Sponzorováno

Rizikové profese pro vznik poruch příjmu potravy 4.87/5 (15)

Rizikové profese pro vznik poruch příjmu potravyMentální anorexie a bulimie jsou pojmy často skloňované v souvislosti zejména s dospívajícími dívkami a mladými ženami. Jsou však profese, které vyvíjejí enormní tlak na chování mladých lidí v souvislosti s extrémní štíhlostí a s tím spojenými riziky vzniku poruch příjmu potravy.

Společnými znaky těchto profesí jsou: Začátek kariéry v mladém věku (v dětství), konkurenční prostředí, soutěživost, zaměřenost na výkon, význam a vliv postavy na výkon a hodnocení.

Mezi rizikové profese patří: balet, modeling, gymnastika, krasobruslení, jezdectví, plavání, atletika.

Rizikové faktory pro vznik anorexie či bulimie

Sporty, kde je potřebná určitá váha, individuální sporty, zátěžové výkonnostní sporty, chybné přesvědčení, že štíhlejší tělo dosáhne lepší výkon, trénování od dětství nebo začátek trénování ve vrcholovém sportu, nízké sebevědomí, dysfunkční rodina, rodina s poruchou příjmu potravy, rodinné a kulturní pozadí vyzdvihující štíhlost, trenéři, pedagogové, kteří vyzdvihují úspěch a výkon nad celkovou osobností.

Úspěch závislý na tělesné hmotnosti?!

Mnohá média vytvářejí podvědomý nátlak na mladé dívky v tom, jaké by měly být, a že jejich štěstí závisí na tom, jaké budou štíhlé, či vyhublé. Modelky na stránkách časopisů jsou však často krát retušované, aby se zvýraznila jejich „dokonalost“. To však už mladé čtenářky nepřihlíží.

Na druhé straně začínající modelky touží po dokonalosti a udělají pro to často cokoli. Většina z nich má svou postavu přirozeně štíhlou, přesto drží diety, aby nepřibraly ani gram. Kdo v takové profesi spadne do kolotoče diet, snadno se přehoupne do některé z poruch příjmu potravy.

Proč to někoho postihne a někoho ne?

Tlak prostředí k tomu, aby mladý člověk dosahoval co nejlepší výkon může každý zvládat jinak. Záleží to od osobnostních dispozic a podpory v rodině. Co se týče poruch příjmu potravy hodně závisí na genetických dispozicích, které mají vliv na formování postavy, dysfunkční rodinné prostředí, pozitivní anamnéza PPP (porucha příjmu potravy) v rodině.

Zejména při profesích jako baletka, gymnastka, modelka častokrát platí – čím štíhlejší, tím lepší. Není to jen vliv a tlak prostředí, které podsouvá takové priority, je to ve velké míře i přesvědčení sportovce, modelky, baletky, že je to tak. A zde právě nastává ten zlomový moment, kdy začne experimentovat s potravou. Hovoříme v ženském rodě, ale tento problém se dotýká i mužů, ačkoli v menší míře. Dr. Powers, profesor psychiatrie uvádí, že přejídání uvádí 81% žen sportovkyň a 45% mužů – sportovců.

Diagnostická kritéria jako BMI pro PPP nemusí být při těchto profesích zřetelně ohraničené. Porucha se může skrývat pod rouškou dosahovaných výsledků a „přiměřeným“ vzhledem pro danou profesi. Přesto se objevují u mnoha závažné ukazatele, které poukazují na poruchu příjmu potravy: tělesný tuk, amenroe (vynechání menstruačního cyklu), nízké BMI. Z kontrolní skupiny atletů měli ženy tělesný tuk 13%, přičemž normál je v rozmezí 17-25%. U modelek a baletek uvádí dokonce podíl tuku 10 – 13%.

Sponzorováno

Krásná profese, krátký profesní život

Pokud se člověk chce profesionálně věnovat baletu, nebo být úspěšným sportovcem, začíná trénovat většinou v útlém dětství. Malé dívky touží stát se modelkou, baletkou, gymnastkou. Mnohé z nich se snaží pro to udělat všechno. Tvrdá příprava a podávání co nejlepších výkonů je na denním pořádku a je samozřejmostí. Životnost těchto profesí je však relativně krátká pro enormní zatěžování organismu a jeho opotřebení.

Zdraví ohrožující profese

Vrcholové sportovkyně a baletky jsou ohroženy kombinací triády:
– Porucha příjmu potravy, ztráta menstruačního cyklu, stresové zlomeniny a osteoporóza.

Mnoho sportovců či baletek si myslí, že se jejich únavové zlomeniny netýkají, protože pravidelným cvičením se podporuje pevnost kostí. V souvislosti s nedostatečnou výživou však přetěžování organismu nadměrnými výkony právě naopak způsobuje sníženou denzitu. Tím roste riziko patologických zlomenin. Toto riziko ilustruje například skutečnost, že stresové zlomeniny se vyskytují u 30% profesionálních baletek.

Kdo za to může?

To jak se bude dítě nebo dospívající vyvíjet nejen po profesní stránce ale i jako osobnost závisí na přístupu trenérů, pedagogů. Své žáky, svěřenců mají v rukou v období, kdy se formuje nejen jejich postava ale i osobnost. V souvislosti s postojem k vlastnímu tělu as tím spojenými poruchami nevyjímaje.

Hledat viníka za vznik anorexie u mladých lidí není jednoduché. Vliv zde má několik aspektů: predispozice, osobnostní rysy, postoj trenérů a pedagogů, rodinná situace. Nezřídka se stává, že trenér nebo učitel si „pozdě“ všimne, že postava své svěřenkyně je sice dokonalá, ale skrývá se za tím odpírání si jídla.

Teprve když začne klesat výkon, začnou se tím zabývat. Neříkám, že je to pravidlo, bohužel, v mnoha případech je to tak. Někteří dokonce podporují více dívky a chlapce, když je jejich postava štíhlejší než těch ostatních. Ke vzniku PPP mohou přispět i nevhodné poznámky na tělesnou hmotnost, vzezření.

Úskalí léčby

Léčba poruch příjmu potravy je obecně náročná. U zmíněných profesí je o to těžší, že na postavu jako takovou se klade velký důraz. Mnozí mladí lidé (zejména ženy) v těchto profesích mají přednější výkon jako léčbu. Již v mladém věku jsou cílevědomí a zaměření na výkon. Od toho jak vypadají, kolik váží závisí jejich kariéra. Tak si to alespoň častokrát myslí, do toho jejich častokrát tlačí profesní prostředí.

Při léčbě anorexie je jedním z prvních kroků přírůstek na váze, což může způsobit první velký problém při nástupu léčebného procesu. Proto je právě zde velmi důležitá psychologická, psychoterapeutická pomoc a podpora. Podle dr. Sucharda je velmi obtížné rozlišit na první pohled, zda se jedná o přirozenou štíhlost nebo o začínající poruchu příjmu potravy. Včasný zásah, odeslání k odborníkovi je ale pro prognózu poruchy zásadní. Nestačí varovat před poruchou příjmu potravy, ale hlavně před nevhodnými stravovacími návyky a nebezpečnými strategiemi kontroly tělesné hmotnosti.

Sponzorováno

Trenéři, pedagogové a rodiče by si měli všímat varovné signály, které poukazují na možný vznik poruchy příjmu potravy a hlavně je brát vážně. Podpořit žáky, sportovce v nastavení správného stravovacího režimu, podpořit jejich k návštěvě odborníka a brát je jako celkovou osobnost, nezdůrazňovat vliv a význam váhy a postavy na dosažení výkonu a úspěchu. Hlavně rozpoznání a podchycení prvních příznaků, že se něco děje, je velmi důležité!

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva