, zda je třeba další léčby (třeba léky a podobně).

Zajistěte, aby dítě dostávalo dostatek tekutin, jako je matčino mléko nebo voda. Hydratace pomáhá zředit hlen a uvolňuje dýchací cesty.

Zajistěte, aby dítě dostávalo dostatek tekutin, jako je matčino mléko nebo voda. Hydratace pomáhá zředit hlen a uvolňuje dýchací cesty.

Pokud se vám zdá, že vaše malé roční miminko nikdy nepřestane smrkat a kašlat, nejste v tom sami: Mnoho zdravých dětí chytí osm až deset nachlazení nebo jiné virové infekce v prvních dvou letech života a jejich příznaky mohou trvat až 10 dní nebo déle. To podle oficiálních statistik. Prostě malé děti mají rýmu a nachlazení celkem často.

Navíc, pokud vaše malé dítě chodí třeba do jeslí, může onemocnět ještě častěji, protože je v úzkém kontaktu s jinými dětmi. Malé děti, které jsou takto často v kontaktu s jinými malými dětmi, mohou v pohodě mít až šest či osm nachlazení za rok.

Dobrá zpráva: Většina nachlazení a mírných horeček u malých, třeba ročních, dětí odezní samy od sebe – a onemocnění často posiluje imunitní systém a ten mu pomáhá odrazit další problémy, která se dítěti dostanou brzy do cesty.

Kdy k lékaři? I když neexistuje žádný lék na běžné nachlazení, poraďte se se svým pediatrem, pokud vaše batole má bolesti ucha nebo horečku vyšší než 38 stupňů Celsia. Také zavolejte lékaře, pokud se jeho příznaky nachlazení zdají závažnější než obvykle nebo pokud máte obavy z jakéhokoli jiného důvodu.

Co způsobuje rýmu u batolat a ročních dětí?

Běžná dětská rýma je virová infekce horních cest dýchacích. I když nachlazení batolat a ročních dětí může být způsobeno více než 200 druhy nakažlivých virů, nejčastějšími původci běžného nachlazení jsou rhinoviry.

Viry, které způsobují rýmu u batolat a ročních dětí, žijí ve vzduchu a na površích, což znamená, že pokud někdo nachlazený víc dýchne, něco povídá (nebo kýchne) na vaše dítě nebo pokud dítě zvedne něco, čeho se dotkla infikovaná osoba, dostane se snadno do kontaktu s virem nachlazení a mohou se snadno objevit příznaky nachlazení.

Kromě virů existují další faktory, které mohou snížit odolnost vašeho dítěte vůči infekci a vést k nachlazení batolete, včetně následujících:

 • Sezóna. Nachlazení batolat se vyskytuje častěji v zimě, kdy jsou děti vystaveny většímu množství bakterií – jsou delší dobu ukryté uvnitř.
 • Suchý vzduch. Zimní vzduch zadržuje méně vlhkosti, vysušuje drobné nosní průduchy a batolata jsou tak více ohrožena infekcí.
 • Kouření doma. Pokud vaše dítě žije s kuřákem, může se častěji nachladit. Chemikálie v pasivním kouření mohou poškodit výstelku jeho stále se vyvíjejících plic, a pokud jsou jeho rodiče kuřáci, mohou trpět více nachlazením než děti nekuřáků – rodiče kuřáci ho totiž vystaví více choroboplodným zárodkům.

Jaké jsou příznaky běžného nachlazení u ročních dětí?

Běžné příznaky nachlazení u batolat a ročních dětí obvykle začínají rýmou, kýcháním a škrábáním v krku a končí přetrvávajícím kašlem, který se často objevuje v noci. Přidává se ucpaný noc. Naštěstí většina příznaků nachlazení u malých dětí, které jsou podobné příznakům u dospělých, není příliš závažná. Zde je přehled těch nejběžnějších:

 • Rýma (výtok je nejprve vodnatý, pak hlen zesílí, je neprůhledný a někdy nažloutlý nebo nazelenalý)
 • Suchý kašel
 • Kýchání
 • Ucpaný nos
 • Vodnaté oči
 • Bolest nebo škrábání v krku (což může být obtížné rozpoznat u batolete)
 • Mírná horečka (37,8 stupňů C a výše), zejména večer
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Únava a nervozita
 • Mírně oteklé uzliny

Jak dlouho trvá nachlazení u batolat a malých dětí?

Můžete očekávat, že rýma batolete bude trvat sedm až deset dní, ale může trvat až 2 týdny. A kašel, jeden z posledních příznaků nachlazení, může přetrvávat ještě déle – někdy dokonce až měsíc.

Sponzorováno

Mějte na paměti, že nachlazení je docela nakažlivé, přenáší se z člověka na člověka dotykem nebo částicemi přenášenými vzduchem, takže se může šířit několik týdnů poté, co vaše dítě onemocní.

Jak poznám, že moje batole má rýmu nebo chřipku?

Nachlazení a sezónní chřipka se mohou zdát podobné, protože obě jsou onemocněním dýchacích cest a mají mnoho stejných příznaků. Velký rozdíl mezi nachlazením a chřipkou je rychlost, s jakou se příznaky objevují, a jejich závažnost.

Běžné příznaky nachlazení jsou obvykle mírné, objevují se postupně a mohou zahrnovat menší horečku, zatímco chřipku doprovázejí náhlé příznaky a náhlý nárůst teploty, obvykle přes 38,3 °C. Obecně platí, že chřipka postihuje děti hůře a má závažnější příznaky, než běžné nachlazení, takže se cítí více nemocné a více nepříjemně.

Léčba – Co můžete dát batoleti a malému ročnímu dítěti na nachlazení?

I když na běžné nachlazení neexistuje žádný lék, můžete svému prckovi nabídnout hlavně podporu a pohodlí – třeba pomocí masti kolem nosu, která zabrání popraskání kůže, zvlhčovače vzduchu, který zmírní přetížení sliznic a dejte mu dostatek tekutin, včetně vody, rehydratační roztok a třeba i nějaký vodový nanuk.

Teplá tekutina, jako je teplá voda s citronem (můžete přidat med, pokud je vašemu dítěti více než rok, nebo čekankový sirup, pokud je mladší než 1 rok), nabízí hydrataci a příjemně zklidňuje bolest v krku a navíc může zmírnit otoky horních cest dýchacích.

Mějte na paměti, že antibiotika nebudou mít žádný vliv na běžné nachlazení, protože jsou vyrobena k léčbě bakteriálních infekcí a mohou být škodlivá, pokud jsou nadměrně používána, a zabíjejí dobré bakterie v systému vašeho dítěte. Většina horeček nevyžaduje ani léky, protože je to prostě způsob, jak tělo bojuje s infekcí, i když batole můžete zchladit obkladem na čelo a oblékáním do lehkých látek.

Zeptejte se svého lékaře na Paracetamol nebo Ibuprofen ke snížení teploty vašeho dítěte – pokud jsou užívány podle pokynů, oba jsou pro batolata bezpečné.

Zde je více o tom, jak léčit nachlazení u batolat podle věku:

Co dát 1 ročnímu dítěti na nachlazení

Vzhledem k tomu, že batolata v tomto věku nevědí, jak smrkat, můžete svému ročnímu dítěti dát do nosu solné nosní kapky k uvolnění ucpaného hlenu a pomocí odsávačky jemně odsát přebytečný hlen. Můžete také zvednout hlavičku postýlky vašeho batolete tak, že pod matraci položíte pár polštářků (toto je bezpečné pouze pro malé děti od 1 roku, protože u mladších dětí to představuje riziko SIDS).

Co dát 2letému dítěti na nachlazení

Mějte kapesníky po ruce a naučte své batole smrkat. Solné nosní kapky mohou také pomoci uvolnit hlen, který může ucpat jeho nosní dírky. Pokud spí ve velké dětské posteli, nabídněte mu další polštáře, aby měl hlavu zvednutou. V opačném případě podepřete matraci postýlky, jak je popsáno výše.

Co dát dětem od 3 let na nachlazení

Odborníci důrazně doporučují rodičům, aby batolatům mladším 4 let nikdy nedávali náhodné, volně prodejné léky na kašel a nachlazení. Studie prokázaly, že tyto léky jsou neúčinné a u mladších dětí mohou způsobit vážné vedlejší účinky.

Vždy se doporučuje rodičům, aby se před nabídkou léků na kašel nebo nachlazení dětem mladším 6 let vždy poradili se svým dětským lékařem. Tak se můžete vyhnout se potenciálně nebezpečným chybám dávkování.

Kdy mám zavolat lékaře kvůli nachlazení mého batolete či ročního dítěte?

Informujte se u svého pediatra, pokud vaše dítě hodně tahá za uši nebo má příznaky, které trvají déle než 10 dní.

Alergie může být zodpovědná, pokud se zdá, že vaše batole má časté až trvalé nachlazení a chronickou rýmu, zvláště když jsou doprovázeny tmavými kruhy pod očima. Pokud vaše dítě pociťuje tyto příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Také byste měli zavolat pediatrovi při nachlazení, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • Letargie nebo extra nervozita
 • Delší dobu nechuť k jídlu
 • Záchvaty
 • Modré rty nebo nehty
 • Zelenožlutý, páchnoucí výtok z nosu nebo kašel
 • Sípání nebo dýchání rychleji než obvykle nebo jakékoli potíže s dýcháním
 • Nepohodlí na hrudi nebo oteklé krční lymfatické žlázy
 • Kašel, který se zhoršuje nebo pokračuje během dne poté, co ostatní příznaky zmizí
 • Viditelný hnis na mandlích, zejména u dětí ve věku 3 let a starších

PREVENCE – Jak předcházet nachlazení u batolat a ročních dětí

Je přirozené chtít své dítě chránit před nachlazením a nejlepším způsobem, jak pomoci, je pravidelně mu mýt ruce (zejména před jídlem a po toaletě, pokud je naučené na nočník) a naučit své batole základy mytí rukou (alkoholové dezinfekční prostředky na ruce moou teoreticky stačit). Je také chytré držet se dál od kohokoli s nachlazením a vyhýbat se sdílení šálků, nádobí a ručníků.

Není to snadné, když vaše batole či roční dítě bojuje s rýmou a nachlazením, ale vězte, že s časem (dejte tomu 14 dní) a podporou od vás se jeho příznaky pěkně zmírní a dítě se vrátí ke svému normálnímu, hravému já.

Sponzorováno

Máte nějaké rady k tomu, jak řešit nachlazení a rýmu u ročního dítěte? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva